פרויקט


"חדשות על ידי הציבור, עבור הציבור"

– כך התייחס מייסד ויקיפדיה ג'ימי וויילס למיזם החדש שתכליתו להילחם בתופעת החדשות המזויפות ברשת ולספק לציבור מידע חדשותי המבוסס על מיזם שיתופי בין עיתונאים מקצועיים לבין הציבור הרחב.


במסגרת הפרויקט, יוקם אתר אינטרנט שיספק ידיעות חדשותיות במגוון תחומים כגון פוליטיקה, מדע, טכנולוגיה ועוד. האתר יוקם באמצעות מימון המונים, כמו גם מימון אנשי המקצוע שיתנו שירותי כתיבה עיתונאית בו. בנוסף, הכוונה היא ליצור סביב האתר קהילה של קוראים אשר בדומה לאתר ויקיפדיה, יתנו שירותי עריכה וייצור של סיפורים עיתונאיים על בסיס התנדבותי.


מלבד הדרך הייחודית בה האתר עתיד להיות מוקם ומנוהל, יינתן דגש בפרויקט לסוגיה של אימות עובדות (
Fact Checking
), כתגובה למגפת החדשות המזויפות ברשת. המטרה תושג באמצעות מתן גישה נוחה לגולשים לקישורים ולמקורות עליהם התבססו הידיעות וכן לתמלולים והקלטות של ראיונות, אשר יסייעו לקוראים להעריך את מידת אמינותו של הסיפור.


מייסד ויקיפדיה אומר כי הרעיון לפרויקט החל אצלו לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות, מתוך תחושה כדבריו ש"דברים השתבשו לחלוטין, האיכות של תכנים תקשורתיים נמצאת בדעיכה בכל מיני אזורים, ויש רצון אמיתי מצד הציבור לקבל תכנים אמינים וראויים יותר

".


עוד הוסיף וויילס כי הוא מקווה שהפרויקט אף יסייע להילחם בתופעת ה"קליקבייט", קרי, כותרות סנסציוניות ומסולפות שמטרתן למשוך גולשים לתוך ידיעת חדשות, כאשר במקרים רבים הקשר בין הכותרת לבין תוכן הכתבה הוא מקרי בהחלט.
 


כך לדברי וויילס, "המאבק על תשומת הלב של הציבור ברשת, הוא זה שמכתיב בסופו של דבר את אופי התוכן העיתונאי באתרי חדשות רבים - מלבד אלה שנסמכים לא על מפרסמים, אלא על ציבור קוראים שמשלם כסף".© כל הזכויות שמורות