Share


תאריך: 03.02.2003
תיק ביהמ"ש הצבאי אזח"ע 344/00
בבית המשפט הצבאי באזח"ע
בפני הרכב : אב"ד: סא"ל סיגל משעל- נשיאה
                  שופט: רס"ן גיא שחם  
                  שופט: רס"ן ניצן ממרוד
התובע הצבאי נ` נביל מדירס מחמד אבו עוכל
 
עובדות:
הנאשם, הורשע על יסוד הודאתו בכתב האישום המתוקן, בעבירות הבאות:חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ביצע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, אימוני נשק וחבלה מחוץ לאיזור, קיום מגע עם ארגון עויין וקשירת קשר לביצוע פשע (גרימת מוות בכוונה), יצירת פצצה, פגיעה בביטחון האיזור, ניסיון לעבור אימוני נשק וחבלה מחוץ לאיזור וביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת. הנאשם עשה שימוש ברשת האינטרנט על מנת להעביר מידע לגבי הפעילות החבלנית בה עסק ועל מנת להעביר חוברות הדרכה לפעילות חבלנית.
 
גזר הדין:
בהתחשב בכל נסיבות המקרה והשיקולים הרלוונטים, הוחלט לגזור על הנאשם 27 שנות מאסר לריצוי בפועל.

בבית המשפט הצבאי באזח"ע                                                  תיק ביהמ"ש הצבאי אזח"ע 344/00

 

 

בפני הרכב : אב"ד: סא"ל סיגל משעל- נשיאה

                  שופט: רס"ן גיא שחם  

                  שופט: רס"ן ניצן ממרוד

 

במשפט שבין:

 

התובע הצבאי

(באמצעות ב"כ- סרן רונן שור)

 

נ`

 

הנאשם : נביל מדירס מחמד אבו עוכל, ת"ז: 929280741

(באמצעות ב"כ- עו"ד רוזנטל)

 

 

 

גזר דין

 

 

כללי

 

1.הנאשם נביל מדירס מחמד אבו עוכל, הורשע על יסוד הודאתו בכתב האישום המתוקן, בעבירות הבאות:

 

א.חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, עבירה לפי תקנה 85 (1) (א) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945 –פרט האישום הראשון.

 

ב.ביצע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, עבירה לפי תקנה 85 (1) (ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945- פרט האישום השני והשישי (ובסה"כ – שני פרטי אישום).

 

ג.אימוני נשק וחבלה מחוץ לאיזור, עבירה לפי סעיף 2 לצו בדבר איסור אימונים ומגע עם ארגון עויין (אזח"ע) (מס` 250) תשכ"ט 1969 – פרט האישום השלישי והרביעי (ובסה"כ – שני פרטי אישום).

 

ד.קיום מגע עם ארגון עויין וקשירת קשר לביצוע פשע (גרימת מוות בכוונה), עבירות לפי סעיף 3 לצו בדבר איסור אימונים ומגע עם ארגון עויין (אזח"ע) (מס` 250), תשכ"ט 1969.סעיף 22 לצו בדבר כללי האחריות לעבירה (אזח"ע) (162) תשכ"ח 1968, וסעיף 51 לצו בדבר כללי האחריות לעבירה (אזח"ע) (מס` 162), תשכ"ח- 1968 וסעיף 51 (א) לצו בדבר הוראות ביטחון, תש"ל 1979- פרט האישום החמישי.

 

ה.יצירת פצצה, עבירה לפי סעיף 53 (א) (1) לצו בדבר הוראות ביטחון , תש"ל - 1970 - פרט האישום השביעי.

 

ו.פגיעה בביטחון האיזור, עבירה לפי סעיף 53(א)(1) לצו בדבר הוראות ביטחןן , תש"ל- 1970 – פרט האישום השמיני.

 

ז.ניסיון לעבור אימוני נשק וחבלה מחוץ לאיזור וביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, עבירה לפי סעיף 2 לצו בדבר איסור אימונים ומגע עם ארגון עויין (אזח"ע) (מס` 250), תשכ"ט-1969,סעיף 19 לצו בדבר כללי האחריות לעבירה (אזח"ע)(מס` 162), תשכ"ח-1968, ותקנה 85(1)(ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945- פרט האישום התשיעי.

 

2.יצויין כי הודאת הנאשם בכתב האישום המתוקן באה בחלוף קרוב לשנתיים מיום הגשת כתב האישום כנגדו, וכן לאחר שהנאשם כפר בכתב האישום המקורי והוחל בשמיעת הראיות בתיק.

 

3.ביצוען של העבירות המיוחסות לנאשם שבפנינו נפרס על פני התקופה שהחלה בשנת 1990 ונמשכה עד ליום מעצרו (01.06.00).

 

במרכזו של כתב האישום פעולותיו החמורות, האינטנסיביות והנחושות של הנאשם, אשר שם לנגד עיניו כמטרה הקמתה של תשתית טרור צבאית שתבצע פיגועי תופת באיזור ובישראל. כן תכנן הנאשם לבצע חטיפות של חיילי צה"ל מתוך מטרה להעמיד בפני ממשלת ישראל אולטימטום לשחרורם של אסירים פלסטינאים.

