דו"ח שקיפות של גוגל מצביע על מגמה מדאיגה באינטרנט


מדי שנה מוציאה גוגל דו"ח שקיפות המציג לציבור הרחב נתונים שונים על פעילות החברה. בדו"ח האחרון מטעם החברה דווח כי החברה קיבלה בשנה שחלפה מעל למיליון בקשות להסרת תכנים שונים מתוצאות החיפוש שלה.
אמנם מדובר בנתון הגיוני לאור העובדה שגוגל היא מנוע החיפוש הפופולרי בעולם, אך גם בהשוואה לנתונים משנים קודמות ניכרת מגמה של עליה משמעותית במספר הבקשות להסרת תכנים מהאינטרנט.
אחד ההסברים לתופעה הוא העובדה כי עם התפתחות הטכנולוגיה, יש לעברייני רשת יותר אפשרויות מאי פעם לגנוב מידע אישי ופיננסי ולהפר זכויות יוצרים ברשת.
הסבר נוסף לעלייה בכמות הבקשות, גם בהשוואה לשנה שעברה הוא השימוש ההולך וגובר באלגוריתמים הסורקים את הרשת בשיטתיות ומיידעים את גוגל באופן אוטומטי על כל תוכן המהווה הפרה של סימן מסחר או של זכויות יוצרים.
נתון מפתיע שהתגלה בדו"ח החברה הוא כי בין המבקשים להסיר מידע מתוצאות חיפוש ניתן למצוא גם גופים ממשלתיים, ביניהם גם הנהלת אתר האינטרנט של הבית הלבן והאתר של משרד המשפטים האמריקני. דו"ח השקיפות של גוגל הצביע גם על ניסיונות של ממשלים זרים להסתיר מידע שאינו עולה בקנה אחד עם מדיניותן, דרך בקשות להסרת מאמרים פוליטיים וקטעי וידאו.
במובן זה, דו"ח השקיפות של גוגל מאפשר לאזרחים נגישות למידע אודות פעולות ממשלתיות שככל הנראה לא היה זמין להם בדרך אחרת. יחד עם זאת, הדו"ח מצביע בבירור על כך שמרבית הבקשות להסרת תכנים בוצעו לאחר גילויים של הפרת זכויות יוצרים, אותם ניתן לקשור עם העלייה במקרי פיראטיות ברשת.
© כל הזכויות שמורות