אתר דרושים אמריקני חשוד בסחר בבני אדם

התובע הכללי של מדינת מיזורי הודיע על פתיחת חקירה נגד אתר מודעות הדרושים האמריקני Backpage בחשד לעבירות חמורות הכוללות נטילת חלק ביודעין בסחר בבני אדם וכן הסתרה של פעולות סחר בבני אדם, לרבות סחר בקטינים.

עוד הוסיף התובע הכללי כי לצורך החקירה הוקצו משאבים מיוחדים וכי יחידה ייעודית של משרד התובע הכללי המתמחה בעבירות של סחר בבני אדם תיקח חלק במאמצי החקירה.

בעקבות דיווחים שונים על תוכן בעייתי באתר, ביצעה ועדת הסנאט של המשרד לביטחון פנים חקירה במהלך חודש ינואר השנה, במסגרתה בחנה כ- 1.1 מיליון מסמכים שהחברה סיפקה.

החקירה הובילה לחשיפת ממצאים מדאיגים שהצביעו על כך שהאתר הסתיר באופן שיטתי צירופי מילים במודעות שפרסם, העשויות לרמוז על כך שהמודעות מציעות שירותים של יחסי מין עם קטינים בתשלום.

לאחר פרסום דו"ח החקירה הראשוני, השביתה הנהלת האתר את העמודים המפרסמים שירותים "למבוגרים בלבד" באתר האינטרנט שלה באופן מיידי וללא הסברים, אך הדבר לא שכנע את הרשויות.

בחודשים שלאחר פרסום הדו"ח בוצעו מספר נסיונות לתבוע את האתר. הניסיונות להחיל האשמות פליליות על האתר עלו בתוהו מכיוון שעורכי דינם של מנהלי האתר טענו שהאתר הוא למעשה פלטפורמה בלבד עבור תוכן שמפרסמים צדדים שלישיים ומשכך הוא מוגן מכוח התיקון הראשון לחוקה האמריקנית, המגן על חופש הביטוי.

כעת, לאור הכשלונות הקודמים בנושא, מנסים ביחידה החדשה של משרד התובע לנקוט בזווית יצירתית ופועלים לגבש תביעה תחת עילה צרכנית דווקא.

חוק הגנת הצרכן במדינה אוסר על "מעשה או פעולה בכל סוג של הטעיה, הונאה, העמדת פנים כוזבת, הבטחה שקרית, מצג שווא, נוהג לא הוגן או הסתרה, דיכוי או מחדל של עובדה מהותית כלשהי הקשורה במכירה או בפרסומת של סחורה כלשהי בעיסוק או במסחר , על ידי כל אדם".

במשרד התובע מקווים להוכיח כי ההסתרה או ההשמטה של מידע ממודעות הנוגעות לסחר בבני אדם על מנת להסוות את מטרתן יהוו הונאה כמשמעותה בחוק.

על מנת להמשיך בחקירה, ידרוש כעת משרד התובע מאתר האינטרנט מסמכים, כולל פרסומים או מודעות ממדור המבוגרים שנמחקו או שונו על ידי עובדיו.

במשרד התובע מציינים כי מטרת שילובה של היחידה החדשה בחקירה הנוכחית הוא למצוא דרכים לתבוע מפעילי אתרים התורמים לתופעת הסחר בבני אדם, אך זאת מבלי להפעיל חקירה פלילית דווקא ומבלי לערב את קרבנות המעשים.© כל הזכויות שמורות