 

לצורך מימוש משימה זו הונחה ומומן הנאשם ישירות ע"י מנהיג החמאס – השייח` יאסין, עימו נפגש מספר פעמים. השיח` יאסין אף הציע לצרף לנאשם פעילים נוספים המוכנים לבצע פיגוע התאבדות. כן עמד הנאשם בקשרים חובקי עולם עם פעילי טרור שונים.

 

נציין כי בין יתר ההכנות וההכשרות שעבר הנאשם, הוא אומן במשך כחודשיים באימונים צבאיים מתקדמים שנערכו במחנות צבאיים בקשמיר ובג`לאלבאד. בקשמיר – במחנה אימונים של תנועת אל אנצאר, ובג`לאלבאד- במחנה אימונים של ארגונו של אוסאמה בן לאדן, וזאת לאחר שתוחקר ואושר לאימון ע"י עוזר של אוסאמה בן לאדן- אבו חאמזה. בג`לאלבאד עבר הנאשם בין היתר אימונים בחומרים בלתי קונבנציונליים – כימיים ואימונים בהפעלת טילים.

 

הנאשם גייס פעילים למנגננון הצבאי שבראשו עמד, ואף יצר קשר לעניין זה עם שני ערבים ישראלים. בנוסף הקים מעבדת נפץ והחל בביצוע ניסויים.

 

מימוש תכניתו של הנאשם לא צלח סופו של דבר עקב מעצרו ע"י כוחות הביטחון.

 

נסקור להלן ביתר פירוט את המעשים המיוחסים לנאשם.

 

 

התשתית העובדתית שבבסיס העבירות בהן הורשע הנאשם

 

4. א.תחילת דרכו של הנאשם בארגון החמאס

 

הנאשם התגייס לארגון החמאס בשנת 1990 בהיותו כבן 17 וחברותו בארגון זה נמשכה עד ליום מעצרו. תחילה הצטרף לישיבות דעווה שבועיות, כאשר לא אחת יצא להפגנות עם חברי האוסרה אליה השתייך. בשנת 1993 החל הנאשם להשתתף בשיעורי דת במסגרת ארגון החמאס.

 

ב.פעילותו במנגנון הביטחון של ארגון החמאס: גיוס פעילים והפעלתם

 

בין השנים 1995-1993 היה הנאשם חבר בנוסף במנגנון הביטחון של ארגון החמאס. הוא גייס למנגנון זה שניים את מוחמד אבו ליבדה ואת איאד אבו שיחה. השניים העבירו לנאשם דיווחים אודות חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל ואודות תנועת כוחות צה"ל וישראלים. באחד הדוחות נמסר לנאשם כי ניתן לרצוח ישראלי שאחריו בוצע מעקב, וכמו כן הוצע ע"י אבו שיחה כי הוא ואבו ליבדה ייצרו מטעני נפץ על מנת לבצע פיגועים כנגד ישראלים באיזור בית לאהיה.

 

ג.יציאתו לפקיסטן והסכמתו לעבור אימונים צבאיים

 

במהלך חודש אוקטובר 1997 יצא הנאשם לפקיסטן לכנסים בנושאי דעווה. הנאשם קיבל לצורך נסיעה זו מימון בסך של כ- 500 דולר מפעיל החמאס אבו ליבדה.

במהלך אותן ישיבות הכיר הנאשם אדם בשם אמג`ד אבו ערב אשר הציע לו לעבור אימונים צבאיים בפקיסטן, והנאשם הסכים.

 

ד.האימונים הצבאיים בקשמיר ובג`לאלבאד

 

בחודש פברואר 1998 יצא הנאשם לקשמיר , ושם במחנה צבאי של תנועת אל אנצאר נפגש עם מנהיג התנועה- השיח` אליאס, ועבר אימונים צבאיים שכללו אימוני קראטה וכושר קרבי וכן אימוני פירוק, הרכבה וירי ברובה קלצ`ניקוב ובאקדח. בתום האימונים שארכו כחודש ימים נמסר לנאשם כי הוא יזומן לאימון נוסף.

 

בהמשך לאמור לעיל בחודש מרץ 1998 נאמר לנאשם כי הוא יוצא בליווי שניים נוספים למשרדו של אוסאמה בן לאדן בקאבול שבאפגניסטן. הנאשם הובא למשרד באפגניסטן, שם נפגש עם אבו חאמזה, אשר לגביו נאמר לו כי הוא עוזרו של בן לאדן. הנאשם תוחקר ע"י אבו חאמזה והמתין כשבוע מים עד למתן אישורו של אבו חאמזה להשתתפות הנאשם באימון המתוכנן. באותו שבוע התלווה הנאשם לשני פעילי ארגונו של בן לאדן לסיור במחנות הארגון.

