סין: האקרים הצליחו לפצח הגנת דיסקים בטכנולוגיית Blu Ray
בפשיטה אשר נערכה לאחרונה בסין נתפסו מאות עותקים פיראטיים של דיסקים בטכנולוגיית high-definition, אשר נצרבו ממקור Blu-Ray.

אמנם, דיסקי ה-HD אינם דיסקים בטכנולוגיית Blu-Ray ואינם באותה איכות רזולוציה של ה-Blue-Ray (כלומר, 1080p) אולם מדובר באיכות גבוהה למדי של 720p, מה שמספיק על מנת להדאיג את תעשיית הסרטים.

הדיסקים אשר נתפסו נמצאו באריזות Blu-Ray עם הולגרמות אשר נועדו לגרום לדיסקים להראות מקוריים. לדברי התאחדות אולפני הסרטים העולמית, זוהי תפיסה ראשונה של דיסקים מסוג זה בסין.

פיראטיות בסין אינה תופעה חדשה, אולם תפיסת זיופי ה-Blu-Ray מדאיגה במיוחד את תעשיית הסרטים, שכן לדברי בכירים בתעשיה הפיראטים בסין יכולים להתחיל לייצא דיסקים אלו לכל העולם בהיקפים גדולים.

בחודש פברואר האחרון, דיווחנו כי ארגון ה-MPA, המייצג את האינטרסים של אולפני הסרטים הגדולים מחוץ לארצות הברית, הגיש תביעה בסך מיליון דולר בסין נגד חברת Xunlei Networking Technology Co, המגובה חלקית על ידי גוגל, בטענה שהחברה הקלה על מנוייה להוריד סרטים מרשת האינטרנט.

Xulnei הפסידה בעבר בתביעת זכויות יוצרים לחברת Youdu Broadcast Technology. האחרונה רכשה את הזכות להפיץ את הסרט Confession of Pain ברחבי הרשת, רק כדי לגלות שחברת Xunlei כבר מפיצה את הסרט. נקבע כי Xunlei אשמה בהפרת זכויות יוצרים והחברה נקנסה בסכום של 20,833 דולר.

ה-MPA ביקש לחסל הן הפצת סרטים בלתי מורשית ברשת והן ייצור ומכירה של דיסקים פיראטיים. על מנת לעשות זאת, ה-MPA התחיל במבצע "Blackout" בחודש נובמבר 2007, שמטרתו לחסל את הפיראטיות באסיה ובאוסטרליה.

בין נובמבר 2007 לינואר 2008, המבצע הוביל ל-211 פשיטות בסין, בהן נתפסו 676,000 דיסקים. לטענת ה-MPA, הדבר הוביל לכך שמפעלים לייצור דיסקים פיראטיים הפסיקו את פעילותם, וכעת התעשייה הפיראטית משתמשת בצורבי DVD בעלי יכולת ואיכות נמוכים.

בשנת 2006, דיווחנו על זכיית קבוצה של אולפני סרטים מהוליווד במשפט נגד אחד הפורטלים של תאגיד האינטרנט הסיני Sohu.com בגין הפרת זכויות יוצרים.

הפורטל הנתבע פרסם על גבי דפיו קישורים להורדות ישירות של סרטים, דבר אשר הוכיח לכאורה כי קבצי הסרטים המפרים היו ברשותו. בית המשפט הטיל על הפורטל קנס של 1.1 מיליון יואן סיני, שווה ערך ל-140,000 דולר ארה"ב.
© כל הזכויות שמורות