מושבעים בעידן הטכנולוגיה
בימים אלה, כשכמעט כל אדם בעולם המערבי גדל עם טלוויזיה בבית – אחת לפחות, מכשירי סלולר נעשים מתקדמים יותר ויותר והם זמינים לכל אחד, ורשת האינטרנט מחברת כל אחד לכל מקום בעולם מתי שהוא רק רוצה, אין זה פלא שרמת הקשב שלנו יורדת וסף הגירוי רק הולך ועולה.

מציאות זו לא פוסחת על בתי המשפט. חבר המושבעים, אותם אנשים מהשורה שנקראים אחת לתקופה למלא את חובתם למדינה, מתקשים לשמור על הריכוז ולעקוב אחר עדויות מילוליות ארוכות ונטולות גירויים ויזואליים לאורך זמן. הבעיה גוברת כשכל אחד מגיע עם מכשיר ה-blackberry או ה-iPod שלו, והרצון העז להתחבר ולהתעדכן על הנעשה בעולם או לכל הפחות להתקדם קצת בעבודה, רק גורם לו להיות מנותק עוד יותר מהמתרחש באולם המשפט.

המאמר דן במושבעים בעידן בו אנו חיים, בו הקשב האנושי הופך להיות מצרך מבוקש ביותר. כותב המאמר משתמש בביטוי "human bandwidth" כדי לתאר מצב בו האינפורמציה אמנם נמצאת בקצות האצבעות שלנו באופן כמעט בלתי מוגבל, אך מה שקשה יותר ויותר להשיג הוא את תשומת הלב והפניית הקשב של אנשים.

במאמר מתוארות דרכים וגישות לעורר ולשמר קשב, בין אם אצל עובדים בחברה או תלמידים בבית הספר. כל אלה יכולות להוות דוגמא לבתי המשפט בהתנהלות מול מושבעים, על מנת לוודא שהם יישארו קשובים ויזכרו את הנאמר.

בין היתר מתואר מחקר המראה כי הסיכוי לזכור מידע כשהוא מוצג באמצעים ויזואליים ואוראליים גם יחד גבוה הרבה יותר מהסיכוי לזכור את אותו מידע כאשר מציגים אותו מילולית או חזותית בלבד.

המסר אותו מנסה לעביר מחבר המאמר הוא שניתן להפוך את מהלך המשפט למעניין וברור יותר עבור המושבעים בשיטות רבות ולא מסובכות, בעיקר שיטות ויזואליות, וכי דבר זה יכול להועיל לכל הצדדים.


© כל הזכויות שמורות