מעניין לציין">
הכנסת דנה בתהליך ``הודעה והסרה`` של תכנים פוגעניים
אתר Ynet מדווח כי וועדת המדע והטכנולוגיה דנה במנגנון ה"הודעה והסרה" של תכנים פוגעניים ומפרי זכויות יוצרים.

מעניין לציין כי הדיון בועדה התקיים בנוכחות נציגי אתרים, ספקיות אינטרנט, נציגי היוצרים ואורחים נוספים - אולם ללא חברי כנסת (למעט חברי הכנסת רן כהן ומיכאל איתן, אשר יצאו מן הדיון לאחר כשעה).

הצעת חוק מסחר אלקטרוני קובעת הליך של הודעה-והסרה, לפיו, במקרה בו ספק האחסון יסיר את התכנים הפוגעניים לאחר שנתבקש, לא תחול עליו אחריות אזרחית לפרסום התוכן.

הועדה קבעה כי לאחר שנתקבלה הודעה כאמור, על התוכן להיות מוסר "בהקדם האפשרי". כמו כן, דנה הועדה בשאלות נוספות כגון- מי רשאי לבקש הסרתו של תוכן, על אלו אתרים חלה הצעת החוק ועוד.

בחודש ינואר, הצעת חוק מסחר אלקטרוני עברה בקריאה ראשונה . הצעת החוק מסדירה הליך של הודעה והסרה של תגובות משמיצות ומטילה על אתרי אינטרנט חובה לשמור על פרטיות הגולשים.

מטרת הצעת החוק הנ"ל הינה להסדיר את נושאי המסחר האלקטרוני, להגדיר שליחת וקבלת מסמכים אלקטרוניים ולחייב ספקי שירות וספקי אינטרנט לשמור על פרטיות הגולשים.

הצעת חוק מסחר אלקטרוני עומדת אל מול הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון , אשר מטילה אחריות פלילית ואזרחית על כותבי תכנים באינטרנט (טוקבקים, פורומים, בלוגים וכיו"ב) ועל עורכי ומפעילי האתרים הגדולים. ההצעה עברה ברוב של 29 חברי כנסת אל מול שני מתנגדים.

על פי הצעת החוק, אשר זכתה לכינוי "חוק הטוקבקים", כל אתר אליו גולשים למעלה מ-50,000 גולשים, יוגדר כעיתון. גולשים המגיבים לכתבות באתר זה, יהיו חשופים לתביעות לשון הרע (הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי).

לא מכבר דיווחנו על הגשת הצעת פשרה בנוגע לחוק הטוקבקים, לפיה אתרים יפקחו על טוקבקים תמורת חסינות.

על פי ההצעה, תוכן משתמשים אשר אינו ראוי להתפרסם, לא יאושר לפרסום, ואם פורסם - התוכן יוסר בסמוך לפרסומו. כמו כן, האתרים יקבעו מנגנון אשר יאפשר תלונה על טוקבקים והסרתם.

בתמורה, יזכו האתרים בחסינות חלקית, לפיה עצם הבדיקה אשר הינם עורכים לחומר המפורסם, לא תפורש כנטילת אחריות.© כל הזכויות שמורות