Share
מאשאפ, וידג`ט, גדג`ט, רימיקס ופייפס (Mashup, widget, gadget, remix, pipes) הם משפחה שלמה של מושגים ופעולות שאפשר לעשות ברשת, שיש הטוענים שהם העתיד. שנת 2007, טוענים רבים, היא השנה של הוידג`ט והרימיקס. היו שלום דף הבית והבלוג, ברוכים הבאים פייפס ומאשאפ. הנה מילון קצר לעתיד.

מאשאפ, וידג`ט, גדג`ט, רימיקס ופייפס (Mashup, widget, gadget, remix, pipes) הם משפחה שלמה של מושגים ופעולות שאפשר לעשות ברשת, שיש הטוענים שהם העתיד. שנת 2007, טוענים רבים, היא השנה של הוידג`ט והרימיקס. היו שלום דף הבית והבלוג, ברוכים הבאים פייפס ומאשאפ. הנה מילון קצר לעתיד.
 
מאשאפ (Mashup) הוא אתר, או תוכנה המנהלת אתר, המאפשרים לצרף תוכן משני מקורות או יותר, להציגם יחד, ובמקרים מסוימים אפילו לחבר אותם. בחלק מהמקרים אתר המקור של התוכן מייצר ומפיץ גם את הטכנולוגיה שמאפשרת את החיבור. באחרים, התוכן "נלקח" מאתר המקור ללא אישור. עדיין לא ברורה התרבות שתיווצר סביב המאשאפס, אבל ברור שמתהווה טרנד חדש. עורכי דין רבים בוודאי כבר מחככים ידיים בהנאה לנוכח ההזדמנויות העסקיות הממתינות למומחי הפרות זכויות קניין רוחני.
 
וידג`ט (Widget) הן תוכניות זעירות, המאפשרות למשוך מהרשת זרם של נתונים לאתרים. באין-ספור בלוגים, אתרי מכירות או סתם דפים אישיים אפשר לפגוש וידג`טס שהודבקו בפינה כדי להציג את דבר המפרסם, לספק חדשות, עדכונים מהבורסה או כל מידע אחר. יש גם וידג`טס המאפשרים להציג מפה רלבנטית מתוך מסד נתונים של מפות, או תמונה מתוך אוסף גדול. רבים מבעלי הדפים והאתרים אוהבים את הוידג`טס ככלי להחייאת דפים סטטיים ומשעממים.
 
האם הוידג`טס של היום מחליפים את הווב כפי שהכרנו אותו עד אתמול? בקצוות שונים של הרשת החלו מדברים על "כלכלת הוידג`טס" החדשה. והענקים, כמו מייקרוסופט וגוגל, נכנסים לתמונה ומהר.
מייקרוסופט כללה במערכת ההפעלה החדשה שלה תוכנות קטנות או יישומונים כמו וידג`טס, שאותם היא מכנה גדג`טס (Gadgets). הגדג`טס של מייקרוסופט מאפשרים למשתמשים לתבל את חוויית השימוש במחשב בטעמים המועדפים עליהם. אפשר להוסיף גדג`טס של מייקרוסופט לאתרי חיפוש תוכן של מייקרוסופט, כמו live.com, או לאתרי רישות חברתי כמו spaces.live.com. אפשר גם לשלב גדג`טס ישירות על-גבי מסך מערכת ההפעלה, ואפילו על-גבי אמצעים אחרים כמו טלפון סלולרי, שיש להם איזה שהוא רכיב של מייקרוסופט. כל-כך הרבה מייקרוסופט גדג`טס, שכמעט אפשר לשכוח שהמילה גדג`טס היא הגרסה של מייקרוסופט לחידוש של אפל - שם קראו לאותם יישומונים וידג`טס שנים רבות מוקדם יותר.
 
גם גוגל מציעה גדג`טס, כלומר וידג`טס, כחלק מתוכנת ה-desktop שהיא מציעה לגולשיה, או מעל-גבי דף הבית שלה. מי שמוכן להתחבר בצורה יותר אינטימית לגוגל יכול לקבל התקנה של וידג`טס, כלומר גדג`טס, מתוך תפריט עשיר של אלפי גדג`טס צבעוניים המתחרים על תשומת הלב ושטח המסך. תוכל להתקין גדג`ט "חנוני" של שערי חליפין במט"ח, או למקם בפאתי דף הבית שלך גדג`ט המאפשר משחק שש בש. יש לגוגל גדג`ט המעדכן אותך בזמן אמיתי על רמת הכוננות נגד טרוריזם, וגם גדג`ט המציג את פסוקו של יום מן המקורות.
 
רימיקס (remix) הוא מושג מעולם המוזיקה. ביצועים והקלטות של שירים יכולים לקבל טיפול של עריכה מחדש. מאז הדיגיטציה של הקלטות, הוכפלה הנגישות, וערבובן מחדש של יצירות מוזיקליות (ה"רימיקס") נעשה נגיש, ולכן נפוץ יותר. באמצעות הרימיקס אפשר להוסיף או לגרוע קולות או כלים. אפשר להחליף מקצב או חלוקת תפקידים, לעצב מחדש את הסדר או לבחור אוקטבה אחרת. הרימיקס הוא מגרש המשחקים והניסויים של המוזיקה האלטרנטיבית. ולאחרונה, כפי שאפשר לצפות, הרימיקס מוצא את דרכו גם אל תחומי יצירה אחרים: יש רימיקס של סוגי מזון (קוקה קולה הכריזו על רימיקס של המשקה "ספרייט"), יש רימיקס של אופנה. לא מפתיע לכן לגלות שהרימיקס הגיע גם אל הרשת.
 
