האישה ממינסוטה שחויבה בקנס של 222 אלף דולרים מבקשת משפט חדש
ג`יימי תומאס, האישה ממינסוטה שחויבה לפני כשבועיים לשלם קנס של 222 אלף דולרים בשל הפרת זכויות יוצרים הקשורה לשיתוף קבצי מוזיקה, מבקשת משפט חדש.

עורכי הדין של תומאס הגישו ביום שני בקשה למשפט חדש על בסיס הטענה כי הנזקים (המעוגנים בחוק) שפסק חבר המושבעים מוגזמים ולכן מפרים את חוקת ארה"ב.

אם שופט בית המשפט המחוזי יסרב להעניק לתומאס משפט חדש, מבקשים עורכי הדין מבית המשפט להוריד את סכום הפיצוי שנפסק לסכום כלשהו בין אפס ל- 150 דולרים. עורכי הדין מצטטים בבקשתם תצהיר של אנליסט שהעריך כי חברות התקליטים מקבלות 70 סנט מכל דולר שהלקוחות בדרך כלל משלמים לשיר באופן מקוון.

לטענת עורכי הדין פיצוי בסדר גודל כזה יהיה ראוי, משום שכל פיצוי מעל ומעבר לנזקים הממשיים שנגרמו אינו קשור לעונש ואין כל ראיה שמישהו אחר מלבד נציג ה- RIAA הוריד מוסיקה ממחשבה של תומאס.

לפני שבוע פורסם כי ג`יימי תומאס החליטה להגיש ערעור על פסק הדין. תומאס הודיעה על החלטתה בחדשות CNN ובעמוד שלה באתר הרשתות החברתיות MySpace.com.

בבלוג שלה כתבה תומאס כי היא ועורך דינה מתכננים להגיש ערעור על החלטת חבר המושבעים הפדראלי שהפיכת שירים לזמינים סאופן מקוון מפרה זכויות יוצרים.

ג`יימי תומאס הואשמה בכך ששיתפה למעלה מ-1,700 שירים ובחרה להילחם ב-RIAA, במקום להגיע להסכם פשרה עמו. המקרה של תומאס היה המקרה הראשון שהגיע עד לכותלי בית המשפט.

מאז שנת 2003, רוב הנתבעים בחרו להגיע להסכם פשרה עם ה-RIAA במסגרתו ישלמו לארגון כמה אלפי דולרים. תומאס, לעומתם, טענה לכל אורך הדרך לחפותה - כאשר הואשמה בשיתוף מוזיקה באמצעות תוכנת השיתוף Kazaa, טענה כי כלל אין לה חשבון בתוכנה.

הבעיה היחידה היא שחבר המושבעים לא האמין לטענה זו. תומאס תאלץ לשלם 9,250 דולר עבור כל אחד מ-24 השירים בהם מיקד ה-RIAA את התביעה.

מדובר בהחלטה חשובה, כיוון שהיא שולחת מסר למשתפי הקבצים לפיו האנונימיות שמספק האינטרנט לא תוכל להגן עליהם מפני תביעות משפטיות, כך לפי כריס קאסטל, עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים.

ההליך שנוהל נגד תומאס חשף כי ה-RIAA הפסיד מיליוני דולרים על הקמפיין שנוהל כנגד משתפי הקבצים, וכן כי לחברות המוזיקה אין כל נתון לגבי הנזקים שנגרמו לחברות התקליטים כתוצאה משיתוף הקבצים.

כזכור, בחודש ספטמבר דיווחנו על ניסיונות ה-RIAA למצוא את זהותם של סטודנטים באוניברסיטת אוקלהומה, אשר ה-RIAA חשד כי שיתפו קבצים.

למאמר "מדוע ה- RIAA היה צריך לזכות" לחצו כאן .


© כל הזכויות שמורות