חוק הטוקבקיסטים עבר בקריאה טרומית
אתר Ynet מדווח כי מליאת הכנסת אישרה בהצבעה טרומית את הצעת החוק אשר מטילה אחריות פלילית ואזרחית על כותבי תכנים באינטרנט (טוקבקים, פורומים, בלוגים וכיו"ב) ועל עורכי ומפעילי האתרים הגדולים.

הצעת החוק עברה ברוב של 29 חברי כנסת אל מול שני מתנגדים (שלי יחימוביץ` וגדעון סער), לאחר שבתחילת השבוע אושרה הצעת החוק על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה.

יוזם ההצעה הינו ח"כ ישראל חסון, אשר אמר כי "הגענו לחקיקה הזו בשל פגיעות חוזרות ונשנות של הטוקבקים. ניסינו להגיע להדברות עם כל העורכים. ניסינו לקבוע קוד אתי. עורכי האתרים התעלמו ולפיכך נאלצנו להגיע לחוק הזה".

ח"כ שלי יחימוביץ`, אשר הצביעה נגד החוק, אמרה כי "האינטרנט פועל לפי קודים שונים מאלה שפועלת התקשורת המוכרת והמסורתית". יחימוביץ` הציע לחסון להוריד את הצעת החוק מסדר היום, שכן "היא פוגעת בחופש הביטוי. היא לא תועיל בסופו של דבר. היתרונות העצומים שיש לאינטרנט גדולים לאין שיעור מחסרונותיו".

על פי הצעת החוק ,כל אתר אליו גולשים למעלה מ-50,000 גולשים, יוגדר כעיתון. גולשים המגיבים לכתבות באתר זה, יהיו חשופים לתביעות לשון הרע (הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי).

האחריות תחול גם על עורך האתר, העורך בפועל, מפעיל האתר ובעליו, אך האחריות תוסר אם יסכימו הללו למסור את פרטי הגולשים לפי דרישה של תובע אזרחי או של רשויות החקירה.

מוקדם יותר השבוע נתן בית משפט השלום בתל אביב צו המחייב את בעליו של אתר להסיר מכתבה אשר פורסמה באתר פסקאות המהוות לשון הרע, וכן לחשוף את פרטיו של גולש אשר פרסם תגובה המהווה לשון הרע.

בחודש דצמבר דיווחנו על הגשת תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב הכוללת בקשה להורות לאתר NRG לחשוף פרטי טוקבקיסט שפירסם לכאורה דברים הכוללים הוצאת לשון הרע נגד סמנכ"ל התפעול של ערוץ הספורט לשעבר.

בסוף נובמבר קבע בית משפט השלום בראשון לציון כי גוגל תמסור את כתובת ה-IP של גולש ישראלי לבית המשפט, לאחר שהוא השמיץ לכאורה מועמד בבחירות למועצה המקומית שערי תקווה.


© כל הזכויות שמורות