בתום אותו שבוע נשלח הנאשם למחנה אימונים של הארגון בג`לאלבאד, שם במשך כחודש ימים עבר אימונים צבאיים שכללו הכנת מטעני נפץ בשיטות שונות (מטעני צינור מטענים מפחיות קולה, מטענים גדולים במזוודות ועוד), הכנת מנגנוני הפעלה שונים למטענים (פתיל השהייה, מעגל חשמלי וסוללה, קפסולת מי אש מטעני זריקה), הכנת מטענים מחומרים כימיים ו- T.N.T., הפעלה ופיצוץ של מטענים ואימון בהפעלת טילים.

 

על מנת להסוות את האימונים שעבר חזר הנאשם לפקיסטן ולמד קורס באוניברסיטת "עותומניה" בכדי שיוכל להציג תעודת סיום לימודים אם ישאל על סיבת שהותו מחוץ לאיזור.

 

ה.הנחיות שקיבל עם סיום האימונים

 

בתום האימונים שב הנאשם לפקיסטן לביתו של השיח` אבו עיאד עזאם – תושב הגדה המערבית שהינו פעיל תנועת אל אנצאר. הוא התבקש להשאיר את המחברת בה רשם את שיטות הכנת המטענים אצל אבו עיאד תוך שהאחרון הבטיח לנאשם לשלוח לו את החומר הרלוונטי באינטרנט.אבו עיאד הנחה את הנאשם לפעול בצוותא עם אבו ערב לגיוס חוליה לצורך ביצוע פעולות צבאיות ופיגועים בישראל. הנאשם הסכים.

 

ו.המפגש עם מנהיג החמאס- השיח` יאסין, וקבלת המימון להקמת התשתית הצבאית לפיגועים

 

עם חזרתו של הנאשם לאיזור בסביבות חודש יולי 1998 יזם הנאשם פגישה עם השיח` יאסין במסווה של התייעצות דתית. הנאשם דיווח לשיח` יאסין על האימונים הצבאיים שעבר ועל תכניתו להקים תשתית צבאית שתבצע פיגועים נגד ישראל. השיח` יאסין הנחה את הנאשם באשר ליצירת נקודת משלש סודית ולנוהל העברת אשגרים ביניהם, וכשלושה חודשים לאחר מכן בסוף שנת 1998 העביר השיח` יאסין לחשבון הבנק שפתח הנאשם בהנחייתו 5,000 דולר לצורך מימון פעילותו.

יצויין כי הנאשם אף מינה איש קשר מטעמו לנושא.

 

ז.פעולות שביצע הנאשם לקידום הקמת התשתית הצבאית לביצוע הפיגועים

 

בהמשך על מנת לקדם את הקמתה של התשתית הצבאית לביצוע הפיגועים ביצע הנאשם את שורת הפעולות הבאות מול גורמים שונים:

 

1.הנאשם גייס למנגנון הצבאי שהקים את פעיל החמאס אבו ליבדה, אשר היה בעל ידע בייצור מטעני נפץ ובשימוש במחשבים ובאמצעי תקשורת אחרים (אבו ליבדה החזיק ברשותו החל משנת 1997 חומרי חבלה: 5 ק"ג T.N.T , 5 רימוני מילס ו 250 גרם C-4 , ובשנת 1993 הכין מטען צינור זווית, אותו הנאשם ניסה להפעיל , אולם המטען לא התפוצץ). הנאשם הציע לאבו ליבדה לעבור אימונים צבאיים לצורך ביצוע הפיגועים נגד ישראל;

2.הנאשם התקשר מספר פעמים לפעיל תנועת אל אנצאר בארה"ב בשם אבו עאזי,

3.ביקש את אבו ליבדה לקשרם באמצעות האינטרנט ובאמצעות פלאפונים עם ארגון אל אנצאר בפקיסטן, וזאת תוך שנסתייעו בכסף שקיבל הנאשם מהשיח` יאסין;

4.הנאשם ואבו ליבדה יצרו קשר אינטרנטי עם אבו עיאד, פעיל "אל אנצאר" מפקיסטן, על מנת שישלח להם את חומר ההדרכה בדבר הכנת מטעני הנפץ;

5.הנאשם יצר קשר אינטרנטי עם פעיל הארגון מבריטניה אבו חוציפה בבקשו מהאחרון להגיע לאיזור על מנת לעזור בביצוע פגועים. אבו חוציפה אישר את הגעתו.

 

ח.גיבוש התוכניות לביצוע פיגועי התופת באיזור ובישראל

 

הנאשם ומוחמד אבו ליבדה תכננו לבצע פיגועים ממספר סוגים:

1.פיגועים בשווקים, במקומות אחרים שהינם הומי אדם, בשכונות מגורים ובמתקנים צבאיים באמצעות מטעני נפץ שיופעלו ע"י פלאפונים.

בחודש מרץ 2000 תכנן הנאשם לבצע האמור על מנת להביא לשחרורם של אסירים פלסטינאים, תוך שהציע כי המטענים יופעלו אם ממשלת ישראל לא תיענה לדרישה.

2.פיגוע נפץ על הציר המוביל לנצרים - הנאשם עקב לשם כך אחר תנועת השיירות על הציר ואחר לוחות הזמנים הרלוונטיים.

