עתירה נגד גוגל: מנוע החיפוש מוציא לשון הרע
איש עסקים בתחום האינטרנט, יצחק רוזנטל הראל, הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד ענקית האינטרנט "גוגל" בטענה כי תכונת "השלמת המילים" של מנוע החיפוש שלה מכפיש אותו וגורם לו נזק.

לטענתו של רוזנטל, כאשר מחפשים את שמו במנוע החיפוש של גוגל, מנגנון השלמת המילים גורם לכך שמנוע החיפוש מוסיף לשמו מילים כגון "רמאי", "פונזי","נוכל" ו"הונאה" אשר עולים לכדי לשון הרע ופגיעה בפרטיות. עוד הוא טוען כי ישנם כ-720 חיפושים בממוצע של שמו בחודש וכי מנגנון השלמת המילים האוטומטי יוצר מעגל המזין את עצמו ומגדיל את הבאזז והתדמית השלילית שלו. 

בעתירתו פרט רוזנטל כי פנה למקדמי אתרים על מנת שיסייעו לו להסיר את המילים הפוגעניות אך ניוסנותיו לא צלחו ואף פניותיו לגוגל נדחו בטענה כי גוגל אינה מתערבת בתוצאות החיפוש משום שמדובר באלגוריתם מחשובי המעבד פרמטרים שונים ומשקף את רצונם של הגולשים. על כך משיב רוזנטל כי העובדה שמדובר בבינה מלאכותית אין בה כדי להתיר את הפגיעה בפרטיותו.

רוזנטל טוען כי השלמת המילים הפוגעניות הינה תוצר של אנשים המנסים לפגוע בו והוא מסתמך על פסיקתו של ביהמ"ש באיטליה שם חייב ביהמ"ש את גוגל להסיר פרסומים פוגעניים ולתקן את מנגנון ההשלמה האוטומטית שכן כל המתפרסם במנגנון ההשלמה האוטומטית נמצא תחת אחריותה של גוגל. רוזנטל אף ביקש מביהמ"ש לפצל את סעדיו ולאחר שיתוקן המנגנון ויפסיק הפרסום הפוגע, ויתאפשר לו לאמוד את נזקיו, להתיר לו לתבוע את פיצויי נזקו מגוגל.


© כל הזכויות שמורות