גוגל חושפת כלי נגד פיראטיות באתר YouTube
גוגל חשפה אתמול מערכת חדשה לזיהוי סרטוני וידאו פיראטיים באתר YouTube. הזיהוי נעשה בשעת העלאת הסרטון לאתר ומחייב את אולפני הסרטים ובעלי תכנים אחרים לספק ל- YouTube קודם כל עותקים של התוכן.

בעלי תכנים יספקו את התכנים ל- YouTube ויציינו האם הם מעוניינים לחסום אחרים מלהעלות עותקים של התוכן. בעלי התוכן יכולים גם לבקש מ- YouTube לאשר העלאת עותקים ולשים פרסומות ליד התכנים או לקדם את התכנים בצורה אחרת באתריהם.

מערכת זיהוי הוידאו האוטומטית של YouTube בודקת את כל סרטוני הוידאו כשהם מועלים לאתר ומנסה להתאים אותם עם בסיס הנתונים של החומרים המוגנים בזכויות יוצרים שסופקו על ידי בעלי התכנים.

אם המערכת מוצאת התאמה החא תחסום את העלאת הסרטון, תאפשר את ההעלאה, או, אם בעל התוכן מעוניין בכך, תשים מודעת פרסום ליד התוכן וספק התוכן יקבל חלק מההכנסות בעבור הפרסום.

אם ספק התוכן מעוניין שעותקים פיראטיים יחסמו והמערכת מוצאת התאמה, ניתן להעלות את הסרטונים, אולם הם יופיעו למספר דקות בלבד ואז המערכת תסיר אותם.

לפני חודש פורסם כי זמר הפופ האמריקאי פרינס מתכנן לתבוע את אתר שיתוף הקבצים YouTube ואתרים נוספים בשל שימוש לא מורשה במוסיקה שלו במטרה "לדרוש את אמנותו באינטרנט".

פרינס טוען כי YouTube איננה יכולה לטעון שאין לה שליטה על סרטוני הוידאו שמשתמשיה מציבים באתר. הזמר טוען כי YouTube מסננת תכני פורנוגרפיה ו פדופיליה ובוחרת שלא לסנן תכני מוסיקה וסרטים המוגנים בזכויות יוצרים ומהווים את הבסיס להצלחתה של YouTube.

בחודש יוני הסירה YouTube קישורים לגרסאות פיראטיות של הסרט החדש של מייקל מור, Sicko, שהופיעו באתר שיתוף הקבצים .

קבוצה של חברות מוסיקה מסרה לאחרונה כי היא מצטרפת לתביעת הפרת זכויות היוצרים נגד אתר שיתוף סרטוני הוידאו YouTube. אגודת המוציאים לאור של מוסיקה הלאומית מסרה כי היא מצטרפת לתביעה מתוך דאגה כי כותבי שירים רבים לא קיבלו פיצוי נאות על כך שהמוסיקה שלהם מופיעה באתר YouTube.

בין התובעים האחרים נמצאים ליגת העל האנגלית בכדורגל, ויאקום, Paramount Pictures, Nickelodeon ו- Comedy Central.

התובעים מאשימים את YouTube בהפרת חוק זכויות היוצרים בשל העובדה כי האתר מאחסן סרטוני וידאו שזכויות היוצרים שלהם שייכות לתובעים. YouTube לעומת זאת טוענת כי היא פועלת לפי החוק כשהיא מסירה באופן מיידי סרטונים שמפירים זכויות יוצרים לאחר שהיא מקבלת הודעה על כך.

ביוני הודיעו גם הליגה הצרפתית לכדורגל וארגון הטניס הלאומי הצרפתי שהם מצטרפים לתביעה שהוגשה נגד אתר שיתוף הקבצים YouTube.

התביעה הוגשה בחודש מאי בשם הוצאה לאור של מוסיקה הנקראת Bourne וליגת העל האנגלית לכדורגל.

בין השאר, טוענת התביעה גם כי YouTube מעודדת בכוונה תחילה הפרת זכויות יוצרים באתר שלה, כדי למשוך את תשומת הלב הציבורית ולהגביר את תנועת הגולשים לאתר.

בתשובה שהגישה לפני כשלושה חודשים גוגל לתביעה על סך מיליארד דולרים שהגישה נגדה ויאקום , היא טוענת כי לא הפרה את זכויות חברת המדיה וכי התביעה מאיימת על קיום אתר שיתוף הקבצים הפופולרי YouTube ועל אתרים דומים לו.

רשת CBS מסרה לפני כארבעה חודשים כי היא הגיעה להסכם עם YouTube, לפיו ישודרו באתר רגעי שיא, מסיבות עיתונאים ותכנים נוספים מטורנירים של ליגת הכדורסל NCAA .

למאמר בנושא "חיי מדף קצרים של סרטונים ב- YouTube וזכויות יוצרים" לחצו כאן .

יוטיוב וגוגל נמצאות כיום בחזית אכיפת זכויות היוצרים באינטרנט לאור שרותי שיתוף הוידאו שהן מספקות. תוכלו לקרוא עוד על ההתפתחויות בעניין זה במסגרת החדשות המתפתחות על גוגל וזכויות יוצרים .


© כל הזכויות שמורות