3.פיגועים נגד הישוב נצרים וישובים יהודיים נוספים באיזור, בתחילת 1999 תכנן הנאשם להשליך מטענים לעבר חיילי צה"ל המוצבים בשערי הישובים. עקב סירובו של אבו ליבדה לבצע פיגוע מסוג זה אמר לו הנאשם כי ישנו אדם אחר אשר יהיה מוכן לבצע את הפיגוע עימו, ואף יהא מוכן לבצע פיגוע התאבדות.

4.חטיפת חיילי צה"ל- אבו ליבדה תכנן להזריק לחייל שיחטפו חומר הרדמה, אותו אמור היה הנאשם להשיג. בהמשך לכך ערך אבו ליבדה ניסוי תוך הזרקת חומר לארנב שנפטר כתוצאה מכך. כן הכין אבו ליבדה מכשיר חשמלי מאולתר לשימוש כשוקר חשמלי.

הנאשם תכנן לבצע זאת בחודש מרץ 2000 במטרה להביא לשחרורם של אסירים פלסטינים, כמפורט בסעיף 1) לעיל.

 

ט.מימוש התכנית להסתייע למטרת ביצוע הפיגועים בערבים ישראלים, שיועברו הכשרה צבאית בפקיסטן

 

הנאשם ואבו ליבדה תכננו לגייס למטרת ביצוע הפיגועים גם ערבים ישראלים, היכולים לנוע ללא הגבלה, ואשר להם מידע אודות צה"ל. הנאשם תכנן להכשירם תחילה באימונים צבאיים שיערכו בפקיסטן.

בעקבות האמור יצרו השניים קשר עם שני ערבים ישראלים, תושבי אום אל פאחם, שהינם חברי התנועה האיסלאמית בישראל.

 

 

י.גיוס פעילים נוספים שיעברו העשרה צבאית בפקיסטן

 

בנוסף בסוף שנת 1998 וכחודש לאחר קבלת 5,000 הדולר מהשיח` יאסין, פנה הנאשם לקרוב משפחתו על מנת שיגייס פעילים אותם ישלח הנאשם לאימונים צבאיים בפקיסטן מטעם המנגנון הצבאי של ארגון החמאס.

לאחר מספר ימים עודכן הנאשם באשר לשני מועמדים , והחליט לשלוח לאימונים אחד מהם- את נידאל אבו ליבדה.

 

יא.הקמת מעבדה לחומרי נפץ וייצור מנגנוני מטעני חבלה

 

בשנת 1999 ביקש הנאשם את אבו ליבדה להקים מעבדה לחומרי נפץ לצורך ביצוע הפיגועים נגד היהודים. הנאשם ציידו ב- 2000 ₪ לרכישת החומרים , וציין כי ירכוש בנוסף בעצמו חומרים כימיים לצורך הכנת המטענים.

הנאשם נתן לאבו ליבדה צנצנת ובה אבקה לבנה, בהזהירו אותו כי מדובר ב"חומר רגיש".

 

בחודש מאי 2000 ייצרו הנאשם ואבו ליבדה מנגנונים של מטעני חבלה המופעלים ע"י פלאפונים, במימון הכסף שהועבר לנאשם ע"י השיח` יאסין. השניים ערכו ניסויי הפעלה שצלחו סופו של דבר , ובהמשך תכננו להכין מטען נפץ נוסף באמצעות נפצים.

 

יב.שני מפגשים נוספים עם השיח` יאסין וקבלת ברכתו ומימונו לתוכניתו של הנאשם

 

בביקור נוסף אצל מנהיג החמאס, השיח` יאסין , אמר השיח` יאסין לנאשם כי עליו לבצע פעילות לבדו על מנת להוכיח את עצמו. 

בחודש אפריל 2000 בביקור שלישי אצל השיח` יאסין עדכנו הנאשם בדבר תכניתו לצאת שוב לפקיסטן בצוותא עם אבו ליבדה כדי לעבור אימונים צבאיים נוספים מטעם ארגון החמאס ולשם הבאת חומר הדרכה להכנת מטעני נפץ.

באשגר שקדם לביקור זה ציין הנאשם בנוסף, כי הוא ידאג גם לשלושת האנשים הנוספים שיוצאים לאימונים הצבאיים , נידאל אבו ליבדה ושני האזרחים הישראלים.

השיח` יאסין נתן את ברכתו והפקיד בחשבון הבנק של הנאשם 5,000 דולר נוספים. השיח` יסין אמר לנאשם עוד כי ישנם פעילים המוכנים לבצע פיגוע התאבדות וכל פעילות בהתאם לתוכניתו של הנאשם וכי הם יצורפו אליו.

 

יג.ההערכות ליציאתם של הנאשם ואבו ליבדה לאימונים צבאיים נוספים באפגניסטן

 

במהלך החודשים מאי- יוני 2000 הנאשם ואבו ליבדה תכננו כאמור לעיל לצאת לפקיסטן ומשם לאפגניסטן על מנת לעבור אימונים צבאיים (שבכללם הפעלת מטעני נפץ באמצעות פלאפונים שיקחו עימם) לחדש את הקשר עם אבו עיאד ולקבל את חומר ההדרכה להכנת מטעני הנפץ. הנאשם תכנן בנוסף לארגן לנידאל אבו ליבדה את האימון הצבאי בפקיסטן.

