Share
אתר אינטרנט ישראלי מכר מוצרים המיוצרים בישראל לאזרחים ברחבי העולם. האתר ששוכן על השרתים של חברת בזק בינלאומי בפתח תקווה היה כתוב באנגלית ואיפשר גם לאזרחי אמריקה לקנות. באתר נמכרו מוצרי קוסמטיקה של מעבדות ים המלח שהזיכיון למכירתם בארה"ב היה בלעדי לזכיינית מקומית. החברה מאמריקה לא אהבה את זה, תבעה בארה"ב וקיבלה פסק דין בהעדר הגנה. השבוע פסק הדין המרוחק נאכף בישראל. הסמכות המקומית הבינלאומית של האינטרנט עשתה עלייה לישראל.

לראשונה: ייאכף פסק דין אמריקאי נגד אתר אינטרנט ישראלי

 12/10/2004 | דואר חשמלי | גיליון מספר 72 | משה הלוי halemo

אתר אינטרנט ישראלי מכר מוצרים המיוצרים בישראל לאזרחים ברחבי העולם. האתר ששוכן על השרתים של חברת בזק בינלאומי בפתח תקווה היה כתוב באנגלית ואיפשר גם לאזרחי אמריקה לקנות. באתר נמכרו מוצרי קוסמטיקה של מעבדות ים המלח שהזיכיון למכירתם בארהב היה בלעדי לזכיינית מקומית. החברה מאמריקה לא אהבה את זה, תבעה בארהב וקיבלה פסק דין בהעדר הגנה. השבוע פסק הדין המרוחק נאכף בישראל. הסמכות המקומית הבינלאומית של האינטרנט עשתה עלייה לישראל.

הקדמה

אתר האינטרנט הישראלי ג`ודאיקה ווב סטור (חנות יודאיקה מקוונת) הוא אתר אינטרנט ישראלי המתארח בחוות השרתים של חברת בזק בינלאומי בעיר פתח תקווה. כמו כל אתר מסחרי אחר, מציע האתר מוצרים שונים המיוצרים בישראל ומאפשר לכל מבקר באתר לקנות ממוצרי ארץ הקודש. אתר האינטרנט החל לפעול בחודש אוגוסט 2001.

אתר החנות ג`ודאיקה ווב סטור

http://www.judaicawebstore.com

 האתר אינו מוכר סחורה רק לדיירי ארץ הקודש דוברי העברית, אלא נכתב בשפה האנגלית ומאפשר כדרכה של רשת האינטרנט גם לאזרחים מחוץ לישראל לקנות מוצרים כחול לבן היישר מאתר האינטרנט של חברת JWG, מפעילת האתר.

המסחר באתר נעשה על פי הכללים בישראל. החברה הישראלית אינה מפירה את החוק הישראלי ואינה מפירה בלעדיות או סימן מסחר של חברה כלשהי. המוצרים באתר אוטנטיים ואפילו לא מזויפים.

בין שלל המוצרים המוצעים באתר האינטרנט הישראלי (שכתוב באנגלית), נמצאים גם מוצרי הקוסמטיקה של מעבדות ים המלח בעמ, המשווקים תחת הסימן המסחרי אהבה (AHAVA).

רבים מן הקונים של מוצרי היודאיקה בכלל ומוצרי הקוסמטיקה של מעבדות ים המלח הם תושבי ארהב, שהאתר הכתוב באנגלית מקל עליהם את הקנייה, והללו מנצלים זאת כדי לקנות ולשלם בכרטיס אשראי.

אבל כאן בדיוק נוצרה הבעיה: בארהב הרחוקה, הזכות למכור מוצרים של מעבדות ים המלח תחת המותג אהבה (AHAVA) שמור לזכיינית אמריקאית מקומית, שקיבלה בחודש דצמבר 2003 את הזכות הבלעדית לשווק את מוצרי האהבה והקוסמטיקה תחת סימן מסחרי אמריקאי שנרשם אצל רשם סימני המסחר המקומי.

חנות האינטרנט של ג`ודאיקה ווב סטור יצרה בעיה: תושבי ארהב אמורים לקנות את מוצרי מעבדות ים המלח רק מהזכיין המקומי. האתר הישראלי הותיק הכתוב באנגלית יוצר בעיה משפטית, ולטענת הזכיין בארהב, גם מפר את סימן המסחר שנרשם בארהב. זאת למרות שהוא כבר מכר לפני שנרשם סימן המסחר המקומי.

