זוכת פרס נובל מאשימה את האינטרנט בהדרדרות התרבותית
הסופרת זוכת פרס הנובל, דוריס לסינג, נשאה את נאום הזכיה שלה בשבוע שעבר. בנאומה, תהתה לסינג מדוע לתלמידים עניים בדרום אפריקה חשק עז יותר לקרוא ספרים מאשר לתלמידים מבוססים מאנגליה. ללסינג יש תשובה: טלוויזיה ואינטרנט.

לסינג, ילידת 1919, גדלה בפרס (כיום איראן) ודרום רודסיה (כיום זימבבואה), ולמדה בעיקר בכוחות עצמה.

לסינג גם אינה חובבת בלוגים. Vמחשבים, Vאינטרנט וVטלוויזיה שינו את דרך בילוי הזמן החופשי, ולסינג אינה מאמינה כי החברה בכללותה חשבה על ההשפעות של השינויים הללו.

לטענת לסינג, זוהי תופעה נפוצה כי "צעירות וצעירים אשר למדו במשך שנים, אינם יודעים דבר לגבי העולם, לא קראו דבר, ובקיאים רק בתחום מסוים, כמו מחשבים".

נראה כי דבריה של לסינג מבוססים - בחודש ספטמבר דיווחנו כי רוב הילדים בגילאי בית הספר בסין בוחרים להישאר בבית במהלך חופשת הקיץ שלהם ולגלוש באינטרנט, לפי ממצאי מחקר שפורסם על ידי גורמי תקשורת בסין.

ומלבד הבורות, נראה כי לאינטרנט עוד כמה צדדים שליליים - מחקר אשר הנערך על ידי Pew Internet & American Life Project, מגלה כי זרים יצרו קשר עם 32 אחוזים מכל בני-הנוער הגולשים ברשת. שבעה אחוזים מבני הנוער אמרו כי מפגשים אלו גרמו להם תחושת "פחד או אי-נוחות".

אחד המקרים המזעזעים הוא סיפורה של מייגן מאייר , ילדה בת 13 אשר התמודדה עם בעיות של בטחון עצמי נמוך ודיכאון. אל הילדה פנה ילד בוגר יותר, באמצעות האתר MySpace. הנער פלירטט עם מייגן במשך כמה שבועות. לפתע, החל לשלוח לה הודעות מאשימות, ולאחר מכן הודעות עם מסרים מרושעים. מייגן, שבורה בגין הארועים, התאבדה.


© כל הזכויות שמורות