אחראי האבטחה של פייסבוק: האלגוריתם שלנו אינו נייטרלי

ראש מערך האבטחה של פייסבוק יוצא להגנתה בציוץ חריף בטוויטר.

פייסבוק מתמודדת לאחרונה עם ביקורת בנוגע לפעולת האלגוריתם שלה, אם בהקשר של פרסומים ממומנים מפלים או קמפיינים גזעניים שעולים לרשת מבלי שהאלגוריתם עולה עליהם ואם בהקשר של חסימה שרירותית כמעט של פרופילים בשם מדיניות החברה, בעוד אחרים נותרים על כנם גם אם הם מכילים תכנים בוטים ואלימים.

בנוסף, טענות רבות עלו בתקשורת באשר לחלקה של פייסבוק בהפצת דיסאינפורמציה טרם הבחירות לנשיאות בארה"ב על דרך המחדל, קרי, חוסר יכולתה למנוע את קמפיין הדיסאינפורמציה שיזמו לכאורה גורמים רוסים ואשר השפיע על פי הטענות על הבחירות לנשיאות.

כעת, ראש מערך האבטחה בפייסבוק, אלכס סטאמוס, מפרסם ציוץ בטוויטר, בו הוא נחלץ להגנתו של האלגוריתם, אך אגב כך משמיע דברים מעניינים על אופן פעולתה של המערכת ועל חולשותיה האינהרנטיות. נראה כי מדובר בציוץ עצמאי לחלוטין ולא בהצהרה אשר עברה את מסננות היח"צ והדוברות של החברה.

עיקר הטענות בעיתונות ובציבור נסבו סביב הטענה כי האלגוריתם של פייסבוק צריך יותר פיקוח. הביקורת שנשמעה כלפי המערכת היא שניתן להתל בה בקלות וכי אין בנמצא מספיק מנגנונים של בקרה אנושית על פעילות האלגוריתם. באופן כזה איפשרה פייסבוק לתכנים אלימים, גזעניים ומזויפים לעלות לרשת. הטענה כלפי החברה היא כי פייסבוק לא תמיד מכירה בכך שגם האלגוריתם שלה יכול לטעות או לפעול באופן מוטה.

אך בתגובתו, טוען סטאמוס דווקא את ההיפך. לדבריו, אף גורם בעל משקל בחברות הטכנולוגיה לא סבור באמת שאלגוריתם הוא מערכת נייטרלית. לדברי, כולם מודעים לסיכונים שבדבר, אך הסוגיה היא מורכבת יותר מזו שמצטיירת דרך ההסתכלות הצרה יחסית של התקשורת.

סטאמוס מזמין את העיתונאים לשוחח דווקא עם הצוותים הטכניים האמונים על פיתוח המערכת האוטומטית ולשמוע מהם על הדילמות ועל ההשלכות של יצירת מערכת אוטומטית לקבלת החלטות. הבעיה עם ההצהרה הנ"ל היא שרוב עובדי פייסבוק לא רשאים לתת הצהרות באופן חופשי וכי הצהרות של עובדי פייסבוק לתקשורת עוברות באופן אירוני סינון קפדני של גורמים בתוך החברה.

דבריו של סטאמוס מקבלים משנה חשיבות לאור העובדה כי בתוקף תפקידו כראש מערך האבטחה בפייסבוק, הוא אמון על חקירת החשדות שהוזכרו להקמת קמפיין חדשות מזויפות על ידי גורמים רוסים במטרה להשפיע על הבחירות לנשיאות.© כל הזכויות שמורות