חיי מדף קצרים של סרטונים ב- YouTube וזכויות יוצרים
מחבר המאמר מספר כי הקיץ הציג ביל סימונס מ- ESPN.com לקוראיו את רשימת הסרטונים המועדפים עליו בכל הזמנים מ- YouTube.

התוצאה עירבבה ספורט, סרטים וקליפים ולא פחות מ- 49 לינקים ל- YouTube. לטענת מחבר המאמר, כשבודקים את הרשימה הזו היום, 16 מהסרטונים- כמעט שליש מהסרטונים ברשימה, נעלמו, עקב הפרת תנאי השימוש של YouTube או בקשה של בעלי הזכויות או שהורדו מהאתר על ידי המשתמשים שהעלו אותם.

המחבר מציג לדוגמה את המונולוג החי של דיוויד לטרמן לאחר פיגוע מגדלי התאומים שהורד לבקשת CBS. לטענת המחבר, זוהי הקללה של YouTube - אם לסרטון יש הרבה צופים, הוא נבחן מיד בשבע עיניים ואם זהו חומר מוגן על ידי זכויות יוצרים, כמו שבדרך כלל קורה, הסרטון מורד ומשאיר אחריו לינקים חסרי תועלת ומתסכלים עבור הצופים.

המחבר אומר כי הבקשה להוריד סרטונים היא כמובן זכות של בעלי הזכויות, אולם התסריט הזה מעלה הרבה שאלות. האם ישנה רמה מסוימת של הצלחה שאתרי שיתוף הווידאו מפחדים לעבור אותה בגלל הפחד מתביעה? האם חוקי זכויות היוצרים שלנו עדיין מתאימים לתחום בו תוכן מבוסס משתמש הוא חלק חשוב ביותר באמנות ובחיים היומיומיים גם יחד?

לטענת המחבר YouTube היא מהפכנית וגוגל לא שילמה עליה 1.65 מיליארד דולר כדי לעשות דברים פשוטים. המחבר מזכיר כמה גרועים היו סרטוני הווידאו הראשונים באינטרנט, עקב המחסור בקבצי דחיסה וקידוד ובעיות נוספות. לטענתו, YouTube שינתה את כל זה, לפתע ווידאו הוא קל לשימוש וליצירה והוא הופך להיות חלק נכבד בהרבה מאוד אתרים.

מחבר המאמר טוען כי YouTube לא היתה מושכת את כמות המשתמשים או מסוגלת לקבל את המחיר ששולם בגין רכישתה על ידי גוגל, אם היו מוצגים באתר רק סרטונים ביתיים ופרויקטים אמנותיים.

כיום YouTube וחברות המדיה הגדולות נמצאות במצב שאפשר לכנותו "יחסים מורכבים". הרשתות מעלות סרטונים ל- YouTube כדי ליצור טרנד בעוד הן מבקשות שסרטונים אחרים יורדו מהאתר.

מחבר המאמר אומר, שכמו שכל מי שהיה פעם במערכת יחסים מורכבת יכול לומר, מערכות יחסים אלו גורמות לשחיקה, עד שלפתע הן נעשות פשוטות על ידי סיום רע.

השבוע Google מסרה כי הושלמה עסקת הרכישה של YouTube על ידה.

כמו כן, חשפה גוגל כי הוגשה נגדה תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.

למאמר בנושא "מי נושא באחריות על הפרת זכויות יוצרים ב-YouTube?" לחצו כאן .

מעוניינים בעוד מידע על זכויות יוצרים באינטרנט, לחצו על קישור זה .


© כל הזכויות שמורות