האקר בריטי מערער על הסגרתו לארה``ב לבית הלורדים
האקר בריטי לוקח את מאבקו כנגד הסגרה לארה"ב בגין ביצוע, לכאורה, של "פריצת המחשבים הצבאית הגדולה ביותר בכל הזמנים", לבית הלורדים הבריטי.

גארי מקינון, יליד גלזגו, מואשם בכך שפרץ ל-97 מחשבים של צבא ארה"ב ושל נאסא, מביתו בצפון לונדון. מקינון, המוכר בכינוי "Solo", נעצר בשנת 2002, אולם מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום בבריטניה.

שר הפנים הבריטי הקודם, ג`ון ריין, אישר את בקשת ההסגרה לארה"ב, אולם כעת עורכי דינו של מקינון טוענים כי ההסגרה תפגע בזכויותיו של מקינון - בשנת 2007, עורכי הדין טענו בפני בית המשפט העליון בלונדון כי הוא זוכה ל"יחס בלתי ראוי".

לדבריהם, אם יוסגר לארה"ב, הוא צפוי לבלות תקופה ארוכה במעצר, מבלי אפשרות לשחרור בערבות. כמו כן, לדבריהם מקינון עומד בפני עונש של עד 45 שנות מאסר, ואפשר כי לא יוכל לרצות עונש זה בבריטניה.

שופטי בית המשפט דחו את הבקשה, וכעת, כאמור, מקינון מתכוון לערער על ההחלטה בבית הלורדים.

בשנת 2005 דיווחנו לראשונה על המקרה של מקינון. מקינון נחשד בפריצה למערכות המחשבים של צבא ארצות הברית בין החודשים פברואר 2001, למרץ 2002, וגרימת נזק כספי הנאמד בכ-700,000$.

בשנת 2006, דיווחנו על הגשת בקשתו של מקינון לבית המשפט העליון, לאחר שבית המשפט האנגלי לערעורים, קיבל את עמדתה של ממשלת ארה"ב, והורה להסגיר את מקינון.

במהלך הדיון בבית המשפט העליון , הציג צוות ההגנה של מקינון ראיה חדשה שנמסר כי היא אמורה לגרום לשופטים לדחות את בקשת ההסגרה שלו לארה"ב, שם הוא אמור לעמוד בפני האישום של פריצה וגרימת נזק למחשבים של הממשל האמריקאי.

ההגנה ביקשה מבית המשפט לערעורים לשקול להחזיר את המקרה של מקינון לדיון באנגליה או לאפשר ערעור נוסף לבית המשפט האירופי לזכויות אדם.

הראיה בה מדובר נשענה על מה שנאמר או לא נאמר למקינון כשהוצעה לו עסקת טיעון. עסקת הטיעון שהוצעה למקינון כללה הפחתה של עונש המאסר משלוש שנות מאסר, אם יסכים לשתף פעולה עם שלטונות ארה"ב. כמו כן הוצע כי יאפשרו לו לרצות את העונש בבית כלא באנגליה.

כל הצדדים הסכימו כי תיאור זה של העובדות מדויק. אולם קיימת מחלוקת בין הצדדים על הנאמר בהמשך. לפי מקינון ופרקליטו, חבר בצוות התביעה האמריקאי איים עליו כי אם לא יסכים לעסקת הטיעון, התביעה תדרוש את העונש המקסימלי וכי הוא יוסגר לרשויות בניו-ג`רזי שם "יטגנו" אותו. ההגנה גם טוענת כי ארה"ב אמרה כי אם מקינון לא יסכים לעסקה לא יהיה לו סיכוי לרצות את העונש באנגליה.

ההתבטאויות הללו קיבלו במהרה את השם "הצהרת הטיגון". ההגנה אמרה כי המשמעות יכולה להיות איום על חיי מקינון אם יוסגר לניו ג`רזי ולא לוירג`יניה, שתי המדינות בהן הואשם מקינון כי פגע במערכות מידע.

בחודש אפריל 2007, דחה בית המשפט העליון את בקשתו של מקינון למנוע את ההסגרה.

© כל הזכויות שמורות