ארדן: לבחון את הביקוש לתוכנות סינון אתרים במשך שנה
אתר The Marker מדווח כי חבר הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) הציע, בתגובה לדיון בהצעת חוק סינון אתרים, כי ספקיות האינטרנט יציעו שירותי סינון למשך שנה. לאחר שנה, תבחן מידת השימוש בשירותי הסינון, ואז יוחלט האם יש צורך בחקיקה של צנזורה מקיפה יותר.

בנוסף, ביקש ארדן להוסיף סעיף להצעת חוק סינון אתרים, אשר יאסור על ספקיות האינטרנט לשמור מידע לגבי הצרכנים אשר ביקשו שלא להשתמש בשירותי הסינון. שר התקשורת, אריאל אטיאס (ש"ס), הודיע כי אינו מתנגד לתיקון.

כזכור, ביום ג` דיווחנו כי וועדת הכלכלה בכנסת החליטה על הקמת מועצה אשר תקבע מהם "תכנים בלתי הולמים".

ההחלטה התקבלה במסגרת דיון בהצעת חוק סינון אתרים, לפיה ספקיות אינטרנט יחויבו לספק אמצעי סינון של תכנים בלתי הולמים לקטינים ברשת.

הועדה קבעה כי המועצה אשר תוקם תורכב מנציגי משרד התקשורת, משרד החינוך ומשרד המשפטים. בנוסף, תכלול המועצה ארבעה נציגי ציבור.

כמו כן, קבעה הועדה כי יש להכניס מספר שינויים מהותיים בהצעת החוק - כך למשל, בוטל הסינון כברירת מחדל. כך, מנוי אשר לא יודיע לספקית הגישה לאינטרנט האם ברצונו לקבל את שירות הסינון, לא יקבל את השירות באופן אוטומטי.

ולמרות כל אלו, נראה כי הצעת החוק עדיין סופגת ביקורת רבה. עו"ד רון גזית, ממלא מקום יו"ר לשכת עורכי הדין, אמר כי אף הצעת החוק המתוקנת אינה עומדת במבחן החוקיות, שכן מנויים חדשים לא יוכלו להתחבר לאינטרנט אם לא יודיעו האם ברצונם לסנן אתרים או לא.

מתנגד נוסף להצעה הינו חבר הכנסת דב חנין, אשר לדבריו "במתן הסמכות הגורפת לשר אנו יוצרים את המנגנון הזה שיוביל למדרון החלקלק ולתוצאה האיומה המאפשרת לשלטון לקבוע מה נראה ומה לא".

בחודש מרץ דיווחנו על התנגדות מועצת העיתונות לחוק סינון אתרים, כיוון שהחוק "אינו מידתי ופוגע בחופש הביטוי, בזכות לפרטיות ובאוטונומיה של האדם".

המועצה, בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר, מסרה כי ניתן "להשיג את מטרות החוק על ידי מתן אפשרות למתחברים לאינטרנט לקבל אמצעים לסינון אתרים, אם ירצו בכך, והעברת המידע על קיומם של אמצעים אלה לכל המשתמשים באינטרנט".

בחודש פברואר דיווחנו כי הצעת חוק סינון אתרים עברה בקריאה ראשונה , ברוב של 46 חברי כנסת מול 20 מתנגדים.

בזמנו, ציין יוזם ההצעה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), "במקום שמאות אלפי הורים יצטרכו להיות מודעים ואקטיביים כדי לחסום את ילדיהם בפני צפייה בפורנוגרפיה ואלימות קשה, יצטרכו חובבי הפורנו להיות פעילים ולהרים טלפון אחד בסה"כ, כדי לבקש שלא להתקין את חסימת האתרים".
© כל הזכויות שמורות