מכירת ערכות לדיג קיברנטי  - הונאה לכל דבר ועניין
הצעת חוק חדשה באנגליה וויילס עברה אתמול את המשוכה האחרונה והפכה לחוק.
מתחילת שנת 2007, כל אתר אינטרנט המתחזה להיות אתר אחר או אף מוכר או מוסר כלים העשויים לשמש להשגת נתוני גולשים - שיטה הידועה בשם `פישינג`, על שם פעולת הדיג של הנתונים - עשוי להיות מורשע בהונאה.

החוק הינו מהפכני משום שעד היום הונאה באינטרנט הייתה עשויה להיכנס לתוך שמונה סעיפי חוק שונים, אשר לא עסקו בעבירת ההונאה במפורש, אלא: "השגת קניין באמצעים פסולים" למשל.

לשם השוואה, בסקוטלנד כבר קיים חוק נגד הונאה, המכוון נגד כל אדם המשיג דבר במרמה ברורה, אם בעולם האמיתי ואם בוירטואלי.

החוק מדבר על עבירת הונאה העשויה להיות מבוצעת גם על ידי מצג שווא לשם השגת דבר במרמה, כפי שעושים אתרי ה`פישינג`, או אף על ידי מצג אשר מעלים מידע מן הגולש או מנצל את שליטתו במידע שנפל לידיו.

בית המחוקקים האנגלי מקווה כי החוק ישיג את מטרתו, ולשם כך ניתנו לחוק שיניים - עונש מאסר מקסימלי של 10 שנים.

גופים מסחריים לא מחכים לרשויות, ומנסים למנוע את תופעת הפישינג בעצמם, כפי שפיתחה חב` מיקרוסופט לאחרונה, משום שתופעת הפישינג ככל הנראה לא תירתע בזמן הקרוב מפני החוק, ויש האומרים כי היא רק הולכת ומתחזקת .

באנגליה מקווים כי החוק יביא לשיפור ניכר בטיפול בתופעה, שכן הנזק הנגרם מהונאות אלו אדיר. מפירמת רואי החשבון KPMG נמסר כי היקף ההונאות בשנת 2005 היה לא פחות מ-900 מיליון פאונד (7 מיליארד ש"ח בקירוב) ובשנת 2006 המצב רק החמיר: בחצי השנה הראשונה אנו כבר עומדים על מעל 600 מיליון פאונד.


© כל הזכויות שמורות