איגוד האינטרנט הישראלי הגיש הצעת פשרה בעניין חוק הטוקבקים
אתר הארץ מדווח כי איגוד האינטרנט הישראלי הגיש לוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הצעת פשרה בנוגע לחוק הטוקבקים, לפיה אתרים יפקחו על טוקבקים תמורת חסינות.

על פי ההצעה, תוכן משתמשים אשר אינו ראוי להתפרסם, לא יאושר לפרסום, ואם פורסם - התוכן יוסר בסמוך לפרסומו. כמו כן, האתרים יקבעו מנגנון אשר יאפשר תלונה על טוקבקים והסרתם.

בתמורה, יזכו האתרים בחסינות חלקית, לפיה עצם הבדיקה אשר הינם עורכים לחומר המפורסם, לא תפורש כנטילת אחריות.

הסדר הפשרה לא יחול על תכני גולשים שאינם טוקבקים, כדוגמת בלוגים או פורומים. באחרונים, יתקיים מנגנון של תלונות והסרה לאחר פרסום.

לדברי חבר הכנסת ישראל חסון, יוזם הצעת החוק, החוק הינו "תחילתה של מהפכה של תרבות הדיון בישראל". מעניין לציין כי במהלך הדיון, התפתח עימות בין ח"כ חסון לבין נציגת משרד המשפטים, אשר התנגדה להצעת הפשרה, במהלכו טען חסון כי לנציגה הבנה אפסית באזרחות. "אני המחוקק ולא את" אמר חסון. כמו כן, חסון הוסיף כי "לא אתן להתנגדויות המשפטנים לפגוע בתהליך המבורך". אכן, תרבות דיון למופת.

לפני כחודש דיווחנו כי במהלך דיון אשר נערך במסגרת ועדת המדע והטכנולוגיה בעניין הצעת החוק של חבר הכנסת ישראל חסון אל מול החלק הרלוונטי בהצעת החוק של משרד המשפטים, אמר על-ידי חבר הכנסת חסון כי הצעתו מוקפאת בשלב זה, אך לא נמחקת.

חבר הכנסת חסון יזם את הצעת החוק המכונה "חוק הטוקבקים", לפיה עורכי אתרי אינטרנט גדולים (אתרים שיש אליהם מעל 50,000 כניסות ביום) ישאו באחריות המשפטית לתגובות (טוקבקים) המתפרסמות בהם.

במהלך הדיון בועדה סוכם כי עורכי התוכן של האתרים הגדולים, למשל Ynet ו-Walla, אשר נכחו בדיון, יחד עם ארגון האינטרנט הישראלי, יכינו מסמך עמדה בנוגע לרגולציה עצמית.

החלק הארי של הנוכחים בדיון הביע את עמדתו כי הצעת החוק של חבר הכנסת חסון, כפי שזו נוסחה, אינה מספקת מענה ראוי לבעיית חשיפת פרטי גולשים אנונימיים והבאתם לדין.

משרד המשפטים הציג את ההסדר המוצע בפרק ה` להצעת חוק מסחר אלקטרוני והתאמתו לעולם החדש שהאינטרנט פתח בפני הציבור הרחב. משרד המשפטים הבהיר כי מדובר בהסדר השומר על האיזון הראוי הדרוש לשמירה על זכויות אישיות וציבוריות כגון: הזכות לשם טוב וחופש הביטוי.

לפני מספר חודשים אושרה הצעת החוק על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה ולאחר כמה ימים ההצעה אושרה על ידי מליאת הכנסת בהצבעה טרומית, של 29 חברי כנסת אל מול שני מתנגדים (שלי יחימוביץ` וגדעון סער).


© כל הזכויות שמורות