אם מגנה על סרטון באתר YouTube ותובעת את הזמר פרינס
זמר הפופ פרינס דרש כי אתר YouTube יסיר סרטון ובו ילד קטן רוקד לצליל הלהיט שלו משנת 1984, "Let`s Go Crazy". משהוסר הסרטון, הגישה האם של התינוק מפנסילבניה, תביעה נגד הזמר וטענה כי נגרמו לה נזקים.

עורכי הדין של האם, סטפני לנז, מטעם ארגון החזית האלקטרונית (EFF), טוענים כי סרטון הוידאו של הילד הרוקד מהווה דוגמה לשימוש הוגן. עורכי הדין מציינים כי האם פירסמה את הסרטון שלא למטרות רווח וכי בעלי זכויות יוצרים פועלים מהר מדי כשמדובר במשלוח הודעות בבקשה להוריד סרטונים מאתר YouTube ואתרים אחרים.

חוק ה- DMCA (קיצור של Digital Millennium Copyright Act) מאפשר לבעלי זכויות יוצרים לדרוש כי עותקים בלתי מורשים מעבודתם יוסרו מאתרים, אולם הקונגרס בנה גם מנגנונים על מנת למנוע מבעלי הזכויות לבצע תיאורים מסולפים.

עורכי הדין של לנז טוענים כי הורדת הסרטון גורמת גם להפרה של זכויות חופש הביטוי. אחד מהנתבעים במקרה הזה היא קבוצת יוניברסל מוסיקה, משום שהיא מייצגת חלק מזכויות ההוצאה לאור של פרינס.

לפני כשנה, הגיעה יוניברסל לעיסקה עם YouTube לפיה המשתמשים יוכלו לכלול את המוסיקה שלה בסרטונים ו- YouTube תסיר סרטונים של אמנים שלא ירצו להיות חלק מהעיסקה. לפי מקורות המכירים את העיסקה, האמן היחיד של יוניברסל שבחר שלא לאפשר שימוש ביצירותיו הוא פרינס.

בספטמבר פורסם כי זמר הפופ האמריקאי פרינס מתכנן לתבוע את אתר שיתוף הקבצים YouTube ואתרים נוספים בשל שימוש לא מורשה במוסיקה שלו במטרה "לדרוש את אמנותו באינטרנט".

פרינס טוען כי YouTube איננה יכולה לטעון שאין לה שליטה על סרטוני הוידאו שמשתמשיה מציבים באתר. הזמר טוען כי YouTube מסננת תכני פורנוגרפיה ו פדופיליה ובוחרת שלא לסנן תכני מוסיקה וסרטים המוגנים בזכויות יוצרים ומהווים את הבסיס להצלחתה של YouTube.

קבוצה של חברות מוסיקה מסרה לאחרונה כי היא מצטרפת לתביעת הפרת זכויות היוצרים נגד אתר שיתוף סרטוני הוידאו YouTube. אגודת המוציאים לאור של מוסיקה הלאומית מסרה כי היא מצטרפת לתביעה מתוך דאגה כי כותבי שירים רבים לא קיבלו פיצוי נאות על כך שהמוסיקה שלהם מופיעה באתר YouTube.

בין התובעים האחרים נמצאים ליגת העל האנגלית בכדורגל, ויאקום, Paramount Pictures, Nickelodeon ו- Comedy Central.

התובעים מאשימים את YouTube בהפרת חוק זכויות היוצרים בשל העובדה כי האתר מאחסן סרטוני וידאו שזכויות היוצרים שלהם שייכות לתובעים. YouTube לעומת זאת טוענת כי היא פועלת לפי החוק כשהיא מסירה באופן מיידי סרטונים שמפירים זכויות יוצרים לאחר שהיא מקבלת הודעה על כך.

ביוני הודיעו גם הליגה הצרפתית לכדורגל וארגון הטניס הלאומי הצרפתי שהם מצטרפים לתביעה שהוגשה נגד אתר שיתוף הקבצים YouTube.

התביעה הוגשה בחודש מאי בשם הוצאה לאור של מוסיקה הנקראת Bourne וליגת העל האנגלית לכדורגל.

בין השאר, טוענת התביעה גם כי YouTube מעודדת בכוונה תחילה הפרת זכויות יוצרים באתר שלה, כדי למשוך את תשומת הלב הציבורית ולהגביר את תנועת הגולשים לאתר.

בתשובה שהגישה לפני כחודשיים גוגל לתביעה על סך מיליארד דולרים שהגישה נגדה ויאקום , היא טוענת כי לא הפרה את זכויות חברת המדיה וכי התביעה מאיימת על קיום אתר שיתוף הקבצים הפופולרי YouTube ועל אתרים דומים לו.

למאמר בנושא "חיי מדף קצרים של סרטונים ב- YouTube וזכויות יוצרים" לחצו כאן .

יוטיוב וגוגל נמצאות כיום בחזית אכיפת זכויות היוצרים באינטרנט לאור שרותי שיתוף הוידאו שהן מספקות. תוכלו לקרוא עוד על ההתפתחויות בעניין זה במסגרת החדשות המתפתחות על גוגל וזכויות יוצרים .


© כל הזכויות שמורות