עורך דין מואשם בהונאת מניות
פיליפ ווידום אופיל, אשר עבד ברשות לניירות ערך (SEC) בתור עורך דין בנושא אבטחה מואשם במזימה של הרצת מניות של מספר חברות.

על פי כתב האישום, אופיל והמעסיק שלו, דיויד סטוקר, עורך דין מפניקס, השמיטו בכוונה דרישות אבטחה ממשלתיות בתהליך הרישום.

באמצעות השמטה זאת הם איפשרו לשותפיהם לפשע לקבל גישה למיליון מניות, לא רשומות וחופשיות למסחר, בתשע חברות, אשר לולא ההשמטה לא היתה להם גישה אליהם ולא יכלו להחזיק באותן מניות.

כמו כן, ההשמטה איפשרה לשותפים לפשע להסתיר מהציבור את המצב האמיתי העיסקי והכספי של החברות שאת מניותיהן מכרו לציבור.

בשלוש מתוך החברות, אופיל גם מואשם בכך שהיה מעורב במזימה של הרצת מניות.

הוא עשה זאת על ידי כך ששלח הודעות דואר אלקטרוני והודעות לעיתונות הודעות לעיתונות שגויות למיליוני כתובות דואר אלקטרוני והביא לניפוח המחיר של אותן מניות (pumping).

לאחר שמחירי המניות עלו בעקבות ההודעות, הוא מכר אותן לציבור וגרם לירידת ערך חריפה שלהם (dumping).

תשעה נאשמים אחרים הקשורים לפרשה נמצאו אשמים. עד כה, ארבעה מהם קיבלו עונשי מאסר של לפחות חמש שנים.

אופיל, אם ימצא אשם, צפוי לקבל עונש מאסר מקסימלי של 185 שנים.

בחודש ספטמבר דיווחנו על האקר מהודו בשם טירוגנאנאם ראמאדן , 35, אשר נשפט על ידי בית משפט אמריקני ביום שני האחרון לשנתיים מאסר בפועל בגין פריצה לחשבונות מסחר בבורסה.

על פי כתב האישום, ראמאדן, בעזרתם של שני שותפים, השתלט על חשבונות של סוחרים בניירות ערך, רכש מאות מניות על מנת להעלות את ערכן ואז מכר את מניותיו שלו (אותן רכש מבעוד מועד) ברווח של מיליוני דולרים.

ובישראל, לפני כשנה דיווחנו כי שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, דוד רוזן, קבע כי נאשמים בהרצת מניות באמצעות פורום באינטרנט זכאים לקבל לידיהם את כלל ההודעות שפורסמו באותו הפורום.

לפי הדיווח, הנאשמים ביקשו לקבל את חומר החקירה לאחר שהואשמו בעבירות של תרמית בקשר לניירות ערך, השפעה בדרכי תרמית ועבירות על חוק המחשבים.


בעבר דיווחנו כי בעלי מניות ברחבי ארה"ב נושמים לרווחה לאחר שהרשות לניירות ערך האמריקנית פרסמה כללים חדשים המאפשרים משלוח מידע לבעלי המניות באמצעות האינטרנט.

מדובר על שינוי חשוב במיוחד לדרך המצאת המידע כנדרש בחוקים השונים בארה"ב. עד לכניסת הכללים החדשים לתוקף, ב- 01.07.2007, הכללים הקיימים מחייבים המצאת המידע בעותקים פיזיים אלא אם כן בעל המניות ביקש לקבל את המידע באופן אלקטרוני.
© כל הזכויות שמורות