באיחוד,דיון,עם,א""> באיחוד דיון עם א"ב 11280/02 ועם עוד מספר תיקים<">
09/11/2004 |  הרכב של 11 שופטי בית המשפט העליון
ע``ב 55/03 (עליון, באיחוד דיון עם א``ב 11280/02), ברוך מרזל נ` אופיר פינ
ע``ב 55/03 (עליון, באיחוד דיון עם א``ב 11280/02), ברוך מרזל נ` אופיר פינ
תאריך: 15/05/2003
בית המשפט העליון
הרכב של 11 שופטים
ע"ב 55/03
באיחוד דיון עם א"ב 11280/02 ועם עוד מספר תיקים
ברוך מרזל (המערער) נ` אופיר פינס ואח` (המשיבים)

הערה:
פסק הדין נכתב באיחוד דיון של תיקים רבים, הוא ארוך מאוד ומנומק מאוד ומתייחס לנושאים רבים הקשורים למערכת הבחירות של שנת 2003 ולמועמדים לבחירות בה. התקציר הבא יתייחס רק לנושאים הרלבנטיים לדיני רשת.

סוגיות:
ראיות באינטרנט על אדם מול תצהיר נוגד של אותו אדם
משקל ראיות מהאינטרנט מול תצהיר

אזכורי חקיקה:
חוק יסוד: הכנסת
חוק יסוד: הכנסת, סעיף 7א (מניעת השתתפות בבחירות)


העובדות:
זהו ערעור על החלטתה של וועדת הבחירות המרכזית לפסול את השתתפותו של המערער, ברוך מרזל, אשר רץ כמועמד מספר 2 בבחירות לכנסת כנציג מפלגת חרות. המשיבים, ח"כ אופיר פינס ואחרים (ממפלגת העבודה), הצליחו לפסול את מועמדותו של המערער מאחר והצליחו להוכיח לוועדת הבחירות המרכזית כי המערער הוא איש תנועת כך שהוצאה אל מחוץ לחוק והוכרזה כארגון טרור. חלק מן הראיות היו תדפיסים מרשת האינטרנט מאתרים המזוהים עם תנועת כך מיסודו של הרב כהנא. בתדפיסים אלו הוכח לכאורה הקשר בין המערער לבין תנועת כך.

המערער לא השלים עם ההחלטה של וועדת הבחירות המרכזית והגיש ערעור לבית המשפט העליון.

בית המשפט עיין בראיות שחלקן הן תדפיסים שהופקו מרשת האינטרנט. בתצהיר שהגיש המערער הוא טען כי מדובר בחומרים ישנים, כי אינו משמש כבר כפעיל בתנועת כך וכי שינה דרכיו ופועל על פי החוק.

נפסק:
בית המשפט היה חלוק בשאלה האם תצהירו של המערער בו טוען ששינה דרכיו ופועל על פי החוק, הוא חזק יותר ובעל משקל רב יותר מן הראיות שאספה המשטרה במשרדי כך בירושלים, ומן התדפיסים שמקורן מרשת האינטרנט שהונחו על שולחן בית המשפט על ידי המשיבים.

בית המשפט בדעת רוב קיבל את תצהירו של המערער כנגד הראיות שהוגשו נגדו, וקבע כי הוא יוכל להשתתף בבחירות לכנסת. רוב שופטי בית המשפט נתן משקל רב יותר לתצהיר של המערער מול שפט הראיות המודפסות שנמצאו והוגשו נגדו.


© כל הזכויות שמורות