אחת השיטות הבדוקות להצלחה ברשת הייתה מאז ומתמיד גישת האירוח, הערבוב והתיווך. טוב לבשל על בסיס מצרכיהם של חבריך, ואם אפשר אז גם בסירים ציבוריים, לא כאלה שאתה צריך לשטוף בעצמך. כך הצליחו, כל אחד בתורו, TCP/IP וחלונות, הדפדפנים וגוגל. ובמקום שחבוי סוד הצלחתם של אלה, כנראה מתחבא גם ניבוי ההצלחה של מנגנוני הגדג`טס והפייפינג.
 
TCP/IP, כלומר הפרוטוקול שאיפשר את הרשת מלכתחילה, הצליח מעל לכל מתחריו בגלל התאימות שלו ליצרנים שונים. TCP/IP היה אולי הרימיקס הטכנולוגי המיתולוגי. "חלונות" קידמה את מייקרוסופט לאימפריה שהיא היום בכך שהציעה מקום מפגש ומסד לפעילות של אחרים. מערכת ההפעלה הייתה המרשם להצלחה בתחילת שנות ה-90. הדפדפן, תחילה זה של נטסקייפ, ואחר כך של מייקרוסופט, היה להצלחה ההיסטרית של אמצע שנות ה-90 באשר הוא הציע אכסניה לדפים אין-ספור שיצרו אחרים. פעם אחרי פעם מתברר ש"מלך הגבעה" הוא מי שבנה את האכסניה וגבה את השכירות מדיירי המשנה שהשתכנו בה. רימיקס הוא (רק?) סוג מתוחכם יותר של אכסניה.
 
בשבועות האחרונים הושקו בקצוות שונים של הרשת זרם של אתרים המערבבים מחדש את הרשת. לפחות נכון להיום, רימיקס נראה כמו הפרס בתחרות האירוח הנוכחית. תוך שימוש בוידג`טס ובגדג`טס, וגם ב-RSS ובעמודי אינטרנט מן הסוג הישן והחביב, הופיעו פתאום, כפטריות אחר הגשם, עוד ועוד אתרים המציעים אפשרויות של רימיקס דיגיטלי. נראה שרק אתמול התחרו ביניהם האתרים השונים על אירוח של דף הבית שלך, הדואר האלקטרוני שלך, התמונות שלך, או הווידאו. ועכשיו הם נדחפים בתור כדי לאפשר לך לאכסן אצלם את התוכן של צד ג`, מוצג באמצעות התוכנה של צד ד`.
 
המשחק, לפחות השבוע, הוא של רימיקס של גאדג`טים. jeteye.com ו-reblog.com מזמינים את הגולשים לארגן אצלם את התכנים שאספו ממקורות אחרים. מייקרוסופט השיקו את Microsoft Connected Services. מצרפת מכה גלים האתר netvibes.com, ואילו מגרמניה, מארצות הברית וממלזיה מוצע שירות דומה על-ידי pageflakes.com. ביאהו השיקו אתר המציע שיטה מתוחכמת במיוחד לערבב את הוידג`טס. נסו את ה"פייפס" (צינורות) שיאהו מציעה לערבוביה של ממש בין וידג`טס, ותראו!
 
ככל שמתרבים המוצרים והתבלינים שעל מדפי הוידג`טים, הולכת ומשתבחת אמנות הערבוב, והולך ומתעדן טעמם של הגולשים. כבר די ברור שהוידג`טס והמאשאפ אינם רק תחביב: זהו שדה קרב חדש להתגוששות עסקית של ענקי הרשת, וזירה חדשה ליצירתיות של מחדשיה. איך נפענח את התופעה הקולינרית, הוידג`טית-גדג`טית-רימיקסית-מאשאפית הזאת? למי שנושא איתו טיפה של יידישקייט יש אולי אסוציאציה של מה שנקרא "כלאיים". ביהדות האורתודוקסית אסור לערבב: אסור לזרוע בסמוך לגפן זרעים של תבואה, קטניות או ירקות. אסור לרתום ביחד שור וחמור, אסור ללבוש בגד העשוי מצמר ופשתן ביחד. ומה נאמר על וידג`ט של יאהו בצמידות לגדג`ט של גוגל? שעטנז זה רע. אבל לא ברשת. רימיקס ופיפינג ומאשאפ הם שעטנז טורבו. והם המילה האחרונה.


15/03/2007חדשות
ישראל  | Social Media and the Commodification of Community  
ארצות הברית  | האמריקנים הופכים ל``טכנולוגיים`` יותר ויותר  
ישראל  | כנס יום השימושיות העולמי 2007  

מאמרים
ישראל  | דיני רשת באוירה פורימית  
ישראל  | האם האינטרנט מטמטם? תגובה לזוכת פרס נובל  
ארצות הברית  | האם עתיד הטכנולוגיה הרוסית טמון בעבר הישראלי?  

פסיקה
ישראל  | בר``ע 928/05 (מחוזי ירושלים) עיריית ירושלים נ` יפעת כהן  
ישראל  | ת``א 4951-09 (השלום ירושלים) אבו עישה נ` קסואני אלקאדאר  
ישראל  | ה``פ 353/04 (שלום כפר סבא), יוסף אלגיוסי נגד רשות השידור  

חקיקה
אוסטרליה  | חוק לאיסור שכפול גנטי של בני-אדם- 2002  
אנגליה  | חוק התקשורת האנגלי משנת 2003  
ארצות הברית  | חוק הטלקומוניקציה משנת 1996  

מקורות מקוונים
יפן  | המרכז למערכות מידע לתעשייה הפיננסית - FISC  
קוריאה  | המכון הקוריאני למדע וטכנולוגיית המידע - KISTI  
קוריאה  | המכון הקוריאני להתפתחות חברת המידע - KISDI  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022