2016 - השנה הגרועה בהיסטוריה לפרטיות ברשת
על פי מחקר שערכה חברת NordVPN, ספקית עולמית של שירותי VPN, שנת 2016 הייתה השנה הגרועה ביותר בהיסטוריה מבחינת פרטיות ברשת. החברה מציגה מספר מגמות מדאיגות הנמצאות בעליה ורשמו שיא בשנת 2016:

ראשית, בשנה שעברה חלה עליה משמעותית בשימוש בתוכנות כופר (Ransomware), ספציפית במכשירים ניידים.

החוקרים אף מציינים כי למרות שצפויה ירידה בשימוש הכללי בתוכנות זדוניות (Malware) לאור פיתוחים טכנולוגיים ומודעות גוברת בקרב רשויות אכיפת חוק, הרי שהשימוש בתוכנות כופר רק ילך וייעשה פופולרי יותר ופושעי סייבר יעשו מאמצים רבים יותר לגשת אל גיבויי מידע של טלפונים ניידים (הנמצאים בדרך כלל על שירותי ענן) ולהשיג פרטים אישיים באמצעותם יפרצו לחשבונות בנק של משתמשים.

כמו כן, 2016 סימנה נקודת שיא בשימוש בתוכנות IoT Malware (Internet of Things Malware). ככל שהשימוש בגאדג'טים ומכשירים חכמים נעשה פופולרי יותר ויותר, כך גם בהתאמה הניסיונות לפרוץ לאותם מכשירים.

לדעת החוקרים, מכשירים חכמים לוקים בפחות פיצ'רים שנועדו לאבטחה והם עוברים פחות שדרוגים יחסית לטלפונים ניידים. משכך, יש בהם יותר פרצות אבטחה.

טרנד נוסף בעבריינות סייבר שהתחזק בשנה שחלפה הוא פריצה לרחפנים. גם כאן כאמור, ככל שעולה פופולריות השימוש במכשיר, כך עולה המוטיבציה של האקרים לאתר פרצות אבטחה ולנצלן כדי להשתלט על הרחפן. המחקר חוזה  כי בשנת 2017 נראה עליה נוספת במקרי הפריצה והחטיפה של רחפנים (בעיקר לאור העובדה כי חברות כמו אמאזון ו-UPS הודיעו על השקת שירותי משלוחים באמצעות רחפנים).

אך המגמה המדאיגה ביותר, אשר מציגה את האיום הגדול ביותר על פרטיות ועל חופש המידע באינטרנט היא העליה הניכרת שנרשמה ב-2016 מבחינת צנזורה ומעקב ברשת.

בשש השנים האחרונות נרשמה התדרדרות עקבית של חופש המידע באינטרנט ונראה כי השנה שחלפה לא הביאה לתמורה בנושא. ההיפך מכך. חקיקה המאפשרת תיעוד ושמירת היסטוריית גלישה על ידי ספקיות אינטרנט עברה בבריטניה, בפולין ובמדינות נוספות וכן חוקים המגבילים את חופש הפעולה באפליקציות תקשורת ובאתרי רשתות חברתיות. מאמצי החקיקה האמורים הולכים יד ביד עם ניסיונות ברחבי העולם להגביל פרטיות אזרחים ולהגביר את המעקבים במרחב הציבורי.

ומה צופה לנו 2017? יוזמי המחקר פסימיים ומציינים כי ב-2017 ככל הנראה תמשיך ההתדרדרות בסוגיית הפרטיות ברשת ברחבי העולם. אזרחי ארה"ב מודאגים מכך שהממשל החדש בראשות דונלד טראמפ יגביר את שחיקת הפרטיות ברשת. בבריטניה עבר לאחרונה חוק המעקב באינטרנט ויצר חששות ממשיים בקרב אזרחים ומומחי פרטיות לגבי תרחיש של זליגת המידע ונפילתו בידיים הלא נכונות.

מה ניתן לעשות אם כך?בראש ובראשונה, על כל משתמש להיות מודע לפעולותיו באינטרנט, להיזהר שלא להקליק על לינקים בהודעות דוא"ל לא מוכרות, לא להוריד אפליקציות מחנויות מקוונות לא רשמיות, להקפיד על חוזק סיסמאות והחלפתן תדיר ולנהוג במשנה זהירות באופן כללי. בנוסף, מציעה חברת NordVPN לעשות שימוש בשירותים המסייעים להסתיר את כתובת ה-IP של המשתמש ולהצפין תעבורת אינטרנט.


© כל הזכויות שמורות