גולשים סינים מחרימים את גוגל
החלטתה של גוגל להפנות את גולשיה למנוע החיפוש של החברה בהונג קונג בכדי לעקוף את הגבלות הצנזורה שמטילים השלטונות הסיניים - זוכה לתגובות מעורבות במדינה.

בעוד חלק מן הגולשים מתאספים סביב משרדי החברה בבייג`ינג במפגן תמיכה בהחלטה ובמחאה על הפגיעה בחופש הביטוי, גולשים אחרים מביעים רצון לסילוק גוגל מן המדינה.

באתר האינטרנט הפופולרי sina.com.cn נרשמו מסרים דוגמת: "גוגל החוצה" ו-"לכו מכאן, יש לנו את באידו". לדעה זו שותפים גם אנשי עסקים וחברות בסין. חברת האינטרנט והסלולר TOM Online, שמנוהלת על-ידי איש העסקים ההונג-קונגי לי ק-שינג, מסרה כי תחדל מלהשתמש בשירותי גוגל ולא תחדש את ההסכם שלה עם ענקית החיפוש.

דובר Google הצהיר כי החברה תמלא את כל התחייבויותיה בסין במסגרת החוזים שהיא חתומה עליהם.

העיתונאית הסינית ג`סמין גו המדווחת מסין מסרה לחדשות BBC כי הציבור הסיני נפגע מן ההחלטה של גוגל לעזוב את המדינה. ההחלטה עוררה רגשות לאומיים וגרמה לאזרחים רבים לרצות ולחזק מנועי חיפוש מקומיים דוגמת Baidu על חשבון גוגל.

לפני כעשרה ימים הודיעה גוגל כי היא נערכת לסגירת מנוע החיפוש שלה בסין. ההחלטה התקבלה כתוצאה מהצהרה של השלטון הסיני לפיה גוגל תיאלץ לציית לחוקי המדינה וליישר קו עם הצנזורה הנהוגה בה - ולא תיאלץ לשלם את המחיר.

בעקבות הפרסום על החלטתה של גוגל להעתיק את משרדיה להונג-קונג משם תוכל לפעול באופן חופשי ממגבלות, נחסמו שירותים שונים של החברה באופן מלא או חלקי - כגון You-Tube, תוכנת עריכת התמונות פיקסה ו-Google docs.

© כל הזכויות שמורות