משרד המשפטים מחפה על ה-FBI
משרד המשפטים האמריקאי מסרב לחשוף את הנהלים לפיהם רשאית הבולשת האמריקאית, ה-FBI, להפעיל את סמכויות המעקב שלה.

בניסיון לבלום את הבקשות לחשיפת המידע חשף היועץ המשפטי של ה-FBI, בכנס שנערך לאחרונה באוניברסיטת סן-פרנסיסקו, מזכרים פנימיים הדנים בהתמודדות ה-FBI עם פסיקתו של בית המשפט העליון בעניין מעקב רשויות החוק אחרי אזרחים, אולם מתברר כי המזכרים אינם מספקים את המידע.

הפסיקה שניתנה בשנה שעברה, ומהווה אבן דרך בנושא הפרטיות, קבעה כי נושא המעקב אחרי אזרחים נופל תחת ההגדרה של "חיפוש" ומשכך חוסה תחת ההגנה שמעניק התיקון הרביעי לחוקה כנגד חיפושים לא סבירים. על אף הפסיקה, הזרוע ביצועית של הממשל האמריקאי משאיר את פרשנותו, לפסק הדין, מעורפלת בכך שהוא לא מאפשר לאיש לקבל מסמכים המפרטים את טקטיקות המעקב.

כעת ניסיון נוסף לקבל הבהרות בעניין עמדתו של הממשל בנושא המעקב נחסם גם כן כאשר ארגון זכויות האדם האמריקאי, ACLU, הגיש בקשה לקבל את המידע, תחת חוק חופש המידע. בתגובה לבקשה פרסם משרד המשפטים האמריקאי סדרת מזכרים פנימיים שנחשפו על-ידי היועץ המשפטי של ה-FBI. אולם מתברר כי רוב המזכרים, שכנראה מתייחסים באופן ספציפי להשלכות פסק הדין, נערכו מחדש לפני הפרסום וסומנו כ"חסויים".

ב-ACLU זועמים על הפרסום המצוזנר וטוענים כי אמריקאים רבים עדיין נותרו חסרי הבנה לגבי האופן שבו ניתן לעקוב אחריהם או לגבי האופן שבו ניתן להשיג צו חוקי למעקב. הארגון הודיע כי ימשיך ללחוץ על הממשל שישחרר את המסמכים המפרטים את הוראות המעקב.


© כל הזכויות שמורות