מגילת הזכויות החדשה של פייסבוק - בידי המשתמשים
לאחר תלונות רבות על תנאי השימוש החדשים שהוגדרו ברשת החברתית הפופולרית פייסבוק, החליטו באתר לפתוח את הסוגיה למשתמשים, ולתת להם לקחת חלק פעיל בהגדרת תקנון האתר.

לפני כשבועיים פירסמנו כי פייסבוק שינתה את תנאי השימוש שלה , באופן שמקנה לה שליטה על כל הפרטים והנתונים שפרסמו משתמשי האתר, בהם כאלו שנמחקו על ידם.

עם פרסום הידיעה על השינוי התעוררה מהומה רבה בקהילת משתמשי פייסבוק. עלה חשש שפייסבוק תוכל לעשות שימוש בלתי מבוקר במידע של המשתמשים, כמו ניצול תמונות מחוקות לצרכי פרסום. קבוצות מחאה רבות נפתחו בפייסבוק, הקוראות לבטל את השינויים, ואף עלתה הצעה להגיש תביעה בנושא.

בתגובה הודיע מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בבלוג שלו, כי החברה תחזור בינתיים לתנאי השימוש הקודמים, זאת עד שיגובשו תנאי שימוש חדשים, דבר הצפוי לקחת מספר שבועות. צוקרברג אף הציע למשתמשים להציע רעיונות משלהם לתנאי השירות, תחת הקבוצה החדשה שנפתחה בפייסבוק: Facebook Bill of Rights and Responsibilities.

כעת, כאמור, צוקרברג מקדם את העניין הלאה ומפרט אודות מעורבותם של המשתמשים בגיבוש המסמך, שיכלול לדבריו גם את החובות החלות על פייסבוק.

לדברי צוקרברג, פייסבוק תיידע את כל מי שמעוניין בכך בהצעות שיעלו, ואם תהיינה מספיק תגובות על נושא מסוים, הוא אף יפתח להצבעה בפני המשתמשים.

נחשפנו לדוגמא נוספת לכך שפייסבוק מעודדים את משתמשיהם להיות עמם בקשר פעיל וליידע על עוולות רק השבוע, כאשר הרשת החברתית הסירה מהאתר מספר מודעות המפרסמות דרך מהירה להתעשר. המודעות היו למעשה ניסיון פישינג.

לטענת פייסבוק, הם מבקשים מגולשים לדווח להם על מודעות שיקריות ו/או פוגעות ומטפלים בכל תלונה.© כל הזכויות שמורות