מיקרוסופט אומרת כי אינה מודעת לחקירת הגבלים עסקיים כנגדה
עיתון סיני מדווח כי גורמים ממשלתיים רשמיים פתחו בחקירת הגבלים עסקיים כנגד חברת מיקרוסופט, בניסיון לברר האם למיקרוסופט מונופול לא-חוקי בשוק הסיני.

חקירות כאלו אינן חדשות לענקית התוכנה, אולם נראה כי במקרה דנן, אף אחד לא טרח להודיע לחברה על פתיחת החקירה דנן, כך לדברי דובר החברה.

העניין החדש שסין מגלה בניצול לרעה של כוח מונופולי מגיע שישה שבועות בלבד לפני שחוק ההגבלים העסקיים החדש (והראשון) בסין יכנס לתוקפו.

אחת הטענות של הסינים היא שהמחירים הגבוהים שמיקרוסופט גובה עבור תוכנות (1,015 דולר עבור התוכנות אופיס וחלונות), מעודדים פיראטיות.

נראה כי פתיחת החקירה נגד החברה נועדה לשלוח מסר למיקרוסופט כי שלטונות סין אינם מוכנים לשמש כזרוע לאכיפת האינטרסים של מיקרוסופט, במיוחד כאשר אינטרסים אלו מנוגדים לאינטרסים של אזרחי סין.

בחודש אוקטובר האחרון דיווחנו כי מיקרוסופט סיימה את הקרב הארוך שלה עם הרגולטור האירופי והסכימה לציית ליסודות מפתח שקבעה ועדת ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי.

לפי ההסכם, מיקרוסופט תבצע שלושה שינויים מהותיים בדרך בה היא מספקת מידע למתחרים המעוניינים שתוכנות שלהם תעבודנה עם מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט. החברה תספק תוכנת קוד פתוח שמפתחים יוכלו לעשות בה שימוש כדי לקבל מידע.

מיקרוסופט גם הסכימה להפחית את סכום התמלוגים עבור "הסכם שאינו פטנט" לתשלום חד פעמי של 10,000 יורו ומי שישלם את הסכום יוכל לקבל מידע ממיקרוסופט לגבי שילוב תוכנות במערכת ההפעלה ללא צורך ברכישת רשיון לפטנטים.

ההסכם הגיע לאחר שבחודש ספטמבר בית המשפט של האיחוד האירופי דחה את תביעתה של מיקרוסופט , והשאיר על קנה את החלטת ועדת ההגבלים העסקיים של האיחוד.

הועדה מצאה בשנת 2004 כי מיקרוסופט השתמשה בכך שהיא שולטת ב-95 אחוז משוק המחשבים האישיים, על מנת לדחוק הצידה ולפגוע במתחרות קטנות.

הועדה הורתה למיקרוסופט למכור את מערכת ההפעלה "חלונות" ללא תוכנת ה-Windows Media Player, ולשתף חברות אחרות במידע שיאפשר להן לעבוד עם תוכנת "חלונות" באופן חלק.

יש לציין כי החלטת בית המשפט לגבי העובדות היא חלוטה, אולם ניתן לערער על קביעות שבדין לבית המשפט האירופי לצדק.© כל הזכויות שמורות