ישראל חושפת: סוס טרויאני בתוכנת האבטחה של מעבדות קספרסקי

קציני מודיעין ישראלי עלו מבלי להתכוון על פרשת הסוס של טרויה, אך בגרסתו הרוסית.

מעבדות קספרסקי, היא חברת אבטחת מידע מן המוכרות בעולם. החברה נוסדה ברוסיה, שם יושבים משרדיה הראשיים ושלוחותיה מפוזרות ברחבי העולם. החברה משווקת תוכנת אנטי וירוס ואנטי ספאם וכן מוצרים נוספים המשמשים להגנה על מחשבים.

לפני מספר שבועות, קציני מודיעין ישראליים אשר עקבו אחר פעילותם של האקרים רוסים ברשת גילו כי האחרונים הצליחו לפרוץ לתוכנת האבטחה של קספרסקי לפני כשנתיים. הגילוי נעשה אמנם לאחר שקציני המודיעין פרצו בעצמם לתוכנה של חברת קספרסקי, אך הדבר לא הפריע להם לדווח על הגילוי לרשויות בארצות הברית.

על פי הדיווחים, ההאקרים הרוסים ניסו לאסוף מידע על תכניות של גופי מודיעין אמריקניים, זאת על ידי עריכת חיפושים של מילות מפתח במיליוני מחשבים של אזרחים אמריקניים בתקווה למצוא מידע מודיעיני רגיש. על פי דיווחים זרים, ההאקרים הצליחו לגנוב מסמכים רגישים ממחשבו האישי של עובד בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA), אשר התקין את תוכנת האנטי וירוס של קספרסקי על מחשבו.

בעקבות הדיווח של ישראל, החליטה ממשלת ארצות הברית להפסיק ולעשות שימוש בתוכנה של קספרסקי על גבי מחשבים ממשלתיים.

קספרסקי שיחררה הצהרה רשמית לפיה לא ידעה כלל על הפריצה לתוכנת האבטחה שלה וכן הכחישה כי פעלה בשיתוף פעולה עם אי אלו מן המדינות המעורבות בפרשה. בנוסף, הצהירה חד משמעית כי היא איננה ומעולם לא הייתה מעורבת בפעילוית של ריגול ברשת. החברה הודיעה כי תפעל באופן מיידי לתיקון פרצת האבטחה בתוכנה שלה וכן תפעל בהתאם להנחיות ממשלת ארה"ב.

הסוכנות לביטחון לאומי, כמו גם הבית הלבן ושגרירות ישראל בוושינגטון טרם הגיבו באופן רשמי לדברים. בקשה לתגובה שהועברה על ידי עיתונאים לשגרירות רוסיה טרם נענתה אף היא.© כל הזכויות שמורות