שופטת ממזערת נזקים בתביעה של RIAA נגד טננבאום
שופטת פדרלית החליטה ביום שישי האחרון למזער את תשלום הפיצויים שהוטל על הסטודנט מבוסטון ג`ואל טננבאום, שהואשם בהפרת זכויות יוצרים לאחר ששיתף באופן בלתי חוקי קבצי מוסיקה. בכך נרשמת נסיגה נוספת ל- RIAA (איגוד ההקלטות האמריקני) במלחמתה באזרחים משתפי הקבצים.

בשנה שעברה קבע חבר המושבעים כי ג`ואל טטנבאום נמצא אשם בהפרת זכויות יוצרים, על פי כתב התביעה שהגישה נגדו RIAA, המייצגת את ארבע חברות התקליטים הגדולות בארה"ב. ב גזר הדין נקבע כי על הסטודנט טננבאום לשלם 675,000 דולרים כפיצויי על ההפרה. כאמור, בשבוע שעבר החליטה השופטת ננסי גרטנר כי סכום הפיצויים הוא "מוגזם באופן בלתי-מצפוני" וקבעה כי יש להפחית אותו. כעת יחוייב טננבאום רק בעשירית מן הסכום ההתחלתי - כלומר ב-67,500 דולרים בלבד: 2,250 דולרים עבור כל שיר שהוריד.

משמעות ההחלטה היא שלא כל השופטים הפדרליים מרוצים מסכומי הפיצויים שהמושבעים מרשים לעצמם להשית על נאשם מורשע במסגרת החוק. בחודש ינואר הורה באופן דומה שופט מחוזי ממינסוטה, לקצץ ביותר מ-1.9 מיליון דולר את סכום הפיצויים שהוטל על ג`יימי תומס ראסט , האזרחית הראשונה שבחרה להגן על עצמה בפני חבר המושבעים בתביעה של RIAA על הפרת זכויות יוצרים.

עורכי דין מומחים לתחום זכויות יוצרים בארה"ב, מעריכים כי שני השופטים שעסקו במקרים המתוארים לעיל , מצאו שהטלת סכום כה גבוה של פיצויים על אדם שלא התכוון להפיק רווח כלכלי משיתוף בלתי חוקי של קבצים היא בלתי פרופורציונלית.

ב-RIAA יצאו בתקיפות נגד החלטתה של השופטת גרטנר, וטענו כי ההחלטה נוגדת הן את החלטת המושבעים והן את כוונת הקונגרס. "הנאשם הודה במעורבותו בפעילות בלתי חוקית ולכן היה ראוי לחייב אותו בתשלום על הנזק שנגרם לקהילת המוסיקה" אמרו נציגי RIAA. טננבאום עצמו אמר שהוא שמח על הפשרה שהושגה, אך עדיין לא ברור לו כיצד יגייס את כל הסכום.

RIAA עצמה הפסיקה להגיש תביעות הפרת זכויות יוצרים פרטניות נגד אזרחים כבר בשנת 2008.© כל הזכויות שמורות