אתר האינטרנט של חברה אהבה (AHAVA) האמריקנית

http://www.ahava.com 

בקשה לצו מניעה זמני 

הזכיינית, חברת AHAVA (USA) INC , החליטה לתבוע בבית משפט במדינת ניו יורק את החברה הישראלית JWG. התביעה הוגשה לבית משפט פדראלי במחוז דרום של מדינת ניו יורק שבארהב.

ביום 29 ינואר 2003 הגישה הזכיינית האמריקאית את התביעה. בתביעה טענה הזכיינית כי החברה הישראלית פועלת בניגוד לחוק סימני המסחר ולחוקי המכס והיבוא של ארצות הברית ושל מדינת ניו יורק. הזכיינית אף ביקשה צו מניעה זמני נגד החברה הישראלית.

בתחילה ניסתה החברה הישראלית הקטנה להתמודד עם התביעה המשפטית המרוחקת בארהב ואף שכרה עורך דין מקומי על מנת שיטפל בעניין. עורך הדין המקומי הוסמך לטעון אך ורק לעניין חוסר הסמכות המקומית הבינלאומית של בית המשפט האמריקאי.

ביום 28 פברואר 2003 התקיים דיון ראשון בבקשה לצו מניעה זמני שבו ייצג את החברה הישראלית עורך הדין האמריקאי שנשכר לשם כך.

ביום 17 מרץ 2003 הוציא בית המשפט הפדראלי בניו יורק צו מניעה זמני נגד אתר האינטרנט הישראלי. כבר למחרת התפטר הפרקליט האמריקני מהייצוג המשפטי.

החברה הישראלית המשיכה להפעיל את אתר האינטרנט ששכן על השרתים בעיר פתח תקווה, וצפצפה על הצו האמריקני שהוצא כנגדה. החברה המשיכה למכור את מוצרי הקוסמטיקה של מעבדות ים המלח. 

פסק דין אמריקאי בהעדר הגנה ישראלית

ביום 18 יוני 2003 נעתר בית המשפט הפדראלי האמריקני במדינת ניו יורק לבקשה להוציא פסק דין בהעדר הגנה. בנימוקיו קבע בית המשפט כי יש לו סמכות עניינית לדון בתביעה מתוקף חוקי זכויות היוצרים של ארצות הברית.

בית המשפט אסר על אתר האינטרנט הישראלי (שכל חטאו היה שהוא נכתב בשפה האנגלית) לייבא, לשווק או למכור מוצרי יופי וטיפוח הנושאים את הסימן AHAVA, הסימן המסחרי של מעבדות ים המלח שנרשם גם בארהב וניתן לזכיינית המקומית. בית המשפט אף דרש מהחברה הישראלית לדווח בכתב את האופן שבו צייתה החברה לצו המניעה. 

בזיון ישראלי של בית משפט אמריקאי

החברה הישראלית לא התייחסה לפסק הדין שניתן בהעדר הגנה, ובשל כך נפתחו נגדה הליכי ביזיון בית משפט.

ביום 18 אוגוסט 2003 קבע בית המשפט הפדראלי בניו יורק כי אכן החברה הישראלית ביזתה את צו המניעה, והמשיכה למכור את מוצרי מעבדות ים המלח מאתר האינטרנט (שעדיין שכן בעיר פתח תקווה ומכר גם לישראלים).

בית המשפט האמריקאי הטיל על החברה הישראלית המקוונת קנס בסך 1,000 דולר ליום, כל עוד לא תציית לצו. בזמן כתיבת שורות אילו, האתר הישראלי (הכתוב אנגלית) ממשיך למכור את מוצרי AHAVA לכולם.

בהמשך, ביום 20 אוקטובר 2003, ניתן פסק דין חלקי נוסף של בית המשפט האמריקאי, שוב בהעדר הגנה ישראלית, והנתבעת חויבה בתשלום פיצוי בסכום של 57,488 דולר ועוד 34 סנטים.

גם מפסק דין זה המשיכה החברה הישראלית להתעלם. אתר האינטרנט הישראלי המשיך למכור את המוצרים כחול לבן לישראלים, לאירופים ואופס... גם לאמריקאים שגלשו באינטרנט מהבית החם של הדוד סם. 

