ביהמ``ש דחה תביעת דיבה נגד אתר עיתון גלובס
לפני שנתיים עיתון גלובס פירסם באתר האינטרנט שלו כתבה על מייסדי חברת ורסמד: ד"ר דוד וינטרוב וצבי גסנר. השניים החליטו לתבוע את העיתון על הוצאת דיבה בעקבות טוקבט פוגעני שנכתב עליהם ופורסם באתר.

בפנייתם לבית משפט השלום בראשון לציון, טענו השניים כי אומנם התגובה הפוגענית הוסרה מיד לאחר שפרקליטם, עו"ד יוסי דוידוביץ` פנה לגלובס, אך חובת האתר הייתה למנוע את פרסומה באמצעות מנגנון סינון לתגובות. מאחר וזה לא קרה התגובה פורסמה באתר במשך כ-50 שעות לפני שהוסרה.

אולם השופט אורן שוורץ החליט לדחות את התביעה. בהחלטתו קבע השופט כי אתרי אינטרנט מחוייבים לערוך בדיקה מדגמית כדי לאתר תגובות פוגעניות כפי שעשה אתר גלובס, ואין הם צריכים לבדוק את כל הטוקבקים שנשלחים אליו כדי לבדוק האם יש בהם לשון הרע.

בהחלטתו התבסס השופט שוורץ על תקדים מלפני שנה שקבעה שופטת בית המשפט השלום, תמר אברהמי. בפסיקתה נקבע כי הטוקבקים המתפרסמים באתר הם אינם חלק מהכתבות או הפרסומים שהעיתון מוציא מטעמו ולכן לא ניתן לחייב אותו באחריות לתגובות הגולשים גם אם אלה מכילים תכנים פוגעניים.

לכך הוסיף שוורץ ואמר "שובל הטוקבקים הנישא בעקבות הכתבה או הידיעה העיתונאית נעדר עריכה ושליטה ממשית של עורך האתר. מדובר על פורום להחלפת דעות בין המשתתפים".
ומאחר וגלובס הסירו את התגובה ברגע שבו פנו אליהם התובעים גם אם הטוקבקים היו נחשבים לחק מהעיתון לא היה מקום להטיל על האתר אחריות לכך.

כמו כן השופט קבע כי עיתון גלובס מפקח באופן סביר ורצוי על הטוקבקים ומבצע פעולות נדרשות כגון: בדיקה מדגמית מוקדמת, הסרת תגובות פוגעניות, מתן מענה אנושי לטיפול בתלונות על טוקבקים ועוד.
© כל הזכויות שמורות