הנאשם ואבו ליבדה היסוו את נסיעתם לפקיסטן באמתלה של יציאה לירדן לצורך קבלת טיפול רפואי קיבלו את ההיתרים ליציאתם ורכשו כרטיסי טיסה בכסף שנתקבל מהשיח` יאסין.

טרם יציאתם הציע הנאשם לצאת לחברון על מנת לגייס למנגנון שהקים אדם נוסף המוכר לו , ואולם תכניתו זו לא יצאה לפועל עקב יציאתם לנסיעה.

ביום 1.6.00.נסעו הנאשם ואבו ליבדה לשדה התעופה בדהנייה במטרה לצאת לאימוני הנשק והחבלה. אבו ליבדה לקח עימו שני פלאפונים לצורך אימון בפיצוץ מטעני נפץ באמצעותם כמתוכנן הנאשם לקח עימו כ-3,000 דולר שמקורם בכסף שהועבר אליו מהשיח` יאסין.

 

 

יד.מעצרו של הנאשם ויציאת אבו ליבדה ואבו שיחה לישראל במטרה לאתר מקומות לביצוע פיגועים

 

תכניתם של הנאשם ואבו ליבדה לא יצאה לפועל נוכח מעצרו של הנאשם במעבר רפיח. אבו ליבדה אשר נסע לירדן חזר למחרת עקב מעצרו של הנאשם , ואולם בהמשך ביום 14.6.00 יצא לשטח ישראל בצוותא עם איאד אבו שיחה על מנת לאתר מקומות לביצוע פיגועים.

 

עתירות הצדדים לעונש

 

5.התובע הצבאי , סרן שור, עתר כי ביהמ"ש ישית על הנאשם עונש של שלושים שנות מאסר לריצוי בפועל בצירוף מאסר מותנה.

התובע הגיש לעיון ביהמ"ש מספר תקדימים ופסקי דין-אזח"ע 163/99 ; ע"פ 6613/99 ; ע` איו"ש 106+121/01 ; פ"ח (מחוז – ירושלים) 004049/01 .

 

6.סניגורו של הנאשם , עו"ד רוזנטל , עתר כי ביהמ"ש לא ימצה את הדין עם מרשו בהפנותו לתקדימים הבאים- ע` אזח"ע 11/00 ; ע` איו"ש 77/01 ; איו"ש 106+121/01 (אשר הוגש אף מטעם התביעה הצבאית).

 

7.הנאשם בדברו האחרון מסר כי אין לו להוסיף על דברי סניגורו.

 

שיקולי הענישה במקרה זה

 

8.א.התמשכות והחרפת מסכת הפעילות הטרוריסטית של הנאשם

 

מסכת פעילותו הטרוריסטית החמורה של הנאשם אשר נסקרה על ידינו בהרחבה רבה לעיל מאופיינת בעליית מדרגה ככל שהשנים נקפו במהלך תקופה שנמשכה כעשור שנים מגיל 17 ועד לגיל 27 עת נעצר.

 

ראשית דרכו של הנאשם בכל הנוגע לארגוני טרור היתה בשנת 1990 עת התגייס לארגון החמאס- תנועה אשר חרתה על דגלה כמטרה הרג של חפים מפשע תחילה השתתף הנאשם אך בישיבות דעווה, ואולם בהמשך התעצמה פעילותו לכדי פעילות טרוריסטית ארגונית צבאית בינלאומית.

 

ב.נחישות במימוש תכניות פיגועי התופת וחטיפות החיילים

 

הנאשם גילה במעשיו הנלוזים התמדה ונחישות רבה להוציא לפועל את תוכניתו הנפשעת בדבר ביצוע פיגועי תופת רצחניים מסוגים שונים באיזור ובישראל ובדבר חטיפתם של חיילי צה"ל.

 

הנאשם שאף בין היתר לבצע פיגועים אלו כמנוף לשחרורם של אסירים פלסטינאים תוך העמדת אולטימטום לממשלת ישראל.

 

ג.תפקידו המרכזי של הנאשם וקשריו עם ארגוני טרור ומנהיגיהם ברחבי העולם

 

במסגרת תשתית ההתארגנות הטרוריסטית שהקים לצורך ביצוע הפיגועים ובתוואי התכניות שרקם תפקידו של הנאשם היה חשוב ומרכזי הוא היה היוזם , הרוח החיה, הדמות הדומיננטית , מוקד הידע והכוח והמניע.

 

הנאשם במו ידיו הקים את מנגנון הפעילות תוך שגייס אחרים (ועמד לגייס נוספים) והגדיל את מעגל הפעילים מוכווני אותה משימה.

 

הנאשם הגה רעיונות מרעיונות שונים לצורך קידום מטרתו ונקט מהלכים רבים לצורך הגשמתה, תוך שפנה לגורמים רבים מארגוני טרור שונים ברחבי העולם ואף לבכירים שבהם.