המאבק הבינלאומי עובר לשטח ישראל

ביום 21 מרץ 2004 החליטה הזכיינית מארהב להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי שזה יאכוף את צו המניעה ואת פסק הדין שניתן בארהב, על פי החוק הישראלי, חוק אכיפת פסקי חוץ, תשיח 1958.

ביום 10 אוקטובר 2004 החליט שופט בית המשפט המחוזי בעז אוקון בעניין. בפסק דינו סקר השופט את הפרשה שהחלה בבית המשפט הפדראלי בארהב.

השופט אוקון לא התעלם מן העובדה כי מדובר באתר אינטרנט ישראלי ששרתיו שכנו בעיר פתח תקווה, ובגלל שתוכנו היה כתוב באנגלית, גם תושבי ארהב יכולים היו לרכוש מוצרים באתר.

השופט אוקון קבע כי הפסיקה בארהב הנוגעת לקניין רוחני, אינה נוגדת את תקנת הציבור בישראל. השופט אוקון קבע כי גם בישראל קיימת הגנה על סימני מסחר ותפיסה משפטית השוללת תחרות לא הוגנת. על פי פסק הדין, חוק Lahman Act  האמריקאי שעל פיו תבעה חברת AHAVA בארהב, דומה בנוסחו לחוק הקיים בישראל.

השופט אוקון סקר את טענתה של החברה הישראלית כי על פי החוק בישראל, אין היא מנועה מלמכור מוצרים ישראליים במחירים קמעוניים ולמכור אותם לכל העולם. עוד טענה לחוק יסוד חופש העיסוק ולזכות הקניין המתיר לה למכור את המוצרים הללו גם ברשת האינטרנט.

בית המשפט לא קיבל את הטענה הזו ושלל אותה.

השופט אוקון קבע כי החברה הישראלית, מפעילת אתר המכירות, מנסה לשווק את המוצרים גם בארהב, וכי שיווק זה מהווה תחרות לא הוגנת כלפי התובעת שלה הזכיון הבלעדי לשווק את מוצרי מעבדות ים המלח בארהב. זאת כאשר הסימן המסחרי של המוצר בארהב שייך לה.

השופט אוקון קיבל את סמכות ההליך שהתבצע בארהב נגד אתר האינטרנט הישראלי וקבע כי לא חל פגם כלשהו בהליך, בפרט כאשר החברה הישראלית בחרה שלא להתגונן ולא להשמיע את טענותיה בבית המשפט הפדראלי בניו יורק.

עוד הוסיף וקבע השופט אוקון כי החברה הישראלית בחרה לשלוח את המוצרים שהוזמנו באתר האינטרנט שלה גם לתושבי ארהב, שאליהם היתה מנועה מלמכור ולשלוח דרך אתר האינטרנט שלה.  

סמכות בינלאומית הפוכה

השופט המחוזי בעז אוקון התייחס למצב עניינים הפוך בו היתה נתבעת חברה אמריקאית על ידי חברה ישראלית בבית משפט בישראל וקבע כי גם לישראל הסמכות לדון בתביעה של הפרת קניין רוחני ישראלי שנעשתה בארהב. 

האינטרנט מציב אתגרים חדשים

השופט אוקון התייחס בפסיקתו למצב המשפטי החדש שמציבה רשת האינטרנט. על פי דבריו, הרשת מציבה אתגרים לא פשוטים בכל הנוגע להפעלת הסמכות המשפטית המקומית, העניינית והבינלאומית. בדבריו הזכיר את מאמרו של עוד חיים רביה בדבר הסמכות המקומית המשפטית לגבי רשת האינטרנט.

מאמר: עוד חיים רביה וגיל גרנות: פרסום, שאלה של גאוגרפיה?

http://www.law.co.il/showarticles.php?d=h&article=146

עוד הוסיף וקבע כי האינטרנט אינו הופך את הדיון המשפטי לדבר וירטואלי כאילו חקיקה מסוימת אינה חלה עליו. לדבריו, האינטרנט אינו שובר את המצור של הדין. לדבריו, כללי המשחק הקיימים מתאימים עצמם גם לרשת האינטרנט. הדין הקיים חל גם על רשת האינטרנט.

