מדוע בתי חולים כה פגיעים בפני התקפות סייבר?
תקיפת הסייבר העצומה בסוף השבוע האחרון התבצעה על ידי שימוש בתכנה בשם "WannaCry", אשר לפי דיווחים מפי גורמי סייבר נגנבה מסוכנות הביון האמריקאית, ה-NSA.

המתקפה נחשבת למתקפת Ransomware, בה קבצי המחשב הנפגע "נשבים" כבני ערובה עד לתשלום סכום הכופר הדרוש. התשלום נע לרוב סביב כמה מאות דולרים ומתבצע לחשבון אנונימי באמצעות מטבע הביטקוין.

תכנת הכופר התפשטה למעל 300,000 מערכות מחשוב ב-150 מדינות, אך מה שהדליק נורות אדומות בקרב מומחים הוא הדבקה של 48 בתי חולים בבריטניה. בעוד שהתקיפה השפיעה על גורמים רבים ובינם גם תעשיית הרכב, עיקר תשומת הלב ניתן לנזק הפוטנציאלי מולם עומדים מוסדות בריאות בהתמודדות עם התקפות מסוג זה.

הסיבה העיקרית לפגיעותם של בתי חולים נעוצה בעיקר בעובדה כי מערכות המחשוב במוסדות אלו אינן מוגנות כראוי בפני מתקפות סייבר מודרניות, הן כתוצאה מכך שהן ישנות והן מכך שתוכנות ההגנה שנמצאות עליהן לא מעודכנות או מתוחזקות כנדרש.

ברחבי אנגליה, בעקבות התקפת הסייבר על אותם 48 בתי חולים, נרשמו שיבושים רבים לצד ביטולם של עשרות ניתוחים. מומחי הגנה אומרים כי מערכות חמצן, מכשירים MRI, מערכות מתן תרופות אוטומטי ואחרות, מופעלות על ידי מחשבים שעלולים להוות מטרה במתקפה עתידית. "ישנן השלכות מאוד משמעותיות לכך, אם הם במהלך ניתוח, מכונות עלולות להפסיק לפעול", אומר בילי מארש, יועץ הגנת סייבר לשירותי רפואה במדינה.


© כל הזכויות שמורות