ה-RIAA: הפיכת תקליטורים לקבצי MP3 אינה חוקית
בתביעה המנוהלת על ידי ה-RIAA בבית המשפט באריזונה, Athlantic v. Howell, עורכי הדין של ה-RIAA העלו טענה חדשה: צרכנים אשר מעתיקים תקליטורים למחשבים שבבעלותם, מבצעים עבירה של הפרת זכויות יוצרים.

לדברי ה-RIAA: "ברגע שהנתבעים הפכו את תקליטי התובעים לקבצי mp3, והקבצים נמצאים בתיקיית השיתוף של הנתבעים, הקבצים הפסיקו להוות עותקים מורשים אשר הופצו על ידי התובעים".

אמנם, הזכות הבלעדית ליצור עותקים של היצירה היא של המחזיק בזכויות היוצרים , אלא שלצרכנים קיימת הגנה של עקרון השימוש הנאות (Fair Use), המאפשר להם ליצור עותקים בכמה מקרים.

בנוסף, לפי התקדים של Sony v. Betamax, לצרכנים קיימת הזכות להעביר תוכן, אותו הם מחזיקים בצורה חוקית, לפורמטים אחרים- למשל, לקיחת תקליטור והפיכתו לקבצי MP3.

ולבסוף, נראה שטענה זו סותרת את הדברים שנאמרו על ידי ה-RIAA במקרה של MGM v. Grokster, בשנת 2005: "זה לגמרי חוקי לקחת תקליטור שרכשת, להעלות אותו על המחשב, ואז להעלות אותו על ה-iPod שלך".

כזכור, לפני כשלושה שבועות דיווחנו כי שופט פדראלי מבית המשפט בוושינגטון הורה ל-RIAA להסביר מדוע הבקשות לגילוי פרטים אשר הוגשו מטעם הארגון לא צריכות להמחק. ההחלטה ניתנה בתיק Arista v. Does 1-19, מקרה בו 19 סטודנטים מאוניברסיטת ג`ורג` וושינגטון נתבעים על ידי ארבע חברות תקליטים גדולות.

מקרה נוסף בו ה-RIAA נתקל בקשיים הוא בתביעה המנוהלת על ידו נגד אוניברסיטת אורגון . האוניברסיטה, המיוצגת על ידי משרד התובע הכללי, ביקשה מבית המשפט הפדרלי למחוק את התביעה של ה- RIAA לגילוי זהותם של 17 הסטודנטים אשר אותרו על ידי גוף החקירות של RIAA - Safenet.

לפני כשבועיים דיווחנו כי התובע הכללי ביקש לבדוק את שיטות הליטיגציה של ה-RIAA. לטענת התובע הכללי, חלק מטקטיקות הליטיגציה והחקירה של ה-RIAA עשויות להיות לא חוקיות תחת חוקיה של מדינת אורגון.© כל הזכויות שמורות