סדרת תביעות רחבות נגד משתפי פורנו נדחתה
קן פורד, עורך דין העומד מאחורי חברה בשם Adult Copyright Group, מתמחה בהגשת תביעות משותפות נגד משתפי קבצים אנונימיים על הפרת זכויותיהם של יוצרי סרטי פורנוגרפיה – ראה השבוע את מטה לחמו נגדע.

ג`ון פרסטון ביילי, שופט פדרלי במערב וירג`יניה, אשר מטפל בסדרה של שבע תביעות ענק שהגיש פורד נגד לא פחות מ-22,000 משתפי קבצים אנונימיים (המזוהים בכתובת ה-IP שלהם בלבד), החליט כי פורד הגדיש את הסאה.

הוא פטר את כל הנתבעים למעט אחד, ודרש כי תביעה נגד כל משתף קבצים תוגש בנפרד, וכי תשולם בעבורה אגרת בית המשפט בסך 350 דולר, כך שאם פורד ירצה לתבוע כל אחד מ-22 אלף משתפי הקבצים, הוא ייאלץ להשקיע בעניין קרוב ל-8 מיליון דולר...

ביילי ציין כי אין זה הגון לצרף יחדיו כמות כה גדולה של נתבעים, אשר לא עסקו באותה פעולת העברת מידע ושאין כל קשר ביניהם. עצם ההאשמה כי כל מפירי הזכויות לכאורה עשו שימוש באותה תוכנת שיתוף קבצים, ושיתפו את אותו הקובץ, אין בה די כדי לקבץ את כולם לכלל תביעה אחת, נימק השופט ביילי את החלטתו - תוך שהוא מצטט פסיקה מ-2004 בנושא.

עוד ציין השופט הפדראלי כי פורד יוכל להגיש בבית המשפט שלו, רק תביעות נגד מי שכתובת ה-IP שלו ממופה למערב וירג`יניה. את הנתבעים האחרים ייאלץ פורד לתבוע בבתי משפט מחוזיים אחרים, לפי רישום מיקומם בארצות הברית.

פסיקה זו מצטרפת לפסיקה אחרת שניתנה לאחרונה נגד חברת U.S. Copyright Group, אשר עסקה בפעילות משפטית דומה לזו של פורד – הגשת תביעות משותפות נגד אלפי משתפי קבצים. הקבוצה נאלצה לצמצם את מספר הנתבעים בתביעה על הפרת זכויות של יוצרי הסרט FarCry מכ-6,000 ל-868 נתבעים בלבד. ומאחר והשופטת דרשה מהחברה לשים לפחות שם אחד על התביעה וכי היא איננה יכולה להמשיך בהליך משפטי נגד אלפי מפירים לכאורה שהם פלונים אלמונים (John Doe).

שופט בריטי ביטל אף הוא לאחרונה תביעה רחבה בידי עורך דין מקומי כנגד שמונה משתפי קבצים .


© כל הזכויות שמורות