הוא היה זה אשר פנה מיוזמתו למנהיג החמאס- השיח` יאסין, לצורך קבלת ברכתו ותמיכתו בביצוע פיגועי התופת.השיח` יאסין העמיד לרשות הנאשם למטרה זו מימון כספי שעמד עד ליום מעצרו של הנאשם על 10,000 דולר. כמו כן בהמשך הציע השיח` יאסין לצרף לנאשם פעילים נוספים המוכנים לבצע פיגועי התאבדות. הנאשם נפגש עם השיח` יאסין שלוש פעמים.

הנאשם נפגש בקשמיר עם מנהיג תנועת "אל אנצאר" – השיח` אליאס - ובאפגניסטן נפגש עם אבו חמזה , שלגביו נאמר לו כי הוא עוזרו של אוסאמה בן לאדן. לנאשם אף נערך סיור במחנות ארגונו של בן לאדן באפגניסטן.

 

ד.תכנון והכנה- אימונים צבאיים

 

הנאשם פעל תוך תכנון מדוקדק מראש והכנה מוקדמת. הוא עצמו אומן במשך כחודשיים באימונים צבאיים שנערכו במחנות צבאיים בקשמיר ובג`לאלבאד. בקשמיר – במחנה צבאי של תנועת אל אנצאר שם נפגש כאמור עם מנהיג התנועה – השייח` אליאס, ובהמשך בג`לאלבאד- במחנה אימונים של ארגונו של אוסאמה בן לאדן. הנאשם התכוון להעביר אף את הפעילים אותם גייס הכשרה צבאית דומה בפקיסטן ובאפגניסטן ולצאת בעצמו לאימון צבאי נוסף עם אבו ליבדה הפעיל שאותו גייס גם כן.

 

ה.מסוכנות- אימונים לגבי מטעני חבלה המורכבים מחומרים בלתי קונבנציונליים; הפעלת טילים

 

באשר לאופי ההכשרה הצבאית שעבר הנאשם למסוכנות הנובעת מן הנאשם עקב כך נציין כי מדובר היה באימונים צבאיים מתקדמים אשר כללו בין היתר אימונים בנוגע להכנת מטענים בלתי קונבנציונליים – מטענים כימיים ואימוני הפעלת טילים.

 

ו."שכלול" התכניות – ניסויים גיוס ערבים ישראליים; הקמת מעבדת נפץ

 

הנאשם "שכלל" ו"שיפר" כל אותה עת את דרכי הפעולה המתוכננות לביצוע פיגועי התופת.

כאמור לעיל תכנן הנאשם לבצע פיגועים בן היתר על דרך הפעלת מטעני נפץ באמצעות פלאפונים וכמו כן תכנן לבצע חטיפות של חיילי צה"ל תוך שהפעיל אותו גייס- אבו ליבדה, תכנן להזריק לחיילים שייחטפו חומר הרדמה, אותו אמור היה הנאשם להשיג. כמפורט לעיל אבו ליבדה אף ערך ניסוי אכזרי בעניין זה בהזריקו חומר לארנב שנפטר כתוצאה מכך. כן הכין אבו ליבדה מכשיר חשמלי מאולתר לשימוש כשוקר חשמלי.

 

"שכלול" נוסף של תוכניתו של הנאשם היה הצעדים שנקט לענייין גיוסם של ערבים ישראלים אשר יסייעו בידו בביצוע הפיגועים, תוך ניצול יכולתם לנוע באופן חופשי בשטח ישראל ויכולתם לספק לו ולאבו ליבדה מידע אודות צה"ל. הנאשם ואבו ליבדה כאמור הספיקו ליצור קשר עם שני ערבים ישראלים תושבי אום אל פאחם מתוך כוונה להפעילם לביצוע המשימה.

 

כמו כן יזם הנאשם הקמתה של מעבדה לחומרי נפץ שבה ייצרו הוא ואבו ליבדה מנגנונים של מטעני חבלה. הנאשם התכוון לייצר במעבדה זו אף מטעני חבלה בלתי קונבנציונליים כימיים.

בהקשר זה הננו מוצאים לדחות את טענתו של הסניגור המלומד, עו"ד רוזנטל, בדבר שיקול לקולא הנעוץ בהעדר יכולת ריאלית בידי נאשם להרכיב מטעני חבלה מאותם סוגים שנלמדו באימונים הצבאיים שעבר בשל, כטענת הסניגור, העובדה כי הרישומים שערך נשארו בידי אבו עיאד. עינינו הרואות כי בעובדה זו לא היה משום רועץ לנאשם לייצר בעצמו מטעני חבלה.

 

ז.פעילות ממשית, רציפה ואינטנסיבית

 

כעולה מכתב האישום לא מדובר היה במקרה זה בתוכניות בעלמא. קשירת הקשר לביצוע הפיגועים והחטיפות לא התמצתה בדיבור בלבד אלא התקדמה לכלל מעשים של ממש. הנאשם פעל בנמרצות באופן מתמשך ורצוף בכל דרך אפשרית, תוך יצירת קשר עם פעילי טרור זוטרים ובכירים ברחבי העולם ותוך ניצול אמצעי תקשורת מתקדמים כדוגמת האינטרנט , וכל זאת למען השגת מטרתו- ביצוע פיגועי תופת וחטיפות חיילים באיזור ובישראל.

