פרויקט התמלוגים לאומני אינדי של Last.fm יוצא לדרך
להקות ואומנים אשר אינם חתומים בחברת תקליטים כלשהי יכולים כעת לקבל תמלוגים בכל פעם שאהם משיריהם מנוגן באמצעות האתר Last.fm.

בחודש ינואר, שירות המוזיקה המקוון Last.fm הודיע כי ישיק תוכנית אשר נקראת Artist Royalty Program, שתאפשר לאומנים אשר אינם חתומים בחברת תקליטים לקבל תמלוגים בכל פעם שאחד משיריהם מנוגן באמצעות האתר.

אמש (ד`), הכריז האתר כי הפרויקט יצא לדרך, ועד כה, למעלה מ-450,000 קטעים הועלו לאתר ומשתתפים בפרויקט.

לדבריו של מייסד האתר Last.fm, הפרויקט מאזן את תחום המוזיקה, בכך שהוא מציע לאמני אינדי את אותן האפשרויות אשר מוצעות ללהקות חתומות.

במאי 2007, דיווחנו כי ענקית התקשורת האמריקנית, CBS, רכשה את אתר המוזיקה החברתי Last.FM בעסקה ששוויה 280 מיליון דולר.

אתר Last.FM הוא אתר בריטי המאפשר למשתמשים בעלי טעם דומה במוזיקה ליצור קשר האחד עם השני, להרכיב יחדיו תחנות רדיו אישיות ולצפות בוידאו קליפים של האומנים האהובים עליהם.

פתרון נוסף לבעיית זכויות היוצרים ברשת הוצע על ידי Qtrax, שירות המאפשר להוריד שירים בחינם , אשר השיק את פעילותו בחודש ינואר עם 25-30 מיליון שירים המוגנים על ידי זכויות יוצרים, בתמיכת רוב חברות התקליטים הגדולות.

השירות החינמי ממומן באמצעות רווחי פרסום, אשר את חלקם Qtrax תעביר לחברות המוזיקה.

מנהליה של Qtrax אמרו כי טכנולוגית ניהול הזכויות הדיגיטליות של החברה תמנה את מספר הפעמים שכל שיר נוגן, על מנת לתגמל את היוצרים והמחזיקים בזכויות היוצרים באופן הוגן וזאת מבלי להגביל את השימוש על ידי לקוחות.

החברה התמקדה בניסיון להבטיח כי רשת שיתוף הקבצים שלה תהא נקייה מתוכנות זדוניות שונות הנפוצות ברשתות שיתוף קבצים וזאת כדי לשפר את חווית הצרכן.

"אם אתה מעוניין להביא אנשים לסביבה חוקית היא צריכה להיות טובה יותר באופן מובהק", כך לדברי מנכ"ל החברה אלן קלפישץ`.

ומי לא משלם תמלוגים לאומנים? משטרת בריטניה. לפני כחודש, דיווחנו כי ארגון האוסף תמלוגים עבור מוזיקאים בבריטניה הגיש תביעה נגד המשטרה הבריטית , בטענה שהאחרונה מנגנת מוזיקה בתחנות משטרה ללא רישיון מתאים.

לדברי ה- Performing Rights Society (PRS), ניגון מוזיקה אשר אחרים יכולים לשמוע מהווה הופעה ציבורית - אשר לא יכולה להערך ללא רישיון מתאים.

ה-PRS טוען כי בתחנות משטרת Lancashire מתנגת מוזיקת רקע, וכן מוזיקה במסיבות משרד ובחדר הכושר של הצוות - וזאת מבלי שהמשטרה רכשה רישיון לעשות זאת.
© כל הזכויות שמורות