מי ירוויח מפרויקט Wikileaks?
לדברי מחבר המאמר, אתרי ויקי, אתרים שהמשתמשים יכולים לערוך בהם את התכנים, הם אחת מהטכנולוגיות המעניינות בהקשר הזה הזמינות כיום באינטרנט.

המחבר מספר כי ויקיפדיה הדגימה שמתן חופש למשתמשים להוסיף ולעדכן מידע מהדפדפן שלהם יכול לספק להם במה לביטוי עצמי ולעורר עניין בקהיליה רחבה יותר.

המחבר מזכיר כי ארגונים רבים עושים שימוש במערכות ויקי פרטיות כדי להגביר את התקשורת וזרימת המידע בין חבריהם.

לדברי מחבר המאמר, למרות שהשימוש במערכות ויקי מתבצע לרוב למטרות חיוביות ומועילות, נראה כי פרויקט חדש שעדיין לא הושק, "Wikileaks", מייצג הרבה ממה שרע באתר אינטרנט שכל אחד יכול לערוך.

המחבר מציין כי הפרויקט החדש טוען כי הוא "גירסה לא מצונזרת של ויקיפדיה להדלפת וניתוח מסמכים שלא ניתן לעלות על עקבות מדליפיהם" ומשלב "הגנה ואנונימיות בעזרת טכנולוגיות מוצפנות עם השקיפות והפשטות של ממשק הויקי".

לדברי מחבר המאמר האתר מבוסס על כך שמשתמשים יוכלו להעלות אליו מסמכים שהם מעוניינים שיהיו ציבוריים. האנשים העומדים מאחורי האתר נשארו אנונימיים והם מאמינים כי האתר ישמש אנשים עם גישה למידע ממשלתי רגיש שעלול להביך חברות או לחשוף חטאים.

המחבר מזכיר כי רשת האינטרנט פתחה ערוצי תקשורת בין אנשים מסביב לעולם וכעת יהיה מקום בו ניתן יהיה לפרסם חומרים המגלים שחיתות, מביכים ממשלות וחושפים רוע. אולם המחבר טוען כי הוא אינו בוטח באנשים העומדים מאחורי המיזם החדש ובהבטחתם ליכולת האתר להגן על מדליפי ומעלי המסמכים לרשת.

המחבר גם טוען כי לכל מי שידליף מסמכים לאתר יש למעשה אג`נדה משלו, שלא תמיד ברור מה היא. לדבריו, יהיה קשה מאוד ולעיתים אף בלתי אפשרי לוודא אם המידע שיוצב באתר אמיתי. כמו כן, לדעת מחבר המאמר, מי שיעשה שימוש באתר מסוג זה יהיו אנשים שמעוניינים ליצור בלבול, להרוס מוניטין, לייצר חוסר הרמוניה ולא אנשים המחפשים אחר האמת המקורית.


© כל הזכויות שמורות