האקר רוסי נידון ל-27 שנות מאסר בארה"ב בגין הונאת ענק


האקר ממוצא רוסי נעצר על ידי הרשויות האמריקניות לאחר שבמשך שנים ניהל הונאת ענק שכללה גניבת זהויות וכרטיסי אשראי של אזרחים וחברות אמריקניים בהיקף של מיליוני דולרים.
ההאקר, גבר בן 32 נידון לתקופת מאסר של 27 שנים, שהיא תקופת המאסר הארוכה ביותר שנגזרה עד כה על ידי בתי המשפט בארה"ב בהקשר של עבירות הקשורות בפריצה למחשבים.
הנאשם ניהל רשת בינלאומית של גניבת פרטי אשראי וזהויות ופעל מתוך אינדונזיה ורוסיה, בידיעה כי למדינות האמורות אין הסכם הסגרה עם ארצות הברית.
קרבנותיו של ההאקר היו בעיקר בתי עסק ברחבי העולם וכללו גם מספר מסעדות בארצות הברית. עם השנים הצליח ההאקר לגנוב מעל ל-2 מיליון רשומות אשראי וגרם להפסדים בגובה של מעל ל-170 מיליון דולר.
עד כה התקשו הרשויות האמריקניות לתפוס את הנאשם, שכן הוא הרבה לפעול מתוך רוסיה, מדינה אשר אין לה הסכם הסגרה עם ארצות הברית ואשר בה "נהנים" האקרים מחסינות יחסית מצד רשויות אכיפת החוק במדינה, לרוב בתמורה לשיתוף פעולה ומתן שירותים לסוכנויות הביון המקומיות.
הרשויות בארה"ב ניסו כאמור לתפוס את ההאקר במשך מספר שנים ורק לאחרונה זיהו הזדמנות למעצרו, לאחר שגילו כי הנאשם מתכנן חופשה רומנטית עם בת זוגתו באיים המלדיביים. הרשויות פנו לממשלת האיים המלדיביים בבקשה מהאחרונה לסייע בתפיסתו של ההאקר. האיים המלדיביים נענו לבקשה, זאת על אף שלא קיים הסכם הסגרה רשמי בין שתי המדינות וכך התאפשרה תפיסתו של הנאשם והבאתו למשפט בארה"ב.
מעבר לתקופת המאסר התקדימית שנגזרה על הנאשם, פרט פיקנטי נוסף בסיפור מתייחס לזהותו. ההאקר הרוסי הוא לא אחר מאשר בנו של חבר בפרלמנט הרוסי, אדם אשר על פי מקורות שונים הינו חבר קרוב של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.
לאחר היוודע דבר מעצרו של הבן, דרש האב את החזרתו של בנו לרוסיה בטענה כי הוא "נחטף" על ידי הרשויות האמריקניות ואף הביע זעם כלפי ממשלת האיים המלדיביים אשר סייעה כדבריו לביצוע החטיפה.
© כל הזכויות שמורות