מוזילה מנסה לשנות את חוקי זכויות היוצרים באירופה

חברת האינטרנט "Mozilla" המשווקת את דפדפן Firefox מחליטה להילחם בחקיקת זכויות היוצרים החדשה של האיחוד האירופי בעזרת אמצעים יוצאי דופן ובסיוע הציבור הרחב. 

החברה מוחה על שינויים שביצע לאחרונה פרלמנט האיחוד האירופי בחקיקת זכויות יוצרים ואשר לטענתה משיתים מגבלות חסרות היגיון על חברות אינטרנט.

גורמים בחברה טוענים כי הפרלמנט האירופי מקדם חקיקה אשר מטרתה הגנה על זכויות יוצרים על חשבון האינטרס של חברות האינטרנט ועל חשבון מודרניזציה וקידמה.

החברה מתייחסת ספציפית למנגנון חקיקתי שיחייב אתרי תוכן ואתרים מסחריים להפעיל מנגנונים לסינון תכנים ואשר יחייב את החברות לבצע פיקוח בלתי סביר על כל תוכן חדש שעולה לאתרי האינטרנט שלהן.

אין זו הפעם הראשונה בה החברה מנסה לפעול לשינוי בנוגע לחקיקת זכויות היוצרים של האיחוד האירופי, אך כעת החברה רותמת לעזרתה חברת פרסום הולנדית הבונה עבורה קמפיין שיגייס את עזרת הציבור לעניין.

לצורך כך הוקם אתר שכל מטרתו היא להפעיל לחץ על הפרלמנט האירופי. האתר מאפשר לגולשים לשלוח לגורמים בפרלמנט האיחוד 'עלון וירטואלי', כלומר הודעה בה ינסו גולשים לשכנע את הפרלמנט לתמוך ברפורמה בחוק זכויות היוצרים.

בנוסף, הקימה החברה בלוג הקורא לגולשים להצטרף למחאה. 

מנהל בכיר של מוזילה ביבשת אירופה, רייגן מקדונלד אמר כי "ההצעה העכשווית של האיחוד האירופי לשינוי החוק מכילה פגמים מהותיים. חוץ מלחנוק, החוק לא יקדם חדשנות ויצירתיות באינטרנט. אנו מודאגים מחקיקה שתחייב חברות כמו eBay ו-Wikipedia לפקח על התוכן המפורסם באמצעותן בשמה של ההגנה על זכויות היוצרים. למחויבות כזו תהיה השפעה הרסנית על המערכת הייחודית של האינטרנט וכן היא תוביל לפגיעה בזכות של חופש הביטוי ותדחוק שחקנים קטנים יותר אל מחוץ לאינטרנט".© כל הזכויות שמורות