אתר NRG נתבע על מנת לחשוף פרטי טוקבקיסט
אתר TheMarker מדווח כי הבוקר הוגשה תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב הכוללת בקשה להורות לאתר NRG לחשוף פרטי טוקבקיסט שפירסם לכאורה דברים הכוללים הוצאת לשון הרע נגד סמנכ"ל התפעול של ערוץ הספורט לשעבר.

התובעת, חברת מזמור הפקות, הוזכרה בטוקבק המשמיץ כמי שקיבלה עבודות מסמנכ"ל התפעול של ערוץ הספורט, משום שהוא גם בעל מניות במזמור הפקות.

מזמור הפקות מבקשת כעת מבית המשפט להורות לאתר NRG לחשוף את כתובת האינטרנט של הטוקבקיסט, ספקית האינטרנט שלו, שמו וכתובת תיבת הדואר האלקטרוני שלו על מנת להגיש נגדו תביעת לשון הרע.

לפני כשבועיים פורסם כי בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי גוגל תמסור את כתובת ה-IP של גולש ישראלי לבית המשפט, לאחר שהוא השמיץ לכאורה מועמד בבחירות למועצה המקומית שערי תקווה.

הדברים נכתבו על ידי הגולש בשירות הבלוגים של גוגל, Blogger. וועד הישוב שערי תקווה דרש מגוגל לזהות את הגולש כדי שניתן יהיה לתבוע אותו בגין הוצאת לשון הרע , אולם גוגל סירבה בטענה של חופש הביטוי.

לבסוף הגיעו הצדדים להסדר "פלוני אלמוני" אשר קיבל את אישור בית המשפט.

זהו מקרה נדיר בו בית המשפט מקבל את הסדר "פלוני אלמוני" ומאפשר פתיחת הליך תביעה נגד נתבע אלמוני. יחד עם זאת אין זה המקרה הראשון.

במסגרת תביעתם של בני משפחת סודרי את אתר הפורומים, הייד פארק, בגין פרסומים מעוולים לכאורה אשר הופיעו באתר, נקט האתר בבקשה להזמנת עדים (אינטרנט זהב, בזק בינלאומי ונטוויז`ן) אשר ימסרו לבית המשפט את פרטי המפרסמים.

בית משפט השלום בתל-אביב, בהחלטה פרוצדוראלית , הביע את דעתו בגין המקרה ואף קבע כי במסגרת הדיון הקרוב על בית המשפט והצדדים למצוא דרך בה ניתן יהיה לפנות למפרסמים האנונימיים וליידע אותם בגין ההליכים שננקטו נגד ספקיות שירותי הגישה לאינטרנט, אשר בסופם עלולים לחשוף את המפרסמים. כך יתאפשר למפרסמים לשלוח נציג מטעמם אשר יביע את דעתו בסוגיה וכך אנונימיות המפרסמים לא תיפגע.

במקרה אחר, בחודש יוני 2004 הגיש אדם בשם ישראל אקרמן בקשה לבית המשפט כנגד אתר הפורומים הפופולרי היידפארק וכנגד ספקית האינטרנט בזק בינלאומי, לקבל את פרטיו של אדם שלטענתו השמיץ אותו בקבוצות הדיון באתר. הבקשה הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים (המרצת פתיחה 3260/04). פרקליטה של אתר היידפארק, עו"ד אביב אילון הציע לבית המשפט לנקוט בהליך פלוני אלמוני (John Doe Legal Process) הנהוג בארה"ב.

בכתב התגובה שהוגש לבית המשפט נטען כי גם למשתמש האלמוני שאת פרטיו מבקש המבקש (התובע), יש זכויות וכי יש לקבל את תגובתו לבקשה שיתן באמצעות המשיב, אתר היידפארק.

ביום 29 יולי 2009 קיבל בית המשפט את ההצעה , ונמנע מלהוציא צו במעמד צד אחד. בהחלטה שנרשמה בכתב יד על גבי מסמך התגובה, נכתב כי בנסיבות אלו יפנו המשיבות אל אותו גולש, בלא לגלות את פרטיו ויקבלו את תגובתו. על פי תגובתו, יחליטו אתר היידפארק וחברת בזק בינלאומי כיצד הם ממשיכות את התיק. למתן התגובה לבית המשפט הוקצבו 15 יום (ללא קשר לפגרת הקיץ של בית המשפט).

בסוף נובמבר דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה של עו"ד יעקב סבו, המועמד לראשות עיריית קרית אונו, להורות לידיעות אינטרנט (המפעילה את אתר ynet) למסור את פרטיו האישיים של הגולש המסתתר תחת הכינוי צחי200.

עו"ד סבו טען ב בבקשתו , שהוגשה בחודש מאי האחרון, כי גולש המסתתר תחת הכינוי צחי200 בפורום של תושבי קרית אונו פירסם עליו בחודשים דצמבר 2006 עד מארס 2007 מידע כוזב בעליל כאילו הוא ביצע עבירות פליליות, מידע שיש בו משום הוצאת לשון הרע נגדו.

סבו ביקש לקבל את פרטיו של הגולש האנונימי על מנת שיוכל להגיש נגדו תביעה על לשון הרע . ידיעות אינטרנט הסירה מהפורום את הדברים שכתב צחי200 וסירבה לגלות את פרטי הגולש.

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן דחתה את הבקשה וציינה את החשיבות שבחקיקה מסודרת ומקיפה בנושא.

בתחילת החודש פורסם כי ח"כ ישראל חסון הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה לפיה עורכי אתרי אינטרנט גדולים (אתרים שיש אליהם מעל 50,000 כניסות ביום) ישאו באחריות המשפטית לתגובות (טוקבקים) המתפרסמות בהם.


© כל הזכויות שמורות