עוד הוסיף כי שיווק מוצר באמצעות האינטרנט מאתר ישראלי אל תושבי ארהב, אינו שונה מכל פעילות פרסומית ושיווקית בדרך רגילה אחרת בארץ היעד. לטענתו, מי שמנסה לשווק לארץ אחרת, הדינים של אותה ארץ חלים עליו, ועליו לצפות למצב שיופעל עליו הדין המקומי. בדבריו הזכיר מאמר נוסף של עוד חיים רביה בדבר חבות גלובלית של עסקים גלובליים.

מאמר: עוד חיים רביה: עסק גלובלי, חבות גלובלית

http://www.law.co.il/showarticles.php?d=h&article=147 

השופט אוקון קבע כי מצב של קושי כלכלי של חברה כלשהי להשתתף בהליך משפטי בארץ רחוקה יכול להוות טיעון, אך במקרה הנוכחי לא הראתה זאת החברה הישראלית שנתבעה, ולא הצביעה על חוסר יכולת כלכלית לנהל את הגנתה בארהב.

פסק הדין

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, בעז אוקון, קיבל את בקשתה של הזכיינית האמריקאית והורה לאכוף את פסק הדין הפדראלי כלפי החברה הישראלית, חברת JWG.

החברה הישראלית חויבה בהוצאות משפט בסך 10,000 שח.

על פי פסק הדין שניתן נגדה בארהב, מחויבת החברה מפתח תקווה להוריד את מוצרי מעבדות ים המלח מאתר האינטרנט שלה בשל הפרת סימן מסחר בארהב. על כל יום שהפרה את פסק הדין המרוחק, היא כבר חויבה ב 1,000 דולר קנס ליום.

ככל הידוע, זאת הפעם הראשונה שבו בית משפט מחוץ לישראל קובע את גורלו של אתר אינטרנט ישראלי פעיל (לא דומיין בלבד) ומחייב אותו בפיצוי כספי לתובע המקומי.

הפ 3137/04, בית המשפט המחוזי ירושלים

חברת AHAVA (USA) Inc נגד חברת JWG Ltd (תאגיד ישראלי)

פסק הדין המלא, כאן

http://halemo.net/edoar/0072/ahava.htm

מספר ההליך בארהב:

No. 03 CIV 653

2003 WL 22331707

Southern District of New York / S.D.N.Y.

Ahava (USA), Inc. v. J.W.G., Ltd.

http://halemo.net/edoar/0072/ahavausa.pdf

 

.

@@@@

26/10/2004חדשות
אנגליה  | נשלחו לכלא בשל הסתה גזענית באינטרנט  
ארצות הברית  | בית משפט בפנסילבניה דחה תביעה כגד אתר ``דייטינג`` מפלורידה  
ישראל  | החלטה נוספת בקביעת מדיניות סמכות השיפוט המקומית בישראל  

מאמרים
ישראל  | בית המשפט המחוזי: על מחדל באינטרנט אפשר לתבוע בכל מקום בארץ  
ישראל  | היכן תובעים עסק וירטואלי?  
ישראל  | השלכות כבדות משקל  

פסיקה
ישראל  | ת``ק 16151-11-09 (תביעות קטנות חיפה) טבת נ` א.ס. לוגיסטיק לייזר בע``מ  
ישראל  | תק 4629/09 (ת.ק. ירושלים) ערן שפי נ` מלון ישרוטל המלך שלמה החוף הצפוני  
ישראל  | תק 2140/08 (תביעות קטנות באר שבע) מירי שמש נ` חברת פרי טורס בע``מ  

חקיקה
ישראל  | הצעת חוק פרסום הרשומות באינטרנט, התשס``ה 2005  
ישראל  | הצעת חוק פרסום פרוטוקולים באינטרנט (תיקוני חקיקה), התשס``ה 2005  
ישראל  | הצעת חוק פרסום שם נפטר, התשס``ה 2005  

מקורות מקוונים
צרפת  | האיגוד הבינלאומי של מנהל סמכות השיפוט העליונה - IASAJ  
ישראל  | הבלוג של תומר כהן-אינטרנט, מחשבים ודברים אחרים  
ישראל  | Dinil - פורטל הדין של ישראל  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022