18/07/2011 |  מערכת דיני רשת
חופש הביטוי או חירות הביזוי
חופש הביטוי או חירות הביזוי

בשבוע שעבר פרסם ד"ר יובל דרור, פעיל רשת ידוע, מאמר קצר העוסק בעניינו של אתר המפרסם הצעה אשר לדעתו של ד"ר דרור הינה מופרכת.
 
ד"ר דרור תיאר את הצעת האתר כ-"מזמין גולשים, בתי עסק ובעצם כל מי שרק רוצה, לקנות חבילה, שעלותה, למשל אלף שקל, ובתמורת לאותם אלף שקל יתקבלו בעמוד הפייסבוק של הרוכש אלף לייקים. מי שמעוניין, כך ניתן להבין מהאתר, יכול לרכוש גם חבילה של 5,000 או 10,000 לייקים. הכל תמורת תשלום."
במאמר המכיל קורטוב של הומור וסאטירה, סגנון כתיבתו של ד"ר דרור, מסביר הלה מדוע מדובר בהצעה מופרכת ואף הזמין הצעות לשירותים מופרכים יותר.

פרסום זה לא מצא חן בעיני בעלי האתר ואלה פנו אל ד"ר דרור במכתב התראה לפני נקיטה בהליכים משפטים בגין עילת לשון הרע. ד"ר דרור הגיב באמצעות עורך דינו ולאחר מכן אף פרסם מאמר נוסף המסביר לקהל קוראיו מדוע אין לבעלי האתר עילת תביעה בגין הוצאת לשון הרע וכי פרסומו עוגן בבטחה בגבולות חופש הביטוי.

בכך לא הסתיימה משנתו של ד"ר דרור. לטענתו בעלי האתר פועלים בניגוד לכללי השימוש של פייסבוק בזו הלשון:

"ובכלל, עיון בתקנון של פייסבוק מגלה כי החברה אוסרת על פרקטיקה של תמרוץ כלשהו של גולשים לעשות לייק (חלק IV סעיף 6, תת סעיף C) והיא אינה מבצעת אבחנה בין "גולשים אמיתיים" ל"פרופילים מזוייפים". השקעתי בעניין עוד רבע שעה ועשרות לינקים זינקו עליי. מסתבר שפייסבוק נלחמת בצורה די אגרסיבית בחברות הפועלות בתחום מכירת לייקים/אוהדים ופועלת נגדם בדרכים שונות עד שהיא סוגרת אותם. טקסטים רבים מסבירים למה פשוט לא כדאי לקנות אוהדים או לייקים וזה עוד לפני שהתחלתי לדבר על הצד המוסרי של העניין."

ד"ר דרור מלין על התנהלותם הפסולה של בעלי האתר ואף מזמין אותם לנקוט בהליכים משפטיים בעודו מציין כי "מזה קרוב לעשור אני מעביר קורס שנקרא "אילוף הסוררת". העברתי אותו באוניברסיטת בן-גוריון, באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת נתניה ואני מעביר אותו כיום באוניברסיטת תל-אביב ובמכללה למנהל. קרוב למחצית מהשיעורים בקורס עוסקים בסוגיות הקשורות ב"חופש הביטוי באינטרנט". ואיתי הם רוצים להתעסק.".

נעקוב ונדווח האם ויכוח לוהט זה ימצא דרכו למפתן בית המשפט או שההר יוליד עכבר.
© כל הזכויות שמורות