תביעת TomTom מאיימת על קהילת הקוד הפתוח
זמן קצר לאחר הודעת מיקרוסופט כי בכוונתה לתבוע את חברת הניווט הלוויני TomTom בגין הפרת פטנטים, נשמעות תגובות רבות מתוך קהילת מפתחי הקוד הפתוח.

כזכור, מיקרוסופט הודיעה ביום רביעי כי הגישה שתי תביעות נגד TomTom, בטענה שזו הפרה 8 פטנטים של מיקרוסופט. שתי התביעות נועדו לפצות על הנזקים של הפרת הפטנטים בעבר ולמנוע הפרות נוספות.

שלושה מתוך שמונת הפטנטים שהופרו כוללים טכנולוגיות Linux, שמבוססות על קוד פתוח (Open Source).

בכירים בקהילת הקוד הפתוח מביעים, אם כן, חשש מכך שפעולה זו של מיקרוסופט היא צעד ראשון בשורה של מהלכים משפטיים נגד חברות המשתמשות ב-Linux.

יו"ר מרכז החוק לתוכנה חופשית, אבן מוגלן, אומר כי מהלך זה מצד מיקרוסופט פוגע משמעותית בניסיונות המתמשכים של ענקית התוכנה לעבוד בצורה נינוחה ובשיתוף פעולה עם קהילת הקוד הפתוח.

בכיר נוסף בקהילה, ברוס פרנס, ממייסדי תנועת הקוד הפתוח, מוסר כי בתנועה עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות, כפי שעשו ב-10 השנים האחרונות. הוא מוסיף כי ברשות התנועה קיימים פטנטים מגנים (Defensive Patents), אשר יכולים להיכנס לשימוש בעת הצורך.

ממיקרוסופט נמסר בתגובה כי התיק נגד TomTom עוסק באופן ספציפי באופן בו הם הטמיעו את ה-Linux Kernel (הליבה למערכת ההפעלה החופשית לינוקס). דובר מטעם החברה הדגיש כי תוכנות בקוד פתוח אינן במוקד התביעה.

מעניין לציין שמיקרוסופט נמצאת גם בצד השני של המתרס בנושא של הפרת פטנטים. בחודש ינואר דיווחנו כי מיקרוסופט נתבעה ע"י חברת Information Protection and Authentication, יחד עם 19 חברות נוספות, בגין הפרת פטנטים.

הפטנטים המדוברים הוגשו על ידי החברה בין השנים 1992 ו-1995, והם מתייחסים למערכת הרשאות אשר מאפשרת הגדרת נתונים כך שיהיו מוגבלים לגישה עבור תוכנות מסוימות.


© כל הזכויות שמורות