צו לחשיפת פרטי טוקבקיסט ולהסרת חלקים פוגעים מכתבה
בית משפט השלום בתל אביב נתן צו המחייב את בעליו של אתר להסיר מכתבה אשר פורסמה באתר פסקאות המהוות לשון הרע, וכן לחשוף את פרטיו של גולש אשר פרסם תגובה המהווה לשון הרע.

המבקשת הינה גזברית עיריית עיר הכרמל. לטענתה, באתר www.karmel.co.il (אשר מופעל על ידי המשיבים 1, 3-7) פורסמה כתבה המהווה לשון הרע. בכתבה מופנות למבקשת אמירות כגון "לגבי החלטת כב` השופטת גילאור, נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, הרי שהחלטה זו באה לשים קץ למסע הרמיסה, שרירות הלב והשקרים האינסופיים של גזברית העירייה...".

כמו כן, המבקשת טענה כי בעקבות פרסום הכתבה פורסמו באתר תגובות של גולשים (טוקבקים), אשר לטענת המבקשים כללו דברי בלע, גידופים, השמצות ואיומים.

המבקשת הגישה בקשה למתן צו להסרת הכתבה מאתר האינטרנט, וכן לחשוף את זהותם של 15 גולשים באתר אשר פרסמו תגובות מכפישות לכתבה.

השופטת אגי זהבה קבעה כי הדברים האמורים בכתבה מייחסים למבקשת שרירות לב, אמירת שקרים וסילופי עובדות. "ייחוס התנהגות זו כלפי המבקשת, מעלה חשש ממשי לקיומה של עוולת לשון הרע, ולכן המבקשת הראתה כי קיימת בידה זכות תביעה טובה כלפי מפעילי האתר ומפרסמי הכתבה".

בית המשפט קבע כי יש להסיר מן הכתבה את הפסקאות המתייחסות באופן ישיר למבקשת, אשר יש בהן משום פגיעה לכאורה בשמה הטוב של המבקשת, או פסקאות המהוות איום ישיר או מרומז עליה.

לעניין הבקשה לגילוי פרטי הגולשים, בית המשפט קבע כי רק באם תגובה פורסמה מתוך "כוונה לפגוע", יתאפשר גילוי זהותו של מוסר המידע.

בית המשפט קבע כי רק אחת מהתגובות חרגה מהבעת דעה גרידא, ועולה ממנה כוונה זדונית לפגוע במבקשת, בכך שהכותב מייחס לה שוד הקופה הציבורית והעדפה של קרובי משפחה.

לכן, בית המשפט נתן צו לחשיפת פרטי זהותו וכתובת ה-IP של אחד מהמגיבים לכתבה.

לפסק הדין לחצו כאן .


© כל הזכויות שמורות