אזרחים תמימים יורשעו בגין אחזקת פורנוגרפיית ילדים?
המאמר עוסק באיום שבו תוכנה זדונית או וירוס ישתלו פורנוגרפיה במחשב של אדם תמים וחף מפשע.

אישום בהחזקת פורנוגרפיה עלול להרוס את חייו של אדם: לחבל במוניטין שלו, להציב אותו בעימות משפטי קשה וממושך ואף ואף לגרום לשלילת חירותו למשך שנים, אם יורשע.

לאחרונה העלתה התקשורת חשש לפיו וירוסים או תוכנות זדוניות יכולות לגרום לשתילת תוכן פורנוגרפי במחשבים של אנשים חפים מפשע.

אחזקת פורנוגרפית ילדים נחשבת לעבירה חמורה בארה"ב, משום שהיא נתפסת כגורם שעלול להיות קשור או להדיח לעבירות מין ממשיות בקטינים.

מקרה מפורסם שהופץ במדיה הוא המקרה של מייקל פיולה, עובד מדינה ממסצ`וסטס, ארה"ב, שבמחשבו נמצאו תמונות בלתי חוקיות של פורנוגרפיית ילדים. פיולה פוטר והועמד לדין באשמת אחזקת פורנוגרפיה, עבירה שהרשעה בה עלולה להוביל לחמש שנים מאחורי סורג ובריח.
ההאשמות נגד פיולה אמנם בוטלו בסופו של דבר לאחר שההגנה הצליחה להוכיח כי מחשבו האישי היה נגוע בוירוס שתוכנת לבצע כניסות לעשרות אתרי פורנו בדקה, בהיקף פעולה בלתי אפשרי מבחינה פיסית עבור בן אנוש. על פי דיווחים תוכנת האנטי וירוס במחשבו של פיולה לא עודכנה, מה שגרם לו ליפול קורבן לוירוס הזדוני.

אם וירוסים מסוגלים לשתול תכנים מפלילים במחשביהם של חפים מפשע, האם כולנו נתונים תחת הסיכון להיעצר בגין פשעים שמעולם לא ביצענו? או מנגד, האם הטיעון "באשמת הוירוס" יהפוך למנטרה בפיו של כל אדם שנאשם באחזקת פורנוגרפיה?

מידע זה אכן מבהיל, אך כותב המאמר מרגיע: מומחים מעידים כי לאזרח הפשוט אין סיבה לדאגה. האפשרות שפורנוגרפיה תישתל במחשבכם קיימת, אך לא סבירה. מרבית יוצרי התוכנות הזדוניות כיום מונעים על-ידי כסף ושתילת פורנו במחשבו של אדם פרטי שומר חוק, פשוט לא משרתת את מטרות הרווח שלהם.

מניע אחר לשתילת פורנוגרפיה במחשב של אזרח היא ניסיון להפיץ את התכנים ולאחסנם במחשב תמים שאין יסוד לחשוד בו. אך כאשר מאחסנים תכנים במחשבו של אדם אחר, לא ניתן לגשת אליהם בכל עת וקיים סיכוי שבעל המחשב "המארח" ימחק את הקבצים. לכן שיטה זו נחשבת לבלתי יעילה ולא נפוצה.

כמו כן קיימת דרך להתחקות אחר שותל הקבצים באמצעות מעקב על הנתיב הדיגיטלי, באופן דומה לפעולות בילוש אחר משתפי קבצים. הפושעים הקיברנטיים מודעים לכך ולכן לא יבחרו בשתילת קבצים במחשב זר כעדיפות עליונה.

ומה לגבי וירוסים שהמחשב נדבק בהם שלא במכוון? חדשה טובה היא שלחוקרים יש אפשרות לדעת האם האדם הוריד במכוון תמונות פורנוגרפיות למחשבו האישי, או שוירוס גרם לפתיחת עשרות חלונות תמונה במחשב, ביניהן גם באקראי תמונות מאתרי פורנו. חוקר טוב יסתכל על הראיה כמכלול וינסה להבין כיצד הגיעה התמונה למחשב ומי היה האחראי לכך. הוא ישאל: האם בעל המחשב השתמש בו בשעה שהתמונות הורדו? האם ביקר באתרים אחרים באותו זמן?

אינדיקציה נוספת המסייעת להוכיח את חפותו של בעל המחשב, היא מרווחי הזמן בין הורדות התמונות. תוכנות זדוניות דוגמת סוס טרויאני נוטות לגרום להורדת תמונות רבות בבת אחת, בקצב מהיר יותר מיכולת אנושית.

כמו כן, מחשב אישי מכיל מידע רב בנוגע להרגלי החיפוש של בעליו. אם המחשב לא הכיל שום מידע על חיפוש באתרי פורנוגרפיה או תוכן נוסף מלבד מספר תמונות מוסתרות, החוקרים ישאלו כיצד התמונות הגיעו אליו. חקירה טובה תבחן את הכונן הקשיח של המחשב בו נמצאו התמונות ותחפש עדויות לתוכנות זדוניות. קיימת גם אפשרות לעורך הדין מטעם ההגנה לבקש בדיקה עצמאית של הכונן מצד גורם מוסמך.

בכל מקרה של האשמה באחזקת פורנוגרפיית ילדים התביעה, במקרה זה הממשלה, תידרש להוכיח כי הנאשם הפיץ, החזיק או קיבל ביודעין תמונות בלתי חוקיות. כאשר אדם מואשם באחזקת פורנוגרפית ילדים, המחשב מהווה זירת פשע וחקירת הזיהוי הפלילי של זירה זו מתבצעת ככל חקירה אחרת.

סיבה מסוימת לדאגה עלולה להיות המעבר המתבצע היום לשירותי "מחשוב ענן", במסגרתם מאוחסן מידע רב על שרתים חיצוניים ולא על כונן המחשב. במקרה כזה מציאת עדויות מזכות על –גבי הכונן הקשיח של הנאשם עלולה להיות קשה יותר.

על כן דרך ההגנה הטובה ביותר היא לחסום ככל האפשר פרצות דרכן יוכלו תוכנות זדוניות להשתחל: להשתמש בתוכנות אנטי-וירוס מעודכנות ובתוכנות אבטחה המתריעות בפני מתקפות פישינג או ספאם, ולהיזהר במסירת מידע אישי באתרים.


© כל הזכויות שמורות