אושר חוק "3 פסילות" למשתפי קבציםניו זילנד העבירה השבוע תיקון לחוק זכויות היוצרים שלה, המטיל עונשים של ניתוק מהרשת על מי שישתף קבצים המפירים זכויות יוצרים. התיקון, המכונה "שיתוף קבצים מפר", זכה להתנגדות של מפלגת הירוקים כמו גם חברי פרלמנט עצמאיים במדינה.
החוק, שייכנס לתוקף ב-1 בספטמבר, יאפשר לבעלי זכויות יוצרים לדרוש מספקיות האינטרנט במדינה, לנתק משתפי קבצים המשתפים שוב ושוב סרטים, מוזיקה וחומר אחר המוגן בזכויות יוצרים, לאחר שהוזהרו פעמיים.
חוקים דומים הועברו בבריטניה ובצרפת, לרוב בלחץ של ארגוני זכויות יוצרים בינלאומיים – המגובים בידי ארצות הברית.
טענה זו נשמעה גם מפיהם של משתמשי טוויטר ניו זילנדים שיצאו נגד היוזמה: "זוהי חקיקה לטובת אינטרסים של תאגידים זרים ולהרתעת אזרחי ניו זילנד, ולא נותנים לנו הזדמנות להתנגד", כתב סטפן ראסטן.
אך שר המסחר, סיימון פאואר, סבור אחרת: "הפרת זכויות יוצרים ברשת פוגעת מזה זמן מה בתעשיה היוצרת, שסבלה מירידה משמעותית בהכנסות, כאשר שיתוף הקבצים ניצח. חקיקה זו תדכא משתפי קבצים בלתי חוקיים ותספק אמצעים יעילים לעזרת התעשיות היוצרות, ולאכוף את זכויות היוצרים שלהם", אמר פאואר.
החוק גם מסמיך טריבונל לזכויות יוצרים, שלטענת פאואר הוא דרך זולה ויעילה להתמודד עם ההפרות. הטריבונל יוכל להטיל גם קנסות של עד 15 אלף דולר ניו זילנדי על המפירים.
החוק החדש ייכנס בספטמבר לתוקפו ברשתות נייחות, אך יישומו על רשתות סלולר נדחה לאוקטובר 2013.

© כל הזכויות שמורות