תביעה נגד חברת אלגו-טריידינג אשר בדתה פעולות מכירה וקניה


אדם אשר ביצע השקעה בחברת "וואן.אף.אי.אן.ווי", חברה למסחר בשערי חליפין של מטבעות באמצעות אלגוריתם ממוחשב (אלגו-טריידינג) תובע את החברה בטענה כי נפל קרבן לתרמית וכי כספיו לא הושקעו כלל.
התביעה על סך 700 אלף ₪ מגוללת סיפור במסגרתו השקיע התובע סכום של כ-240 אלף דולר על פני מספר חודשים אך לאחר זמן מה החל לחשוד כי כספיו לא הושקעו במקומות שהובטחו לו על ידי החברה. או אז ניסה התובע למשוך את כספו אולם לדבריו לא הצליח לקבל את הכספים חזרה מן החברה.
לאחר שניהל מעקב קפדני אחר השקעותיו ומשנכח כי השקעותיו הניבו לו הפסדים, ניסה התובע כאמור לדרוש את כספיו מן החברה. כאשר ניסה למשוך את הכספים, ניסתה החברה להניא את התובע מכך ואף החלה להפקיד  בחשבונותיו של התובע "כספים" או "קרדיטים" על מנת לאושש את מצב ההשקעה. לטענת התובע, מדובר היה בלא יותר מאשר פעולות פיקטיביות של העברת כספים לחשבונותיו בחברה.
לטענת התובע, נציגי החברה הציגו בפניו מצג שווא של השקעות כאשר למעשה כספו הועבר ישירות אל בעלי החברה ואל חשבונותיה.
עוד טוען התובע כי האדם אשר ניהל את פעילות החברה ולמעשה שימש מנהלה בפועל אינו בעליה הרשומים של החברה וכי מבנה הבעלות בה הינו מפוקפק. רישומי החברה מראים כי בתקופות שונות החברה הייתה רשומה על שם קרובי משפחה שונים של מנהל החברה ואף על שמה של חברה זרה ועל שמו של עורך דין המשמש נאמן.
לטענת התובע, מבנה הבעלות הפתלתל של החברה, יחד עם העברת חלק ממניות החברה בנאמנות לעורך דין נועדו להסתיר את השליטה האמיתית בחברה על מנת לצמצם את חשיפתו של בעל החברה האמיתי להליכים משפטיים ולטשטש את קשריו למעשי המרמה שביצעה החברה.
התובע הבין רק בדיעבד כי היה קרבן לתרמית, זאת לאחר שהחברה החלה להפקיד מרצונה "כספים" בחשבונותיו. הדבר גרם לתובע להבין כי אותן פעולות פיננסיות הינן פיקטיביות וכי כספיו לא הושקעו אלא עברו הלכה למעשה אל כיסיו של מנהל החברה. התובע טוען כי מעשיה של החברה אף מהווים מצג שווא רשלני וחוסר תום לב בקיום החוזה שביניהם.
יודגש כי הרשות לניירות ערך פרסמה מספר אזהרות בשנים האחרונות בנוגע למסחר באמצעות אלגוריתמים והודיעה כי מדובר בזירה שאינה מפוקחת, אך נראה כי האזהרות אינן מצליחות להרתיע משקיעים וכי מקרים רבים דומים ממשיכים להגיע אל בתי המשפט.
© כל הזכויות שמורות