סבתא בת 70 נתבעת על שיתוף פורנוגרפיה

במהלך השנתיים האחרונות ננקטים הליכים משפטיים נגד עשרות אלפי משתפי קבצים באמצעות רשתות P2P כגון BitTorrent, בגין הפרת זכויות יוצרים במידע המשותף.

חלק הארי של ההליכים מתמקד בהפרת זכויות יוצרים בוידאו הכולל סרטים, סדרות, תוכניות טלויזיה וכיו"ב.

יש לומר כי בעלי הזכויות אינם ששים להגיע לבית המשפט ולנהל תביעה ארוכה ויקרה מול המפרים, אלא להרתיע אותם מלהפר זכויות יוצרים וכן לקבל פיצוי סמלי של כמה אלפי דולרים למטרות פשרה.

בדרך כלל הנתבעים מגיעים להסדר מיידי כאשר מסבירים להם שאם לא יגיעו להסדר לבית המשפט יש סמכות לפסוק סכומים של עשרות אלפי דולרים.

מפעם לפעם מעלה הנתבע טענה כי הוא לא הפר זכויות יוצרים וכי בעלי הזכויות טעו לחשוב שהוא שיתף קבצים. כעת סבתא בת 70 מסאן פרנסיסקו מעלה בדיוק את אותה הטענה.

הסבתא, אשר בין היתר הינה אלמנה, הודיעה קבל עם ועדה כי אין בסיס לטענת בעלי זכויות היוצרים כי היא שיתפה סרטים פורנוגרפיים באמצעות שירות ה-BitTorrent.

למרות שאין לסבתא הלוחמת משאבים כלכליים לשכור שירותי עו"ד, היא הודיעה כי היא תייצג את עצמה מיד לאחר שתבין מה זה BitTorrent.

ימים יגידו האם אכן מדובר בסבתא טכנולוגית מומחית בשיתוף קבצים או בבעלי זכויות תאבי בצע אשר משתמשים בשיטות בזויות ליצירת רווחים.

כך או כך, זו שיטה מצויינת לעשות כסף. מתברר כי בחלק מן המקרים בעלי הזכויות מרוויחים יותר בשיטת התביעה-פשרה מאשר במכירת התכנים.

למרות זאת, לא בכל המקרים השיטה עובדת כפי שהתברר לקן פורד, עורך דין העומד מאחורי חברה בשם Adult Copyright Group, מתמחה בהגשת תביעות משותפות נגד משתפי קבצים אנונימיים על הפרת זכויותיהם של יוצרי סרטי פורנוגרפיה.

ג`ון פרסטון ביילי, שופט פדרלי במערב וירג`יניה, אשר מטפל בסדרה של שבע תביעות ענק שהגיש פורד נגד לא פחות מ-22,000 משתפי קבצים אנונימיים (המזוהים בכתובת ה-IP שלהם בלבד), החליט כי פורד הגדיש את הסאה.

השופט דרש כי תביעה נגד כל משתף קבצים תוגש בנפרד, וכי תשולם בעבורה אגרת בית המשפט בסך 350 דולר, כך שאם פורד ירצה לתבוע כל אחד מ-22 אלף משתפי הקבצים, הוא ייאלץ להשקיע בעניין קרוב ל-8 מיליון דולר.
© כל הזכויות שמורות