הכרה רשמית בעולם הפיזי - אין, לא נורא – תמיד נשאר העולם הקיברנטי
הרשות הפלסטינית עשתה צעד נוסף לקראת עצמאות בכך שזכתה לסימול קוד מדינת רישום משלה, לפחות באינטרנט.


הכרה רשמית בעולם הפיזי - אין לא נורא – תמיד נשאר העולם הקיברנטי
הרשות הפלסטינית עשתה צעד נוסף לקראת עצמאות בכך שזכתה לסימול קוד מדינת רישום משלה, לפחות באינטרנט. כבר ב- 1997 הגישו מנהיגים פלסטינים בקשה ראשונה לקבל סימול משלהם בשבוע שעבר חברת ICANN, זו הממונה על הפיקוח על חלוקת שמות מתחם ומספרים, העניקה לרשות הפלסטינית את הסיומת ”.ps”.ICANN ביססה את החלטתה על החלטת האו"ם להשתמש בקוד המדינה “PS” כקוד ברשימת האו"ם של מדינות ורשויות עצמאיות לצרכים סטטיסטיים.
 
רשימה זו, המכונה ISO 3166-1, הינה הבסיס לרשימת סימול המדינות שבאינטרנט. הדו"ח של ICANN קובעת כי "לאחר שנתיים של דיונים, האו"ם החליטה להעניק קוד ייחודי לשטחים הפלסטינים הכבושים, ועל-כן, מאז הוגשה הבקשה לראשונה ב- 1997, בוצע צעד חשוב אשר מצדיק את הגישה המחודשת". סימול מדינת הרישום מורה על השיוך הלאומי של שם המתחם, כמו ש-”.us” לארה"ב (אם כי, הייחוד של שמות מתחם אמריקנים בדרך-כלל הינו בהיעדרו של סימול המדינה), “.jp” ליפן, ו- “.il” לישראל.
 
הבקשה הראשונית על-ידי הרשות הפלסטינית נדחתה משום שלרשות לא היה קוד זיהוי ברשימת האו"ם. הבקשה הוגשה בזמנו ל-Internet Assigned Numbers Authority (IANA), הממונה על חלוקת מספרי האינטרנט, שבמסגרת אחריותה הינה אמונה על ניהול וחלוקת שמות המתחם מן המעלה הראשונה.
 
למען אלה שאינם זוכרים, מערכת חלוקת כתובות אינטרנט ושמות דומיין חולקה בזמנו על-ידי משרד המסחר האמריקאי ל- IANA, שמסד הנתונים שלה היווה את הבסיס לחלוקת כתובות האינטרנט (קבוצת המספרים), בעוד שהזיכיון המסחרי לרישום שמות המתחם ניתן לחברת Network Solutions שהתחילה כחברת בת של SAIC. חברת ענק אמריקנית המתמחה בעסקאות ביטחוניות. SAIC שילמה סכום פעוט בשביל הזיכיון לרישום שמות המתחם במסגרת עסקה ממשלתית אחרת, ובעיקר בכדי לזכות באותה עסקה. Network Solutions נמכרה לפני מספר שבועות בשווי כולל של למעלה מ20- מיליארד דולר !!!
 
במהלך השנתיים האחרונות החליטה ממשלת ארה"ב שברצונה לצאת מנושא ניהול ופיקוח על האינטרנט ומערכות הרישום השונות הקשורות לרשת, ושלטובת הרשת יש לפתוח את רישום שמות המתחם לתחרות חופשית. לשם כך החליטה להקים חברה עצמאית, חברת ICANN, חברה ללא מטרות רווח, כאשר קבוצות שונות הקשורות לאינטרנט קיבלו נציגות בחברה. במסגרת המשא ומתן להקמת החברה ופתיחת רישום שמות המתחם לתחרות, חברת Network Solutions הצליחה לשמור לעצמה את הזיכיון של ניהול מסד הנתונים של שמות המתחם המסתיימים בסיומת “.com” , ו- ICANN קיבלה לידיה את ניהול חלוקת שאר כתובות האינטרנט.
 
בדו"ח שדחה את הבקשה הראשונה של הרשות הפלסטינית, קבעה IANA שסימול מדינת הרישום מאופיין על-ידי סימול המורכב משתי האותיות הייחודיות שניתנו לכל מדינה ומופיעות ברשימת האו"ם ISO 3166 Maintenance Agency. רשימה זו מורכבת מסימול מדינות בלבד, אך בנסיבות מיוחדות, ניתן בעקבות בקשה מיוחדת המוגשת על-ידי רשויות המדינה המעורבת לקבל סימול ייחודי למרות שלא קיימת מדינה. נכון למועד הגשת הבקשה המקורית, הרשות הפלסטינית לא נכללה עדיין במסגרת הרשימה. בשנת 1995, מחלקת הסטטיסטיקה של האו"ם הקדישה באופן ייחודי את האותיות “ps” לרשות הפלסטינית, הקדשה שמנעה מכל ישות אחרת להשתמש בקוד הייחודי, אך מטרת ההקדשה לא עלתה בקנה אחד עם מתן אישור לשימוש באינטרנט כמדינה, על-כן נדחתה בקשת הרשות משנת 1997.
 
עם זאת, יש לציין שסימול מדינות רישום ניתנו גם לרשויות שאינן מדינות עצמאיות, כמו Dutch Antilles “.an” ופורטו ריקו “.pr”. בשנת 1998, IANA הצהירה שהיא תקדיש את השם הגנרי מדרגה שנייה, “Palestine.int” לרשות בשל מעמד הרשות הפלסטינית כמשקיף קבוע באו"ם. ומאז נעשה שימוש מוגבל בסימול בינלאומי זה למטרות ממשלתיות בלבד “gov.Palestine.int”.
 
בקיץ 1999 הודיעה גף הסטטיסטיקה של האו"ם שה- “Occupied Palestinian Territory” הוספה לרשימת סמלי המדינות לשימושים סטטיסטיים באמצעות האותיות “ps”. תוספת זו היוותה את הבסיס לשינוי בגישה של IANA ו- ICANN.
© כל הזכויות שמורות