קרב משפטי על זכויות שימוש בשם של אסטרולוגית ידועה
קלי ודיוויד פוקס, יזמים של אתר למתן הורוסקופ מקוון, Astrology.com, מכרו את האתר ל-iVillage בשנת 1999 תמורת 28 מיליון דולר.

קלי פוקס היא אסטרולוגית ידועה שלמדה בסידני, אוסטרליה, ובעלה הוא איש העסקים שעמד מאחורי האתר. לאחר מכירת האתר המשיכו השניים לנהל אותו עד שנת 2003.

לאחר שעזבו את ניהול האתר, קלי שמה לב כי מעריציה ולקוחותיה חושבים כי היא עדיין מפרסמת את ההורוסקופים שלה ב-iVillage משום שבאתר כתוב שהיא "המפרסמת" ו"האסטרולוגית שלך". לטענתם, iVillage בילבלה בין האדם, קלי פוקס, והמותג - האתר.

בני הזוג טוענים גם כי iVillage עושה שימוש נרחב יותר בשמה של קלי, בניגוד לשימוש עליו הוסכם בין הצדדים - אסטרולוגיה מקוונת לנשים. לטענתם iVillage עושה שימוש בשמה של קלי גם בתחומים אחרים כמו שירותים פיזיים ועצות לגבי הימורים על מרוצי סוסים. באוגוסט 2005 תבעו בני הזוג את iVillage על הפרת סימן מסחר, פרסום כוזב ותחרות בלתי הוגנת.

בשנת 2006 קנתה NBC יוניברסל את iVillage תמורת 600 מיליון דולר. NBC יוניברסל טוענת כי קלי פוקס מכרה את השם שלה והמוניטין שלה ל-iVillage כאשר היא מכרה את אתר האסטרולוגיה שלה. לטענת NBC יוניברסל קלי הסכימה כי iVillage תמשיך לעשות שימוש בשמה ובמוניטין שלה בהקשר לשירותים ש-iVillage מספקת.

אתר Astrology.com הכניס ל-iVillage כ- 1.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2006, לפני ש-iVillage נרכשה על ידי NBC יוניברסל, כ-6 אחוזים מהכנסות iVillage. לפי חברת המחקר ComScore, כ- 10 אחוזים מהכניסות לאתר iVillage מקורן ב-Astrology.com. מדובר בכ- 2.2 מיליון מבקרים בחודש נובמבר 2006.

בקיץ הקרוב ידון בית משפט עליון בקליפורניה במקרה, שמאיר את מה שקורה לעיתים קרובות כאשר יזמים מוכרים את החברה שהקימו ורואים מה קרה לחברה שנים לאחר מכן.

לפני כשנה פורסם כי זוג ששכר שרותי עיצוב פנים מחברת Bihari ומצא כי המעצבת פועלת בדרכי תרמית, נקט בהליכי תביעה נגדה וכן הקים מספר אתרי אינטרנט בהם סופר סיפור המעשה.
בכדי להגדיל את כמות המבקרים באתרים אלה ובמיוחד להפנות אליהם את אותם הגולשים המעוניינים למצוא פרטים על המעצב, עשו בני הזוג שימוש בשם המעצב ובסימן השירות של המעצבת במסגרת מטא טאגים (meta tags) (מידע נסתר שאינו מופיע לעיני הגולש אך מסייע בקידום מיצוב האתר בתוצאות מנועי החיפוש).

בתביעה ובקשה לצו מניעה שהוגשו כנגדם, החליט בית המשפט לדחות את הבקשה לצו המניעה נגד השימוש בשם ובסימן השירות של המעצבת.


© כל הזכויות שמורות