 

ח.סיכול התכנית עקב מעצרו של הנאשם (בסייג)

 

אין לזקוף לזכותו של הנאשם את העובדה כי לא צלח בידו לממש תוכניתו בדבר ביצוע פיגועי התופת וחטיפות החיילים , שכן הוצאת תכניתו אל הפועל סוכלה לא בשל חרטה מצידו או סיבה אחרת הנעוצה בנאשם אלא אך תודות לנסיבות חיצוניות- מעצרו ע"י כוחות הביטחון. לא רק זאת אלא שהפעילים אותם גייס המשיכו בשליחותם למען השלמת תוכניתו- אבו ליבדה ואבו שיחה יצאו לשטח ישראל ביום 14.6.00 על מנת לאתר מקומות לביצוע פיגועים.

 

ט.האינטרס הציבורי נוכח המסוכנות הנשקפת מן הנאשם

 

אין כל ספק בדבר פוטנציאל המסוכנות אשר גלום היה במעשיו של הנאשם, ואשר נשקף הימנו אף כיום נוכח הכשרתו הצבאית ואימוני החבלה המתקדמים שעבר; תוך שהנאשם הפך ל"מוקד ידע" בתחום הטרור; בהסתמך על קשריו הבינלאומיים חובקי העולם עם פעילי ארגוני הטרור ומנהיגיהם ברחבי העולם, ובהתחשב בכוונה הנפשעת אותן התאווה לממש בנחישות- הרג המוני של חפים מפשע וחטיפת חיילי צה"ל.

יוער בהקשר זה כי הנאשם אשר פעל מתוך מניע אידיאולוגי לפגוע בחיילי צה"ל וביהודים באיזור ובישראל, לא הביע בפני ביהמ"ש כל הרהור חרטה על מעשיו ולא גילה כל סימן להפנמת החומרה שבמעשיו.

בנסיבות אלה בבוא ביהמ"ש לגזור את עונשו של הנאשם על ביהמ"ש לוודא את הרחקתו של הנאשם מן הציבור לתקופה ממושכת.

 

י. צרכי ההרתעה

 

באשר לפן ההרתעתי הכרוך בשיקולים הרלוונטיים לגזירת העונש, מצאנו להביא מדברי ביהמ"ש המחוזי בירושלים בגזר דינו בתיק פ.ח. 004049/01 מדינת ישראל נ` בלאל (בן מוחמד) עודה, שם נאמר:

 

          "הנאשם היווה חוליה חשובה בחוליית טרור, שתכננה פיגועים לשם קטילת חיים , ורק בדרך נס לא                 הסתיימו הפעולות ברצח המוני אליו התאווה הנאשם.

           הנחת פצצות באוטובוסים ובמכוניות תופת ברחוב העיר הם מעשים מרושעים ונבזיים מאין כמותם.              מדובר במכת מדינה שהינה נסיבה לחומרה בשל הצורך בהרתעת הרבים."

 

הננו סוברים כי נוכח פני התקופה הקשה בה אנו מצויים שבה ביצוע פיגועי תופת וקטילת חיי חפים מפשע הינו בגדר תופעה רחבת היקף הפושה באיזור ובישראל, הרי שבעת גזירת עונשו של הנאשם יש ליתן משקל של ממש לצורכי ההרתעה לא רק הרתעת הנאשם אלא אף הרתעת הרבים "למען יראו וייראו".

 

יא.נסיבות לקולא

 

הנאשם הינו כבן 30 כיום.

בצד היבטי החומרה אותם מנינו לעיל ניתן לציין מנגד בין היתר את היות הנאשם בעל עבר תקין (הגם שלא ניתן להתעלם מן העובדה כי החל בביצוע העבירות כבר בגיל 17).

כמו כן מצאנו להתחשב בהודאתו של הנאשם אשר היה בה כדי לייעל במידה מסויימת את הליכי המשפט בעניינו, אף שנסייג ונאמר כי הודאתו בכתב האישום המתוקן באה בשלב מאוחר יחסית של משפטו ולאחר שהוחל בשמיעתן של הראיות.

 

9.ההלכה הנוהגת לעניין רמת הענישה הראוייה

 

עיינו בכובד ראש בכלל הפסיקה שהוגשה ע"י הצדדים ובתקדימים נוספים. מטבע הדברים לא נמצא מקרה אשר יהא זהה בנסיבותיו לעניינו של הנאשם שבפנינו.

 

עם זאת מצאנו לתמוך יתדותינו בין היתר בפסק דינו של ביהמ"ש העליון- ע"פ 6613/99 סטיבן סמירק נ` מ"י. באותו מקרה דחה ביהמ"ש את ערעור ההגנה על הרשעת המערער בעבירות הבאות:

א.      קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמתו בישראל, לפי סעיף 99 ו- 92 לחוק העונשין. תשל"ז -1977 (להלן: "חוק העונשין").

