הקרב המשפטי בין גוגל לאורקל נמשך


מזה שבע שנים מנהלות שתי ענקיות הטכנולוגיה מאבק משפטי מייגע סביב סוגיית השימוש לכאורה של גוגל בכמה אלפי קטעי קוד מבית היוצר של אורקל באופן המהווה, לטענת האחרונה, הפרה של זכויות יוצרים.
המאבק המשפטי בין שתי החברות החל בשנת 2010, כאשר אורקל תבעה את גוגל בגין שימוש כאמור בקוד של אורקל בתוכנה המשמשת למכשירי אנדרואיד ודרשה פיצויים בגובה של 9 מיליארד דולר. התביעה התגלגלה במספר ערכאות משפטיות, ביניהן בתי משפט לערעורים ואף הגיעה לפתחו של בית המשפט העליון בארה"ב.
בשנה שעברה, פסק בית דין המתמחה בדיני זכויות יוצרים כי השימוש של גוגל בקטעי הקוד של אורקל חוסה תחת הפרקטיקה החוקית של "שימוש הוגן" הנהוגה בדיני זכויות יוצרים ומשכך אינו מהווה הפרה של זכויות אורקל. בשבוע שעבר הגיבה אורקל בהגשת ערעור על פסק הדין ובטענה כי מדובר במקרה קלאסי של שימוש בלתי הוגן, ממנו התעשרה גוגל בשווי הנאמד בכמה מיליארדי דולרים על גבה של אורקל.
מאז החלה ההתכתשות המשפטית בין שתי החברות, הפכה היריבות ביניהן לסאגה של ממש והחלה להתפרש על פני תחומים נוספים שאינם קשורים בהכרח בסוגיית ההפרה של זכויות יוצרים. בשנה שעברה פנתה אורקל למחוקקים בתחום ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי וביקשה כי יבחנו את מדיניות הפרטיות של גוגל, בטענה כי היא מפרה חקיקת הגבלים עסקיים אירופאית.
© כל הזכויות שמורות