וורנר מיוזיק תמכור שירים לא DRM באמצעות אמזון
הצעד האחרון של חברות בתעשיית התקליטים הקשור להפסקת השימוש בתוכנות להקטנת הפיראטיות, הוא של וורנר מיוזיק, שהודיעה כי היא תחל למכור שירים ואלבומים ללא תוכנת DRM, באמצעות שירות המוזיקה הדיגיטלית של אמזון.

השינוי של וורנר מיוזיק מהווה צעד נוסף לכיוון נטישת תוכנות ההגנה נגד העתקה, מגמה שגורמת לבלבול בקרב הצרכנים עקב השיטות השונות והתנים השונים לשימוש בנגני מוזיקה דיגיטלית ושירים שהורדו מרשת האינטרנט.

וורנר היא החברה השלישית מתוך ארבע חברות המוסיקה הגדולות ששוקלת מחדש את השימוש ב- DRM ושתציע את הקטלוג שלה בפורמט לא מוגבל של MP3. סוני היא החברה היחידה שממשיכה לעשות שימוש בתוכנות ההגנה, אף כי היא צפויה להתנסות במכירת שירים בפורמט של MP3 בתחילת 2008.

קבוצת יוניברסל מיוזיק הודיעה כבר באוגוסט כי היא תחל למכור לתקופה מסוימת מוזיקה דיגיטלית של אמנים כמו סטינג, 50 Cent וסטיבי וונדר ללא טכנולוגיה המגנה על הקבצים מפני העתקה.

קבצי המוזיקה הדיגיטליים מאלפי אלבומים ימכרו באתרי האמנים ובחנויות מקוונות נבחרות.

בסוף חודש מאי החלה חנות המוזיקה המקוונת של אפל, iTunes, למכור שירים ללא DRM של EMI.

תוכנות DRM (ניהול זכויות דיגיטלי) מונעות העתקה ושימוש חופשי בקבצים דיגיטליים בהתקנים שונים ונעשה בה שימוש בעיקר על מנת לשמור על זכויות יוצרים ביצירות מוזיקליות .

כל השירים של EMI שנמכרים ב- iTunes זמינים גם בגירסה ללא DRM. הקונים יכולים לרכוש שיר ללא הגנה ב- $1.29 או שיר מוגן ב- 99 סנט.

לפי הודעה שנמסרה על ידי מנכ"ל אפל, סטיב ג`ובס, אפל צופה כי יותר מחצי מהשירים ב- iTunes יוצעו גם בגירסאות ללא DRM עד לסוף השנה. בין האמנים של EMI הכלולים בעיסקה- קולדפליי, הרולינג סטונס ופרנק סינטרה. העיסקה לא כוללת את שירי החיפושיות.

בסוף מאי הודיעה אמזון כי היא מתכננת למכור שירים דיגיטליים של EMI שלא יהיו מוגנים ב- DRM. השירים ימכרו דרך חנות ההורדות של אמזון וניתן יהיה לנגנם במגוון רחב של התקנים ניידים, כולל iPod ו-Zune.

בפברואר נודע כי חברת המוסיקה EMI נמצאת במו"מ עם קמעונאים מקוונים לגבי מכירת הקטלוג המוסיקלי הדיגיטלי שלה בפורמט של MP3 ללא הגנה מהעתקה.

בתקופה האחרונה מסתמנת בהוליווד מגמה שמטרתה ליישם אסטרטגיה מנצחת להפצת סרטים ומוסיקה באינטרנט. חברת המוסיקה EMI חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף הפעולה עם Yahoo שיאפשר ללקוחות מאירופה לצפות בסרטוני פרומו בשירות Yahoo מיוזיק. לפי ההסכם, תאפשר Yahoo מיוזיק ללקוחות מאירופה גישה חופשית לסרטוני וידאו של אמני EMI, כולל לילי אלן, קולדפליי, ג`נט ג`קסון, נורה ג`ונס ורובי וויליאמס.

בתחילת השנה נודע כי Yahoo ממשיכה לספק למשתמשיה מוסיקה ללא DRM (ניהול זכויות דיגיטליות) באמצעות שירות Yahoo מיוזיק.

בצעד נדיר פרסמה אפל בפברואר מכתב פתוח ממנכ"ל אפל, סטיב ג`ובס, בו הוא קורא לחברות התקליטים לזנוח את טכנולוגית ניהול הזכויות הדיגיטליות.

למאמר "האם השימוש ב- DRM גורם למונופול בתחום המוסיקה?" לחצו כאן .© כל הזכויות שמורות