ב.       קשירת קשר למסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, לפי סעיף 111 ו- 92 לחוק העונשין.

ג.        חברות בארגון טרור, לפי סעיף 3 לפקודה למניעת טרור, תש"ח-1948 .

 

ביהמ"ש העליון, מפי כב` השופטת בייניש, קבע כי:

          "....הוכח שהמערער הצטרף לפעילות בארגון החיזבאללה בלבנון והגיע לארץ על פי תכנית שנרקמה             בינו לבין מפעיליו בארגון על מנת לאסוף מידע על מקומות פוטנציאליים בישראל לביצוע פיגוע                  המוני.

          ...המערער פעל מתוך מניע אידיאלוגי לפגוע במדינת ישראל ובאזרחיה, והיה נחוש בדעתו לאסוף 

          מידע    אודות מקומות הומי אדם בישראל כהכנה לביצוע של פיגוע המוני. אך בזכות שיתוף פעולה  

          בין כוחות הביטחון בארץ ובחו"ל נעצר המערער מיד עם הגיעו לארץ, ובכך סוכלה הוצאת

          תכניתו אל הפועל"

 

ביהמ"ש הוסיף וקבע כי:

       "....בנסיבות אלה העונש שנגזר עליו אינו חמור כלל".

ביהמ"ש העליון הותיר על כנו את העונש שנגזר על המערער בביהמ"ש המחוזי בתל אביב 10 שנות מאסר לריצוי בפועל.

 

מצאנו בפסק דין זה משום אמת מידה לגיבוש אמת הענישה הראויה במקרה שבפנינו.

נדגיש כי מסכת מעשיו של הנאשם שבפנינו הינה חמורה לאין ערוך ממעשהו של המערער נוכח היקפה, התמשכותה על פני כעשור שנים, תפקידו המרכזי של הנאשם בהתארגנות, קשריו חובקי העולם עם גורמי טרור שונים, גיוסם של נוספים לביצוע המשימה, סוג ההכשרה הצבאית שעבר, הידע שצבר בתחום הטרור והמסוכנות הנובעת הימנו נוכח כלל האפיונים לחומרא אותם פירטנו בהרחבה בסעיף 8 לעיל.

 

סוף דבר

 

10.הנה כי כן בהתחשב בכלל נסיבות המקרה אשר פורטו בהרחבה לעיל ובשיקולים השונים העומדים על הפרק ונוכח ההלכה הנוהגת הננו גוזרים על הנאשם את העונשים הבאים:

 

27 שנות מאסר לריצוי בפועל ומניינן החל מיום מעצרו של הנאשם.

 

חמש(5) שנות מאסר על תנאי למשך חמש (5) שנים מיום סיום ריצוי עונשו, והתנאי הוא כי לא יעבור אף אחת מן העבירות הבאות- כל עבירה לפי סעיף 85 לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945; עבירה לפי סעיף 51 או 53 לצו בדבר הוראות ביטחון, תש"ל 1970, או כל עבירה על הצו בדבר איסור אימונים ומגעים עם ארגון עויין ( אזח"ע) (מס` 250) תשכ"ט- 1969.

 

11.זכות ערעור תוך 30 יום מהיום.

 

12.ניתן והודע היום 3.2.03 בפומבי ובמעמד הצדדים.

 

 

רס"ן גיא שחם                     סא"ל סיגל משעל                רס"ן ניצן ממרוד

שופט                                       אב"ד                           שופט

 

 03/02/2003חדשות
ארצות הברית  | סטודנט לשעבר הורשע בגניבת מידע  
אירופה  | נערכים להתמודד עם פשיעה קיברנטית  
ישראל  | האינטרנט מונע חלופה של מעצר בית לחשודים  

מאמרים
ארצות הברית  | שדי האינטרנט: פרסומות ``פופ אפ``, ריגול ושיתופי קובץ  
ישראל  | אמנה בינלאומית לפשיעה קיברנטית  
ישראל  | אינטרנט פלילי - אינטרנט אקסטרה 75  

פסיקה
ישראל  | ת``פ 3807-09 (השלום ראשון לציון) מדינת ישראל נ פפיסמלוב ואח`  
ישראל  | תפ 7166/08 (מחוזי חיפה) מדינת ישראל נ` ראפת חוגיראת  
ישראל  | פ 1358/08 (שלום באר שבע) מדינת ישראל נ` יצחק חן  

חקיקה
ישראל  | הצעת חוק העונשין (תיקון- משחקים אסורים, הגרלות והימורים ברשת האינטרנט), התשס``ז  
ישראל  | חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-נתוני תקשורת), התשס``ח - 2007  
ישראל  | תיקון פקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) (תפיסת חומר מחשב), התשס``ג 2003  

מקורות מקוונים
קנדה  | המרכז הבינלאומי למניעת הפשיעה - ICPC  
גרמניה  | המרכז האינטרנטי למחקרי שחיתות - ICGG  
אילינוי  | הלשכה הלאומית לפשעי ביטוח - NICB  

מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022